روسیه بار دیگر خواهان گسترش مکانیزم اینستکس شد

به گزارش مجله نیلوفری، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین تأکید کرد که مکانیزم اقتصادی اینستکس باید کالاهای تحریم شده بیشتری را برای ارسال به ایران پوشش داده و کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هم بتوانند از این مکانیزم استفاده نمایند.

روسیه بار دیگر خواهان گسترش مکانیزم اینستکس شد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله نیلوفری به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است که اقدام مکانیزم در نظر گرفته شده از سوی اتحادیه اروپا برای تسهیل حساب های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران اینستکس ( Instrument in Support of Trade Exchanges )- ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری، باید در مورد کالاهای تحریم شده بیشتری گسترش یابد و کشورهای بیشتری در خارج از چارچوب اتحادیه اروپا هم بتوانند در این مکانیزم عضویت داشته باشند.

این دیپلمات بلندپایه روس امروز در صفحه توئیتر خود نوشت: از آنجا که تحریم های یک جانبه و فرامرزی ایالات متحده علیه ایران هنوز برداشته نشده ، ضروری است تا سریعاً مکانیزم اقتصادی اینستکس به منظور تحویل کالاهای تحت تحریم بیشتری به تهران گسترش پیدا نموده و عضویت در این سازوکار هم برای کشورهای خارج از اتحادیه اروپا فراهم گردد.

اولیانوف با یادآوری این مسئله که چنین اقدامی با توجه به گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران، یک ضرورت انسان محبت آمیز بوده و باید فوراً تحقق یابد، به کشورهای اروپایی برای تحقق نخستین ارسال کالاهای پزشکی و دارویی به جمهوری اسلامی تبریک گفت.

لازم به یادآوری است که روز گذشته 31 مارس (12 فروردین)، وزارت امور خارجه آلمان بیان کرد که سه کشور اروپایی شرکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)- فرانسه ، آلمان و انگلیس، نخستین معامله اقتصادی خود با ایران را برای تهیه تجهیزات پزشکی و دارویی با استفاده از مکانیزم اینستکس که در ژانویه سال 2019 ایجاد شده بود، را به منظور اطمینان از امکان عملیات بانکی در شرایط تحریم های ایالات متحده، انجام دادند.

مقامات مسکو بارها ضمن تأکید بر لزوم تحقق هر چه سریعتر مکانیزم اینستکس، پیشنهاد نموده اند تا کشورهای دیگر شریک تجاری ایران هم قادر باشند در چارچوب این سازوکار، معاملات بانکی خود با تهران را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 792

به "روسیه بار دیگر خواهان گسترش مکانیزم اینستکس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه بار دیگر خواهان گسترش مکانیزم اینستکس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید