استراو: برای توافق جدید با ایران تحریم ها باید برداشته گردد

به گزارش مجله نیلوفری، خبرنگاران آنلاین:وزیر امورخارجه اسبق انگلیس راه ایجاد تفاهم و بازسازی اعتماد برای دست یابی به توافق جدید با ایران را در مذاکره پشت پرده دانست که در آن تحریم های ضد ایرانی آمریکا برداشته و غرور ملی طرف ایرانی حفظ گردد.

استراو: برای توافق جدید با ایران تحریم ها باید برداشته گردد

جک استراو که این روزها به واسطه کتاب اخیر خود به نام کار، کار انگلیسی هاست در محافل مختلف به عنوان کارشناس ایران ظاهر می گردد در نشست جدیدی در لندن، پس از معرفی کتاب خود به سئوالات حاضران در زمینه وضعیت سیاسی و ژئوپلیتیک ایران و همچنین مواردی چون برجام پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال الیستر برت، معاون اسبق وزیرخارجه در امور خاورمیانه که پرسید با وجود بدعهدی آمریکایی ها چطور می توان با ایرانی ها دوباره اعتمادسازی کرد، گفت: در زمینه ایجاد اعتماد همه اعضای دیگر برجام به جز آمریکا فعال هستند.

استراو شرح داد: چین و روسیه که کامل در جبهه ایران قرار دارند، به ویژه چین که علاقه زیادی به سرمایه گذاری در ایران دارد.

او در همین زمینه یادآور شد که آلمان، فرانسه و انگلیس نیز زیر بار فشار آمریکا نرفته و همچنان به برجام پایبند ماندند و حتی کوشش می نمایند که روش های مالی جدیدی (اینستکس) برای تجارت با ایران ایجاد نمایند. در عرصه اعتمادسازی در درجه اول نقش اروپا بسیار مهم است.

در پرسش دیگری، الیستر برت یادآور شد که ملل دیگر تاریخ خودشان را دارند و نقش انگلیس در تاریخ خود را فراموش نمی نمایند، هرچند ما در داخل انگلیس فقط با دید مثبت به تاریخ خودمان نگاه کنیم . او همچنین به اشتباه آمریکا در مورد خروج از برجام اشاره نمود و از جک استراو پرسید پیشنهاد او برای کشورهای غربی در زمینه تعامل با ایران چیست؟

استراو گفت البته توقع عذرخواهی از فردی مانند ترامپ برای اشتباهش، غیر واقعبینانه است و او این کار را نمی نماید.

او گفت: برجام فقط ازسوی دستور مستقیم اوباما و نه تصویب کنگره امضا شد و به عنوان یک پیمان شناخته نمی شد.

به گفته او این که اعضای سنا نتوانستند دوسوم آراء برای لغو دستور اوباما را جمع نمایند به این معنی نیست که کنگره آمریکا حامی برجام بود. به همین دلیل هر رئیس جمهوری می توانست فرمان اوباما را لغو کند و این کاری بود که ترامپ کرد.

وزیر امور خارجه اسبق انگلیس درباره توافق جدید با تهران گفت: ایرانی ها تا تحریم ها برداشته نگردد گفت وگو نخواهند کرد، بنابراین باید برداشته شدن تحریم ها در طول مذاکرات پشت پرده کارگردانی گردد.

به گفته او در مذاکرات بعدی باید بعضی بندهای مربوط به تعهدات اتمی تجدید گردد و مطالبی مربوط به مسائل امنیتی نیز وارد برجام گردد.

استراو تاکید نمود که نمی توان از ایرانی ها توقع داشت برنامه موشکی خود را متوقف نمایند، چون آنها به خوبی به خاطر می آورند که صدام با موشک های فرانسوی خود چه کار با آنها کرد، این را هم (آقای) روحانی و هم رهبر ایران به خوبی می دانند چون در آن جنگ مسئولیت داشته اند.

او توضیح داد که با این اوصاف اما باید یک معماری جامع امنیتی برای منطقه تدارک دید که در آن رژیم سعودی و محمدبن سلمان ولیعهد عربستان نیز باید نقش داشته باشند.

استراو در مورد تحریم ها گفت: شکی نیست تحریم ها اثر مخربی روی اقتصاد ایران گذاشته اند اما برخلاف سیاست های افرادی مانند جان بولتون (مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید) که فکر می نماید فشار همه جانبه ایران را به میز مذاکره خواهد کشید، هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. وی گفت مشکل جان بولتون و همفکران او این است که موضوع غرور ملی را در نظر نمی گیرند؛ چرا که این مساله می تواند از فشار مالی مهم تر باشد.

وزیر خارجه اسبق انگلیس با تاکید بر این که ایرانی ها با تاریخ خود به خوبی آشنا هستند، گفت که دولت انگلیس در ماجرای ملی شدن نفت بین سال های 1941 تا 1953 میلادی اشتباهات زیادی مرتکب شده است.

او با این وجود توضیح داد که معتقد به عذرخواهی از ایرانی ها نیست و گفت باید در مورد عذرخواهی نسبت به عملکرد دولت های قبلی دقت کرد.

این نشست در کلوب ملی لیبرال لندن و با حضور اندیشمندان و صاحب نظران مسائل سیاسی، سفرا و دیپلمات های کشورهای مختلف برگزار گردید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 403

به "استراو: برای توافق جدید با ایران تحریم ها باید برداشته گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراو: برای توافق جدید با ایران تحریم ها باید برداشته گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید