15 علامت که نشان می دهند سریع تر از همسالان تان در حال پیر شدن هستید

به گزارش مجله نیلوفری، با بالا رفتن سن، سرعت فرآیندهای درونی بدن کمتر می گردد و به همین علت به تدریج شاهد ظهور علائم پیری در پوست و سایر نقاط بدن خواهیم بود. افزایش سن اجتناب نا پذیر است و همه ما روزی پیر می شویم، اما در برخی از افراد به علت سبک زندگی ناسالم یا مواجهه با عوامل محیطی مختلف فرآیند پیر شدن زودتر از موعد آغاز می گردد که به این شرایط پیری زودرس می گویند. تصمیم داریم در مقاله امروز مجله اینترنتی خبرنگاران مگ به آنالیز علائم این مشکل بپردازیم. با ما همراه باشید.

15 علامت که نشان می دهند سریع تر از همسالان تان در حال پیر شدن هستید

علائم پیری زودرس

هر شخصی ممکن است پیر شدن را به شکل متفاوتی تجربه کند، اما در بیشتر افراد پیری با علائم خاصی همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1. در سر و سایر نقاط بدن ریزش مو دارید

ریزش مو، به طوری که پوست سر قابل مشاهده باشد، از شناخته شده ترین علائم پیری است، اما این نشانه فقط به سر محدود نمی گردد و می تواند در سایر نقاط بدن مثل بازوها و پاها هم دیده گردد. اگر زمانی که نسبتاً جوان هستید موهای شما در نقاط مختلف بدن آغاز به ریزش کرد یا خاکستری شد، نشانه این است که بدن تان سریع تر از آنچه که فکر می کنید در حال پیر شدن است.

2. نمی توانید مثل قبل سبد خریدتان را حمل کنید

قدرت عضلانی مستقیماً با سن شما در ارتباط است، چون با افزایش سن به تدریج توده ی عضلانی خود را از دست می دهید و ضعیف تر می شوید. شما می توانید با وزنه زدن یا انجام سایر تمرینات قدرتی سرعت کاهش توده عضلانی را کم نموده و تا حد زیادی به حفظ قدرت جسمی خود یاری کنید.

3. کبودی ها دیرتر بهبود می یابند

یکی از مهم ترین علائم پیری زودرس که اغلب نادیده گرفته می گردد، کاهش سرعت التیام زخم ها و کبودی ها است. با بالا رفتن سن، در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارند عروق خونی شنماینده تر می شوند. درنتیجه، ممکن است با کوچک ترین ضربه پاره شده و باعث کبودی و خونریزی در زیر پوست شوند.

4. چین و چروک های پوست شما نسبت به همسالان تان بیشتر است

چین و چروک و افتادگی پوست یکی از نشانه های پیری است. اگر این نشانه را زودتر از موعد و در سنین پایین مشاهده کنید، به این معنی است که دچار پیری زودرس شده اید. اگرچه ژنتیک روی پوست تأثیر دارد، اما شل شدن پوست و بروز چین و چروک در آن به سبک زندگی هم مربوط می گردد.

رژیم غذایی شما قطعاً می تواند روی سرعت پیر شدن تان تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند میوه ها و سبزیجات به حفظ سلامت پوست یاری می نماید، اما رژیم غذایی مملو از چربی های اشباع، غذاهای فرآوری شده و غذاهای شیرین با افزایش چین و چروک مرتبط است. سیگار کشیدن، مواجهه بیش از حد با نور خورشید و مصرف الکل هم می تواند باعث پیری زودرس پوست گردد.

5. برای خروج از خانه و معاشرت با دوستا ن تان بهانه می آورید

وقتی مسائل جسمی زیاد می گردد، بسیاری از مردم دچار افسردگی شده و برای بیرون نرفتن با دوستان شان بهانه می آورند. چون احساس می نمایند که دیگر نمی توانند مانند گذشته در فعالیت های اجتماعی شرکت نمایند. برای کاهش افسردگی و انزوا بهتر است در خصوص احساسات خود با افرادی که به آن ها اعتماد دارید، صحبت کنید.

6. توانایی باز کردن درب بطری ها را ندارید

کاهش توان و نیروی دست یکی از نشانه های پیری است که با افزایش خطر از دست دادن استقلال و احتمالاً مرگ زودهنگام مرتبط است. تحقیقات نشان می دهد که اندازه مرگ و میر در افرادی که دست هایشان نسبت به همسالان آن ها قدرت کمتری دارد، 16 درصد بیشتر است.

ما با افزایش سن به تدریج توده عضلانی خود را از دست می دهیم، اما شدت این اتفاق در برخی از افراد بیشتر از دیگران است. منتظر نمانید که دست هایتان ضعیف شوند. وزنه زدن و فشردن توپ راه های خوبی برای جلوگیری از بروز این مشکل محسوب می شوند. شما می توانید با مراجعه به کاردرمانگر تمرین های مفید برای حفظ قدرت دست ها را یاد بگیرید.

7. شلوار شما در قسمت کمر تنگ و در اطراف پاها گشاد است

چاقی شکمی یکی از نشانه های پیری زودرس است که معمولاً با مسائل دیگری مثل از دست دادن توده عضلانی، تحلیل استخوان و کوتاه تر شدن قد همراه می گردد. با این حال پوشیدن شلوار مشکل اصلی شما نیست، بلکه مهم ترین مشکل این است که چاقی شکمی احتمال ابتلا به سندرم متابولیک و بیماری های مفصلی را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به چاقی شکمی دو برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. خوشبختانه با رعایت رژیم غذایی سالم و کمی ورزش می توانید به سایز مناسب برای شلوارهای خود برسید.

8. پوست تان خشک بوده و پوسته پوسته می گردد

با افزایش سن توانایی بدن برای ساخت پروتئین های ساختاری و لایه محافظ چربی کاهش می یابد و اگر بدون استفاده از کرم ضدآفتاب و لباس مناسب در مقابل نور خورشید قرار بگیرید، فرایند پیری پوست تسریع می گردد. دلایل دیگری هم برای خشکی بیش از حد پوست وجود دارد، مانند شستن بیش از حد دست ها و عدم استفاده از مرطوب نماینده. محیط هم می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. به عنوان مثال هوای سرد یا رطوبت کم باعث خشکی پوست می گردد.

گاهی اوقات، خشکی شدید پوست نشانه ابتلا به یک بیماری زمینه ای مانند کم کاری تیروئید یا دیابت است. اگر این بیماری ها به خوبی کنترل نشوند، به علت بدتر شدن خشکی پوست فرد دچار پیری زودرس می گردد. به همین علت مهم است که به طور منظم برای غربالگری و آنالیز شرایط سلامتی خود به پزشک مراجعه کنید.

9. مانند نوزادان در طول شب چند بار از خواب بیدار می شوید

بی خوابی یا مسائل خواب می تواند نشانه پیر شدن سریع بدن باشد. چون با افزایش سن سطح هورمون کورتیزول که به آن هورمون استرس هم می گویند، بالاتر می رود. در سالمندان افزایش هورمون کورتیوزل اجتناب ناپذیر است، اما در بسیاری از افراد به علت استرس سطح آن خیلی سریع بالا می رود. باید سعی کنید راهی برای کنترل استرس خود بیابید، چون کورتیزول بیش از حد نه تنها شما را سریع تر پیر می نماید، بلکه می تواند باعث افزایش وزن و کاهش عملکرد سیستم ایمنی گردد و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را افزایش دهد.

10. صورت شما گود افتاده یا لاغر به نظر می رسد

متأسفانه کاهش توده استخوانی بخش طبیعی افزایش سن است و وقتی توده استخوانی را در قسمت صورت از دست می دهید، نشانه های پیری را که شامل گونه های فرورفته، لب های نازک و شقیقه های برجسته می گردد، مشاهده می کنید. سیگار کشیدن، تغذیه نامناسب یا کاهش وزن شدید این فرایند را تسریع می نماید و باعث می گردد که پیرتر از سن تان به نظر برسید. برای مقابله با تحلیل استخوان، غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و وزن تان را در محدوده مناسب نگه دارید.

11. دیگران سن شما را بالاتر از آنچه که هست، تخمین می زنند

وقتی نوبت به ارزیابی سن واقعی یک فرد می رسد، مغز ما بسیار دقیق عمل می نماید. از چند نفر غریبه بخواهید که سن شما را حدس بزنند. میانگین این اعداد نشان دهنده سن بیولوژیکی بدن تان است.

12. اطرافیان همواره به شما می گویند که عجله کنید

آیا وقتی با دوستان هم سن و سال خود راه می روید، از آن ها عقب می مانید؟ به نظر می رسد که سرعت راه رفتن یک فرد می تواند نشان دهنده فرایند پیر شدن او باشد. سرعت راه رفتن نحوه عملکرد عضلات پا و سرعت راهنمایی عصبی را نشان می دهد. خوشبختانه، راه چاره ساده ای برای حل این مشکل وجود دارد: بیشتر پیاده روی کنید و سطح آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشید.

13. لکه های پوستی زیادی دارید

آسیب های ناشی از نور خورشید شاید مهم ترین علت پیر به نظر رسیدن چهره باشند، چون آفتاب باعث ایجاد خطوط، چین و چروک و لکه های قهوه ای رنگ روی پوست می گردد و پوست را کدر می نماید. لکه های پوستی، به خصوص در افرادی که از کرم ضدآفتاب استفاده نمی نمایند، نشانه پیری زودرس پوست هستند. برای حل این مشکل استفاده از کرم ضد آفتاب را آغاز کنید و در خصوص سایر گزینه های درمانی با یک متخصص پوست صحبت کنید.

14. بالا رفتن از پله برای شما مثل کوهنوردی سخت است

از دست دادن توده عضلانی مهم ترین علتی است که باعث می گردد بزرگسالان توانایی خود را برای انجام کارهای فیزیکی از دست بدهند. کاهش توده عضلانی با داشتن عضلات کوچک تر و ضعیف تر همراه است و به همین علت بالا رفتن از پله ها را سخت تر می نماید.

دوری از سبک زندگی کم تحرک، افزایش فعالیت بدنی و کاهش زمان نشستن به حفظ توده عضلانی یاری می نماید. بلند شدن از روی جایگاه یک تمرین خوب برای بالا رفتن از پله ها محسوب می گردد. برای انجام این تمرین باید 10 تا 20 بار در روز و در صورت امکان بدون استفاده از دست هایتان از روی جایگاه بلند شوید.

15. چرخه قاعدگی شما منظم نیست

در زنان، تناوب و قابل پیش بینی بودن چرخه قاعدگی با فرایند پیری مرتبط است و بی نظمی قاعدگی می تواند 15 سال قبل از یائسگی آغاز گردد. یکی از نشانه هایی که بسیاری از افراد آن را با افزایش سن زنان مرتبط نمی دانند، سیکل های قاعدگی نامنظم در دهه های 30 و 40 زندگی است. توجه به این موضوع بسیار مهم است، چون تغییر هورمون ها می تواند باعث افزایش وزن، کاهش توده عضلانی و اختلال خواب گردد، سرعت پیر شدن را افزایش دهد و فرد را مستعد ابتلا به بیماری قلبی، پوکی استخوان و دیابت کند.

کلام پایانی

علائم پیری زودرس می تواند در هر مرحله از بزرگسالی اتفاق بیفتد. برای پیشگیری از بروز این مشکل یا کاهش سرعت پیشرفت آن باید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، سیگار نکشید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. اگر این اقدامات ناکافی بودند، با پزشک در خصوص سایر روش های درمانی مشورت کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: webmd

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1997

به "15 علامت که نشان می دهند سریع تر از همسالان تان در حال پیر شدن هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 علامت که نشان می دهند سریع تر از همسالان تان در حال پیر شدن هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید