سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پیشرفت معنادار در وین اطلاع داد

به گزارش مجله نیلوفری، ایسنا نوشت: یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا توضیح داد: پیشرفت های معناداری در مذاکرات وین حاصل شده اما اختلافات مهم هنوز پابرجاست که باید برطرف گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پیشرفت معنادار در وین اطلاع داد

به نقل از واشنگتن اگزمینر، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در گفت وگو با این پایگاه خبری درباره فرایند مذاکرات ایران و سایر طرف های برجام برای بازگشت به این توافق تاکید نمود که مذاکره نمایندگان غربی در آخرین دور از این رایزنی ها به پیشرفت معناداری دست پیدا نموده اند.

این سخنگو که اشاره ای به نام او نشده است، اضافه کرد: دور جدید مذاکرات برجامی مثبت بود و ما شاهد پیشرفت معناداری بودیم اما اختلافات مهم هنوز به قوت خود باقی است که باید حل وفصل گردد.

وی همچنین گفت: موضع آمریکا همواره این بوده است که ما آماده ایم تا تحریم های ناسازگار با برجام را برداریم اما این، تنها در صورت بازگشت دوجانبه به پایبندی به توافق انجام خواهد شد.

این مقام وزارت امورخارجه آمریکا اضافه کرد: ماهیت دقیق گام های مرتبط با تحریم هایی که ایالات متحده باید برای رسیدن به این هدف بردارد، یکی از موضوعات این گفت وگوها است.

چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام که با حضور ایران و سایر طرف های توافق، یعنی انگلیس، آلمان، فرانسه، چین، و روسیه طبق روال قبل در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شده بود، روز چهارشنبه به سرانجام رسید و مذاکره نمایندگان برای مشورت با پایتخت ها به کشورهای خود بازگشتند.

عباس عراقچی رئیس تیم مذاکره نماینده ایران در وین، در این باره گفت: ما پیروز شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و الان می توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده ایم. به ساختار توافق دست پیدا نموده ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه هایی که خواهد داشت معین شده است. البته مذاکرات در خصوص متن به سرانجام نرسیده و در خصوص بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

عراقچی توضیح داد: بعضی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در خصوص آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت ها تصمیم گرفتند که چند روزی تنفس بدهند و برای انجام مشورت های لازم به پایتخت ها مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: مواضع قطعی ما کاملاً روشن است. بر روی مواضع مان ایستادگی کردیم و تا به امروز تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می گردد.

این دیپلمات کشورمان همچنین در یک مصاحبه تاکید نمود: اکنون زمان آن است که آمریکا تصمیمات سخت خود را درخصوص بازگشت به برجام و ازسرگیری اجرای کامل تعهداتش بگیرد و تمام تحریم ها را لغو کند.

جمهوری اسلامی ایران خواستار این است که آمریکا به عنوان طرفی که از برجام را ترک نموده و تعهداتش را زیر پا گذاشته است ابتدا می بایست گام اول را در بازگشت به توافق بردارد و تمام تحریم های وضع شده علیه کشورمان را به صورت یکجا برطرف کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1517

به "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پیشرفت معنادار در وین اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پیشرفت معنادار در وین اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید