نوآم چامسکی، ترامپ را تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت خواند

به گزارش مجله نیلوفری، نوآم چامسکی، زبان شناس و منتقد رسانه ای مشهور در ارزیابی خود از شرایط دنیا که به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می گردد، معتقد است که احتمالا نتیجه این انتخابات کره زمین را به سوی یک فاجعه زیست محیطی پیش می برد، او اظهار کرد، انکار تغییرات آب وهوایی از سوی ترامپ تهدید بدتری از هیتلر برای بشریت است.

نوآم چامسکی، ترامپ را تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت خواند

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، چامسکی درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و حزب جمهوری خواه در این کشور معتقد است که آن تنها حزب سیاسی محافظه کار در دنیا است که وجود تغییرات آب وهوایی را انکار می نماید.

او در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت گفت: چند الگو را در دوره ریاست جمهوری ترامپ شناسایی کردم. اولی از بین بردن هر گونه قراردادی است که ترامپ در ایجاد آن هیچ گونه نقشی ایفا نمی نماید همانند توافق پاریس در سال 2015 برای ممانعت از به خطر انداختن سیاره زمین که باراک اوباما (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) در میانجیگری برای آن یاری کرد اما ترامپ آمریکا را از آن خارج کرد.

چامسکی در ادامه این مصاحبه میان ترامپ و آدولف هیتلر مقایسه جنجالی نموده و گفت: اینکه ترامپ منکر تغییرات آب وهوایی است به منزله تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت است.

این زبان شناس و مخالف سیاسی سرشناس دنیا با تاکید بر اینکه خطر تغییرات آب وهوایی و افزایش درجه گرمای کره زمین بی سابقه است، گفت: واقعیت ها روشن هستند، توافق نظری تقریبا دنیای میان دانشمندان برجسته درباره این مساله وجود دارد که اگر روینمودهای فعلی ادامه پیدا نمایند، ما به سوی یک فاجعه می رویم.

این نظریه پرداز 91 ساله آمریکایی اضافه نمود: تا انتها این قرن، احتمالا ما به سطح سوم و چه بسا چهار درجه سانتی گراد بالاتر از سطح دمای کره زمین پیش از صنعت می رسیم و این یک فاجعه کامل است و به این ترتیب چیزی از جوامع بشری توسعه یافته باقی نخواهد ماند و یک کشور در دنیا یعنی آمریکا وجود دارد که می خواهد با سرعت پیش برود.

چامسکی در پاسخ به این سوال که ترامپ و حزب جمهوری خواه دقیقا چه نقشی ایفا می نمایند، گفت: ویروس کرونا که جان بیش از یک میلیون تن را گرفته و بیش از 43 میلیون نفر را مبتلا نموده می تواند درمان گردد اما این سرطان بدخیم که عامل این سیاست هاست، درمان نمی گردد، شخصی که برای از بین بردن هر چیزی اقدام می نماید، فرصت های انتخابی اش بهبود نمی یابند. بدترین فردی که در تاریخ وجود داشته هیتلر بوده، او بی نهایت خشن بود اما کوشش نمی کرد جامعه بشری توسعه یافته کره زمین را نابود کند.

این نظریه پرداز برجسته آمریکایی در ادامه گفت: دیگر نیازی به اعمال محدودیت های جدید در خصوص خودروها نیست چرا که تخمین زده شده درجه حرارت کره زمین تا انتها قرن، 4 درصد افزایش خواهد داشت. جلوگیری از افزایش دما نیازمند آن است اقتصاد و ناوگان حمل و نقل (در آمریکا) به شکل وسیعی از استفاده از سوخت های فسیلی دور گردد که در حال حاضر نیز این امر از نظر فنی یا مالی عملی نیست. بر این اساس آنها می گویند حال که به سمت فاجعه در حرکت هستیم، باید سریع تر برویم زیرا این امر می تواند منافع بیشتری را برای دو مرکز انتخاباتی و پژوهشی حامی ترامپ تامین کند.

چامسکی به تازگی با بیان نظراتی جنجال هایی را به پا کرد زمانی که گفت، سال 2020 سال رای اعتراضی نیست و اینکه جو بایدن با وجود اینکه از نظر چشم انداز ترقی خواهی کامل نیست اما تنها گزینه مناسب است.

او در انتها گفت: هر دو سال یک بار چیزی به اسم انتخابات مطرح می گردد، شما چند دقیقه وقت می گذارید تا تصمیم بگیرید که آیا این مساله ارزش دارد کمی وقت برای شرکت در آن بگذارید یا نه، گاهی نیز موضوع به حدی شفاف و روشن است که لازم نیست بیشتر از 5 ثانیه وقت بگذارید و آن زمانی است که یک سرطان بدخیم در رقابت برای نابود کردن زمان دارید، گزینه دیگر برنامه ای است که جالب نیست اما دست کم برای پیشرفت قابل قبول است، انسان منطقی بیشتر از پنج ثانیه برای این تصمیم وقت نمی گذارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1147

به "نوآم چامسکی، ترامپ را تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآم چامسکی، ترامپ را تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید