راهنمای ورود به بورس؛ از ثبت نام اولیه تا دریافت کد سهامداری

به گزارش مجله نیلوفری، 650 هزار نفر صرفا در یک ماه اخیر کد بورسی گرفته اند. مجموع تعداد کسانی که در حال حاضر کد بورسی دارند بر اساس آخرین آمار چهار میلیون و 300 هزار نفر است که حدود دو میلیون نفر از آن ها فعال هستند. هجوم کم سابقه برای ثبت نام در بازار بورس از یک سال گذشته آغاز شده و در هفته اخیر به اوج خود رسیده است. پارسال در مجموع حدود 820 هزار نفر در بورس ثبت نام نموده اند. به عبارتی در سال 98 ماهانه حدود 68 هزار نفر برای دریافت کد بورسی دست به کار شده اند.

راهنمای ورود به بورس؛ از ثبت نام اولیه تا دریافت کد سهامداری

به گزارش مجله نیلوفری، این در حالی است که هفته گذشته یک رکورد بی سابقه در بورس به ثبت رسید و حدود 100 هزار نفر صرفا در یک روز برای دریافت کد بورسی در سامانه سجام ثبت نام کردند که نشان می دهد تعداد تازه وارد های بورس با سرعت زیادی در حال رشد است. البته این مورد زیاد دور از انتظار نیست. بازدهی بازار سرمایه در سال 98 تقریبا 190 درصد بوده و حسابی گوی رقابت را از دیگر بازار ها مثل طلا و ارز ربوده است. این مورد در کنار سیل عرضه شرکت های دولتی در بورس، این بازار را بیشتر از قبل جذاب نموده است.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که اخیرا برای ورود به بورس ترغیب شده اید، می توانید برای خودتان و اعضای خانواده تان کد بورسی بگیرید. برای این کار ضروری است اول در سامانه سجام ثبت نام کنید، بعد برای احراز هویت اقدام کنید و پس از آن از کارگزاری مورد نظرتان نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین بگیرید. بهمن ماه سال گذشته سازمان بورس تصمیم گرفت کد های بورسی تازه وارد تا یک ماه امکان انجام معاملات سهام به غیر از عرضه اولیه را نداشته باشند و بعد گذشت یک ماه در آزمون دانش بورسی شرکت نمایند. آنالیز ها نشان می دهد این تصمیم هنوز اجرایی نشده و کارگزاری ها با چند سوال ضمیمه فرم ثبت نام، دانش بورسی را ارزیابی می نمایند.

گام اول؛ ثبت نام در سامانه سجام

اولین کاری که باید برای ورود به بورس انجام دهیم، ثبت نام در سامانه سجام است. این کار را هم به صورت حضوری هم به صورت غیر حضوری می توانید انجام دهید. بهتر است برای اینکه در دفاتر پیشخوان یا کارگزاری ها کمتر منتظر بمانید، از روش غیرحضوری برای ثبت نام در سامانه سجام به نشانی sejam.ir بهره ببرید. برای این کار باید اطلاعات خودتان را به طور کامل در سامانه سجام وارد کنید.

از جمله این اطلاعات می توان به اطلاعات هویتی مثل نام، نام خانوادگی و کد ملی، اطلاعات ارتباطی مثل شماره تلفن و ایمیل، کد بورسی (در صورتی که پیش از این دریافت نموده اید)، اطلاعات شغلی مثل آدرس محل کار، اطلاعات اقتصادی مثل میزان آشنایی شما با بورس و ارز تقریبی دارایی هایتان (ارائه اطلاعات دارایی اجباری نیست) و اطلاعات حساب بانکی مثل شماره حساب و شبای بانکی شما اشاره نمود. توجه داشته باشید که برای ثبت نام در سامانه سجام باید مبلغ 10 هزار تومان کارمزد پرداخت کنید که به وسیله صفحه پرداخت اینترنتی خود سامانه از شما دریافت خواهد شد.

بعد از پر کردن این اطلاعات باید منتظر استعلام اطلاعات توسط سامانه سجام بمانید. در صورتی که اطلاعاتتان مسئله ای نداشته باشد، کد رهگیری 10 رقمی به شما پیامک خواهد شد. این کد در بهترین حالت حدود یک ساعت و در بدترین حالت حدود یک روز بعد از ثبت نام در سامانه سجام برای شما ارسال خواهد شد. این کد به وسیله مراجعه دوباره به سامانه سجام و وارد کردن شماره تلفن و کد ملی قابل بازیابی است.

توجه داشته باشید که برخی کارگزاری ها مراحل مربوط به ثبت نام در سامانه سجام را به وسیله سایت کارگزاری یا مراجعه حضوری به شعب کارگزاری برایتان انجام خواهند داد. با این وجود مطمئن ترین راه این است که خودتان شخصا در سایت سجام ثبت نام کنید.

گام دوم؛ مراجعه حضوری برای احراز هویت

وقتی کد 10 رقمی ثبت نام در سامانه سجام برای شما ارسال شد، باید به یکی از کارگزاری های منتخب بورس یا دفاتر پیشخوان مراجعه کنید تا مراحل احراز هویت شما کامل گردد. فهرست دفاتر پیشخوان و کارگزاری های منتخب در سامانه سجام قابل مشاهده است. موقع مراجعه برای احراز هویت باید مدارکتان را همراه داشته باشید. از جمله مدارک مورد احتیاج برای احراز هویت می توان به اصل شناسنامه و کپی از صفحه اول و توضیحات، اصل کارت ملی و کپی پشت و رو و کد رهگیری 10 رقمی که از سامانه سجام دریافت نموده اید اشاره نمود.

توجه داشته باشید که پیش از این لازم بود آخرین مدرک تحصیلی یا کارت دانشجویی برای دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین را به کارگزاری یا دفتر پیشخوان ارائه کنید که این مورد اخیرا لغو شده است. کارمزد احراز هویت در دفاتر پیشخوان پنج هزار تومان است. اگر به عنوان نماینده برای ثبت نام شخص دیگری مراجعه کنید، کارمزد احراز هویت 10 هزار تومان محاسبه خواهد شد. گفته می گردد برخی دفاتر پیشخوان مبالغ بالاتری برای کارمزد احراز هویت در نظر می گیرند که به گفته مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار این کار غیرقانونی است و می توان چنین تخلفی را از سامانه 195 یا کانون کشوری دفاتر پیشخوان با شماره تلفن 02161912222 پیگیری کرد. بعد از تمام شدن مراحل احراز هویت، کد بورسی یا سهامداری برای شما ایمیل خواهد شد. پیش از این مدت زمان دریافت ایمیل کمتر از یک روز بود، اما اخیرا با افزایش مراجعه برای دریافت کد بورسی، ایمیل مورد نظر حداقل با سه یا چهار روز تاخیر ارسال می گردد. کد بورسی از دو بخش حرف و عدد تشکیل شده. سه حرف اول کد مخفف نام خانوادگی شما و اعداد آن متغیر خواهد بود.

چطور در بورس سکه خرید و فروش کنیم؟

گام سوم؛ دریافت کد بورسی و شروع معاملات

به گزارش مجله نیلوفری، اگر برای احراز هویت به شعب کارگزاری مورد نظرتان مراجعه نموده باشید، همانجا می توانید برای دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین اقدام کنید. اگر شعب کارگزاری در شهر شما فعال نیستند، چاره ای جز مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارید. چند کارگزاری امکان ثبت نام در دفاتر پیشخوان را فراهم نموده اند که از جمله آن ها می توان به مفید و مطلع اشاره نمود. کارمزد ثبت نام و احراز هویت این کارگزاری ها در دفاتر پیشخوان متفاوت است و بعضا به 28 هزار تومان می رسد. برای ثبت نام در کارگزاری ها علاوه بر ارائه اطلاعات هویتی باید دانش بورسی خود را اثبات کنید.

برای این کار چند صفحه آزمون اطلاعات بورسی به فرم ثبت نام شما ضمیمه شده که اگر دانش حداقلی از معاملات بورس داشته باشید، پاسخ دادن به آن ها چندان کار دشواری نخواهد بود. توجه داشته باشید که برای ثبت نام در کارگزاری حتما لازم نیست کد بورسی داشته باشید. به عبارتی صرفا با کد رهگیری 10 رقمی که از سامانه سجام گرفته اید می توانید برای ثبت نام در کارگزاری اقدام کنید و لازم نیست منتظر ایمیل کد بورسی بمانید. بعد از ثبت نام، ایمیل حاوی نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین برای شما ایمیل خواهد شد که این فرایند منوط به دریافت کد بورسی است. بعد از دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات، سطح کاربری شما در حالت تستی خواهد بود و بعد از یکی دو روز، به سطح مشتری ارتقا پیدا می کنید و می توانید حسابتان را شارژ کنید و خرید و فروش سهام داشته باشید.

جذابیت بورس تا کی ادامه دارد؟

سوالات متداول تازه وارد های بورس

کسانی که می خواهند به تازگی وارد بورس شوند، عموما چند سوال مشترک دارند. اگر شما هم جزو آن ها هستید، احتمالا می توانید اینجا جواب سوالتان را پیدا کنید.

آیا می توان به صورت غیرحضوری کد بورسی گرفت؟

برخی کارگزاری ها از جمله کارگزاری فارابی امکان ثبت نام غیر حضوری را برای مشتریانشان فراهم نموده اند. توجه داشته باشید که این به معنای دور زدن مرحله احراز هویت نیست. شما نمی توانید صرفا به وسیله ثبت نام اینترنتی کد بورسی بگیرید. مراحل کار در چنین کارگزاری هایی به این شکل است که بعد از ثبت نام در سایت، کارشناس احراز هویت به محل مورد نظر شما مراجعه می نماید. چنین فرآیندی بیشتر از مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری طول خواهد کشید.

کدام کارگزاری بورس بهتر است؟

اگر صرفا برای خرید نماد های عرضه اولیه قصد ورود به بورس را دارید، هیچ فرقی نمی نماید کدام کارگزاری را انتخاب کنید. چراکه اغلب کارگزاری ها امکان خرید اتوماتیک عرضه اولیه را به مشتریانشان ارائه می نمایند. تفاوت کارگزاری ها در خدماتی است که به مشتریانش ارائه می نمایند که از جمله آن ها می توان به قدرت و سرعت سامانه معاملات آنلاین، اعطای اعتبار خرید به مشتریان و پشتیبانی آن ها اشاره نمود. بر اساس آخرین رتبه بندی پنج کارگزاری مفید، مطلع، فارابی، مبین سرمایه و بانک پاسارگاد به عنوان بهترین کارگزاری ها بر اساس تعداد معاملات معرفی شده اند. تقریبا نصف معاملات بازار بورس توسط این پنج کارگزاری انجام می گردد.

آیا امکان ثبت نام در شعب کارگزاری ها وجود دارد؟

اغلب کارگزاری ها با توجه به شیوع ویروس کرونا، ثبت نام حضوری مشتریانشان را متوقف نموده اند. در چنین حالتی چاره ای جز مراجعه به دفتر پیشخوان برای ثبت نام نداریم. البته همچنان چند کارگزاری شعبه های خود را باز گذاشته و پاشخگو مشتریان جدید هستند. برای اینکه از باز بودن شعبه مطمئن شوید می توانید با شماره پیشتیبانی کارگزاری مورد نظر تماس بگیرید.

دریافت کد بورسی چقدر طول می کشد؟

پیش از این می توانستیم در کمتر از یک روز کد بورسی بگیریم و در سامانه معاملات، سهام خرید و فروش کنیم. با افزایش تقاضای ورود به بورس، فرایند کاری طولانی تر شده است. به خصوص در روز های منتهی به عرضه اولیه مراکز احراز هویت جای سوزن انداختن نیست و همین مورد فرایند دریافت کد بورسی را تا چهار یا پنج روز طولانی نموده است. با این حساب اگر خبر عرضه اولیه شرکت جدید در بورس به گوشتان می خورد، مطمئن باشید نمی توانید در آن شرکت کنید. چراکه از زمان انتشار اطلاعیه عرضه اولیه تا انجام مراحل آن تنها دو روز فاصله است، اما دریافت کد بورسی خیلی بیشتر طول می کشد.

آیا می توانیم برای فرزندمان کد بورسی بگیریم؟

هر کد ملی صرفا می تواند یک کد بورسی داشته باشد. از آنجا که عرضه اولیه سهمیه هر کد بورسی تعیین است، احتمالا شما هم به دنبال دریافت کد بورسی برای اعضای خانواده تان باشید. آن هایی که بالای 18 سال سن دارند، باید شخصا یا با معرفی نماینده قانونی برای دریافت کد بورسی اقدام نمایند. نماینده قانونی باید وکالت رسمی داشته باشد. از آنجا که ارائه وکالتنامه رسمی چندان راحت نیست، بهتر از افراد بالای 18 سال خودشان برای دریافت کد بورسی دست به کار شوند. کد بورسی برای افراد زیر 18 سال توسط سرپرست یا قیم قانونی آن ها قابل دریافت است. به این صورت که همه اطلاعات از قبیل: شماره حساب بانکی به جز شماه موبایل، باید به نام فرزندتان باشد و نهایتا خود شما به عنوان سرپرست احراز هویت می شوید و فرم های مربوطه را پر می کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 843

به "راهنمای ورود به بورس؛ از ثبت نام اولیه تا دریافت کد سهامداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ورود به بورس؛ از ثبت نام اولیه تا دریافت کد سهامداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید