تورهای چین: احتمال گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و چین در ماه ژانویه

به گزارش مجله نیلوفری، به گزارش خبرنگاران، روزنامه چاینا مورنینگ پست روز پنجشنبه بیان کرد که چین و ایالات متحده در حال تدارک دیداری بین مقامات ارشد نظامی دو کشور برای مصاحبه در خصوص افزایش تنش در اطراف تایوان و مسابقه تسلیحاتی آمریکا و چین برای فراوری مرگبارترین سلاح های مافوق صوت هستند.

تورهای چین: احتمال گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و چین در ماه ژانویه

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گفته یک منبع مطلع در دولت چین، پس از تماس مجازی ماه گذشته بین رؤسای جمهور چین و ایالات متحده، شی جینپینگ و جو بایدن، دو طرف در خصوص امکان مذاکره لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده با ژو کیلیانگ، نایب رئیس کمیسیون نظامی مرکزی و وی فنگ وزیر دفاع چین مصاحبه کردند.

این منبع مطلع بعلاوه تاکید نمود: این یکی از موارد مورد اجماع بود که در جریان نشست شی جینپینگ و بایدن حاصل شد.

به نوشته این روزنامه چینی، قالب و جزئیات مصاحبه هنوز تأیید نشده اما منابع مطلع از احتمال برقراری یک تماس تلفنی یا کنفرانس مجازی در اوایل ژانویه سال آینده میلادی سخن گفته اند.

گفتنی است، ایالات متحده طی سال های اخیر همکاری خود با تایوان را افزایش داده و این در حالی است که چین نیز استقرار جت های جنگنده خود را در منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان تقویت نموده است.

به همین دلیل، موضوع تایوان در صدر دستور کار نشست ویدئویی شی جینپینگ و بایدن نهاده شد. رئیس جمهور چین به همتای خود در خصوص این جزیره خودگردان که پکن آن را بخشی از خاک چین می داند، هشدار جدی داد.

تحریک جریان های جدایی طلب منطقه ها تابع چین از جمله تایوان، تبت و هنگ کنگ به رغم ادعای ظاهری آمریکا مبنی بر احترام به اصل چین واحد، با هدف مهار قدرت یابی پکن در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک انجام می گردد که اصلی ترین آوردگاه رقابت قدرت های جهانی در قرن 21 است.

آمریکا و شرکای غربی اش در سال های اخیر در راستای سیاست های تنش برانگیز ایندوپاسیفیک واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در منطقه ها تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

تایوان طبق اصل چین واحد بخشی از تمامیت ارضی دولت پکن محسوب می گردد؛ حال آنکه آمریکا در سودای مهار قدرت یابی چین در قرن 21، در پی تحریک جریان های جدایی طلب این منطقه است و در این جهت، از حمایت شرکای اروپایی نیز برخوردار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1783

به "تورهای چین: احتمال گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و چین در ماه ژانویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: احتمال گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و چین در ماه ژانویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید