12 قهرمان فیلم های ترسناک که در سخت ترین شرایط زنده ماندند

به گزارش مجله نیلوفری، قرار است با 12 قهرمان فیلم های ترسناک آشنا شویم که سخت ترین و مهلک ترین موقعیت های ممکن را تحمل می نمایند و با از سر گذراندن ماجراهای میخکوب نماینده بسیار، در انتهای داستان زنده می مانند.

12 قهرمان فیلم های ترسناک که در سخت ترین شرایط زنده ماندند

فیلم های ترسناکی که به پیروزیت و محبوبیت فراوانی می رسند، قهرمان های همدلی برانگیز و جذابی دارند که مخاطب را درگیر خودشان می نمایند و ما به عنوان تماشاچی با دیدنشان دلمان می خواهد از شرایط مرگبار و تکان دهنده ای که دچارش شده اند جان سالم به در ببرند و زنده بمانند.

وب سایت راتن تومیتوز 12 تن از این قهرمان های شکست ناپذیر فیلم های ترسناک را کنار هم آورده تا با آن ها و موقعیت های سخت و نفس گیری که در هر کدام از فیلم ها درگیرش شدند آشنا شویم. برخی ها با زامبی ها و مردگان متحرک دست و پنجه نرم نموده اند، برخی با موجودات فضایی خون خوار و مهیب و برخی با انسان های روان پریش خطرناک.

1. الن ریپلی - فیلم های بیگانه (Alien)

 • بازیگر: سیگورنی ویور

الن ریپلی از معروف ترین قهرمان های زن قدرتمند سینماست که چند دهه پیش طرفداران بسیاری داشته و ماجرای درگیری هایش با موجودات فضایی مهیب فیلم های بیگانه تا مدت ها سر زبان ها بود. این موجودات مرگبار و وحشتناک که حتی نگاه کردن به آن ها مو بر تن هر آدمیزادی سیخ می نماید، منشأ و خاستگا مرموز و پر رمز و رازی دارند و پیشرفته ترین سازوکارهای بقا و حمله درونشان طراحی شده و حتی جای خون، اسید درون رگ هایشان جاری است که فکر حمله و زخمی کردنشان هم به ذهنتان نزند.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

بیگانه (Alien)

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • محصول: 1979

همه چیز با همین فیلم شروع شد. تیمی شامل چند فضانورد در سفینه ای تجاری به نام نوسترومو سفر می نمایند و سیگنالی مرموز از سیاره ای عجیب به دستشان می رسد. خدمه سفینه که به خاطر این سیگنال از خواب مصنوعی خود زودتر از موعد بیدار شده اند، تصمیم می گیرند برای آنالیز این سیگنال راهی سیاره رازآلود بشوند. الن ریپلی به همراه افسر بخش علمی سفینه یعنی اَش در سفینه می ماند.

گروهی که به سیاره ی مرموز می فرایند با سفینه ای عجیب از تمدنی ناشناخته روبرو می شوند. یکی از اعضایشان در این سفر اکتشافی با چیزی عجیب برخورد داشته و حالا موجودی مشمئزنماینده و ترسناک که انگار تلفیقی است از عقرب و هشت پا، روی صورتش چسبیده و پایین نمی آید. با وجود مخالفت های شدید ریپلی، او را به سفینه بازمی گردانند تا مگر بتوانند نجاتش دهند. غافل از اینکه با این کارشان پای هیولای هولناکی را به سفینه اشان باز نموده اند که تا تک تک آن ها را سلاخی نکند دست بردار نیست.

الن ریپلی در اولین فیلم بیگانه با ترکیب درست و به اندا زه ای از هوشمندی، شانس و عکس العمل های به موقع جان سالم به در برد و تنها بازمانده سفینه نوسترومو شناخته شد.

بیگانه ها (Aliens)

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • محصول: 1986

در دومین فیلم بیگانه همه چیز عظیم تر و گسترده تر بود. جهان فیلم از یک سفینه فراتر می رفت و با آدم هایی که در آینده ما زیست می نمایند بیشتر آشنا می شدیم و حضور جیمز کامرون پشت دوربین به معنی این بود که قرار است با صحنه های اکشن باشکوه و پیچ های روایی جذاب روبرو شویم.

الن ریپلی بعد از ماجراهای مرگبار و دلهره آور سفینه نوسترومو، 57 سال را در خواب مصنوعی می گذراند و در فضا سرگردان می ماند تا اینکه ایستگاهی فضایی پیدایش می نماید و او را نجات می دهد. ریپلی که حالا از خواب مصنوعی بیدار شده، با غم و اندوهی بسیار می فهمد که دخترش در این 57 سال از جهان رفته و حالا خودش زن جوانی است که نمی داند چه جایگاهی در این روزگار دارد. از همه این ها بدتر، ریپلی متوجه واقعیت تکان دهنده ای می شود که وحشت و هراسی فراگیر به او و بیننده منتقل می نماید؛ در این چند دهه در همان سیاره مرموز فیلم اول که تخم های موجودات بیگانه را درون خودش جا داده بود، انسان ها یک کلونی و ایستگاه فضایی ساخته اند که ساکنین زیادی در آن زندگی می نمایند.

الن ریپلی حالا پخته تر شده و ترس و وحشت اولیه را از سر گذرانده، برای همین وقتی به همراه گروهی از نظامیان آموزش دیده به همان سیاره مرموز فیلم اول می رود، برای بدترین شرایط آماده است. اینجا دیگر فقط با یک بیگانه روبرو نیستیم، همان طور که از اسم فیلم پیداست بیگانه ها از فرصت حضور در یک کلونی مملو از انسان ها نهایت استفاده را برده اند و تا می توانستند تکثیر شده اند. الن ریپلی که در فیلم اول به زحمت توانسته بود از پس همان یک دانه بر بیاید، حالا باید با انبوهی از بیگانه های تشنه به خون گلاویز شود و در سرانجام هم جلو ملکه غول پیکر و مهیب آن ها بایستد.

بیگانه 3 (Alien 3)

 • محصول: 1992
 • کارگردان: دیوید فینچر

در قسمت سوم هم موقعیت داستان به کل تغییر کرد هم مسیری که تا آن زمان طی نموده بود. الن ریپلی بعد از وقایع فیلم دوم، بار دیگر در سفینه ای سرگردان شده و این بار دختر خردسالی که از فیلم دوم نجات داده بود همراهش است. اما طی اتفاقاتی سفینه اشان آتش می گیرد و دختر خردسال و ربات همراهشان می میرند و ریپلی تنها بازمانده این حادثه، در سیاره ای فرود می آید که پر است از زندانیان خطرناک. ریپلی خیلی زود متوجه می شود که یکی از آن هشت پا/عقرب ها در سفینه همراهشان بوده و حالا بیگانه ای خون خوار در این سیاره رها شده.

بیگانه: رستاخیز (Alien Resurrection)

 • کارگردان: ژان پیر ژونه
 • محصول: 1997

دویست سال بعد از ماجراهای فیلم سوم، با استفاده از DNA الن ریپلی یک کلون یا نسخه شبیه سازی شده از او خلق می نمایند. DNA ملکه بیگانه ها را با دی ان ای الن ریپلی تلفیق نموده اند تا جنین یک بیگانه هیبریدی و دورگه در بدن او شکل بگیرد. دانشمندان این جنین را بعد از رشد نسبی از بدن ریپلی خارج و بیگانه را عظیم می نمایند. کلون الن ریپلی را هم زنده نگه می دارند تا به تحقیق های بیشتری بپردازند.

2. اَش ویلیامز - فیلم های مُرده شریر (Evil Dead)

 • بازیگر: بروس کمپل

تا الان بلاهای زیادی سر اَش ویلیامز آمده. ارواح شرور تسخیرش نموده اند، دستش قطع شده و حتی او را در زمان به عقب فرستاده اند. ولی با تمام این ها، هیچ کس نمی تواند اَش ویلیامز را نابود کند و از بین ببرد. این قضیه راجع به دوستان و همراهان اَش صدق نمی نماید و در دو فیلم اول مُرده شرور شاهد سلاخی شدن و مرگ و میر خشونت بارشان بودیم.

در اصل قرار بود اَش در خاتمهی قسمت اول بمیرد، ولی با ساخت دنباله فیلم کل ماجرا تغییر کرد و دوباره او را در گودالی از خون و خون ریزی و موجودات اهریمنی قرار دادند که طی آن دستش قطع می شد و یک دوجین اتفاق عجیب دیگر می افتاد. حتی این ماجرای دلخراش هم جای نگرانی برای اَش نداشت، چرا که یک اره برقی مرگبار به جای دست قطع شده اش گذاشت که او را از قبل هم خطرناک تر می کرد.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

مُرده شریر (The Evil Dead)

 • کارگردان: سم ریمی
 • محصول: 1981

چند دختر و پسر جوان به کلبه ای وسط جنگل می فرایند و زندگی اشان برای همواره زیر و رو می شود. وقتی اَش به همراه دوستانش راهی سفری تفریحی شد و به کلبه ی مشهور فیلم قدم گذاشت، فکرش را هم نمی کرد قرار است چه وحشتی را از سر بگذراند. ماجرا از نوار صوتی مرموزی شروع شد که مردی ضبط نموده بود و در آن از کتابی باستانی و ترسناک حرف می زد که مردگان را زنده می نماید. این مرد در نوار صوتی اش تکه ای را از ورد مخصوص کتاب می خواند و با پخش شدن صدایش در کلبه و فضای جنگل، ارواح خبیث از گور برمی خیزند و زندگی اَش و دوستانش را به جهنمی تمام نشدنی تبدیل می نمایند. همه در نهایت طعمه این ارواح پلید می شوند (حتی خود اَش) ولی اش ویلیامز بیخودی تبدیل به یکی از قهرمان های سگ جان فیلم های ترسناک تبدیل نشده. سم ریمی در قسمت دوم فیلم داستان را از نو تعریف کرد و اَش ویلیامز را هم دوباره آورد.

مُرده شریر 2 (The Evil Dead 2)

 • کارگردان: سم ریمی
 • محصول: 1987

بخش های ابتدایی این فیلم تقریبا شبیه فیلم اول است. اَش به همراه دوست دخترش لیندا به کلبه ای متروک وسط جنگل می آید و نوار صوتی ساکنین قبلی کلبه را پیدا می نماید که در آن بخش هایی از کتاب مردگان را می خوانند. ارواح خبیث لیندا را تسخیر می نمایند و اَش در نهایت مجبور می شود سر او را از تنش جدا کند. در ادامه ماجراهای غافلگیرنماینده زیادی رخ می دهد و چند شخصیت جدید به ماجرا اضافه می شوند که داستان را پیچیده تر می نمایند. دست اَش در همین قسمت قطع می شود و اره برقی معروف جای آن را می گیرد. در خاتمهی داستان، دروازه ای به زمان گذشته باز می شود که اَش را به هزار سال قبل برمی گرداند.

ارتش تاریکی (Army of Darkness)

 • کارگردان: سم ریمی
 • محصول: 1992

در سومین و آخرین قسمت از این فیلم های دنباله دار، اَش را به سال 1300 میلادی می فرستند و تنها راه برگشتن او به زمان حال، رو در رویی با ارتشی از مردگان متحرک است که نسخه ای شبیه سازی شده از اَش رهبری اشان را بر عهده گرفته.

ماجراهای اَش ویلیامز بعدها در سریال اَش در برابر مُرده شریر (Ash vs Evil Dead) ادامه پیدا کرد.

3. دکتر فرانکشتاین - فیلم های فرانکشتاین (The Frankenstein)

 • بازیگر: پیتر کوشینگ

برخی آدم ها اهل تسلیم شدن نیستند. همه فکر می کردند دکتر فرانکشتاین بعد از فجایع قسمت اول یعنی نفرین فرانکشتاین که نزدیک بود همه چیزش را به خاطر آزمایش خطرناک و مهلک زنده کردن جسد مُرده ها از دست بدهد، دیگر بیخیال اینجور کارها خواهد شد. ولی ویکتور فرانکشتاین آدمی نبود که به این زودی ها از کارهایش دست بکشد.

برخلاف فرانکشتاینِ مری شلی و فیلم های استودیو یونیورسال، فرانکشتاینی که پیتر کوشینگ بازی کرد قرار نبود دچار تحول شخصیتی شود و بعد از طی کردن مسیری پرمخاطره به خودش بیاید. او از همان اولین دقیقه اولین قسمت دانشمندی خطرناک و آدم کش بود که به هیچ چیز اندازه پیشبرد اهدافش اهمیت نمی داد. بعد از اینکه در فیلم نفرین فرانکشتاین از زیر تیغ گیوتین نجات پیدا کرد، آزمایش های هولناک خودش را ادامه داد و طی پنج شش فیلم بعدی دوباره کوششش را کرد تا مُرده ها را رنده کند.

جانِ ویکتور فرانکشتاین همواره در تهدید بود، هم اهالی عصبانی و خشمگین شهر به دنبال کشتنش بودند هم مأمورین قانون. حتی مخلوق های خودش هم دل خوشی از او نداشتند و دنبال فرصتی می گشتند تا سر از تنش جدا نمایند. با وجود تمام این تهدید ها، زنده ماندن این دانشمند مجنون چیزی شبیه به معجزه بود.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

نفرین فرانکشتاین (The Curse of Frankenstein)

 • کارگردان: ترنس فیشر
 • محصول: 1957

ویکتور در نوجوانی مادرش را از دست می دهد و قصر فرانکشتاین به عنوان تنها وارث به او می رسد. او در جوانی با دانشمندی به نام پل آشنا می شود و به همراه او آزمایش های علمی ترتیب می دهند. طی یکی از این آزمایش ها، یک سگ مُرده را به زندگی برمی گردانند و همین جرقه ایده ای را در ذهن ویکتور می زند؛ اینکه بتوانند با استفاده از اعضای بدن مُردگان، یک انسان جدید خلق نمایند و به آن زندگی ببخشند. با وجود مخالفت های پل، ویکتور آزمایش خودش را عملی می نماید و با استفاده از اعضای بدن چند جسد و مغز یک دانشمند، انسانی جدید خلق می نماید که بیشتر شبیه یک هیولا است. این شروع ماجراهای مرگبار و وحشتناکی است که منجر به کشته شدن چند انسان بی گناه می شود و در نهایت کار ویکتور به مجازات و اعدام با گیوتین می کشد.

انتقام فرانکشتاین (The Revenge of Frankenstein)

 • کارگردان: ترنس فیشر
 • محصول: 1958

ویکتور فرانکشتاین با فریب و نیرنگ پیروز می شود از اعدام فرار کند و با یاری گوژپشتی به نام کارل، کشیشی که به اعتراف هایش گوش می کرد را به جای او زیر گیوتین می برند و دفن می نمایند. سه سال بعد از این اتفاق، ویکتور با نام مستعار دکتر استاین در بیمارستانی به طبابت مشغول شده که پسر جوانی به نام هانس او را می شناسد و از او حق السکوت می خواهد. ویکتور مجبور می شود هانس را به عنوان دستیار خود استخدام کند. ویکتور به همراه هانس و کارلِ گوژپشت به آزمایش های جدیدی می پردازد و این بار سعی می نماید مغز یک انسان زنده را درون بدنی جدید بگذارد. کارل که از بدن ناقص و گوژپشت خودش به ستوه آمده، با کمال میل قبول می نماید که مغزش را درون بدن سالمی بگذارند. عمل انتقال مغز کارل در ابتدا پیروزیت آمیز به نظر می رسد، ولی خیلی زود همه چیز سمت فاجعه ای جبران ناپذیر می رود و کارل بعد از ارتکاب چند جنایت می میرد و هویت فرانکشتاین هم لو می رود. فرانکشتاین به دست مردم عصبانی زخمی و در نهایت کشته می شود، ولی هانس مغز فرانکشتاین را به بدنی که شباهت زیادی به او دارد منتقل می نماید.

شرارت فرانکشتاین (The Evil of Frankenstein)

 • کارگردان: فردی فرانسیس
 • محصول: 1964

فرانکشتاین و هانس در خفا زندگی می نمایند و مدام از دست مقامات و مأمورین قانون در فرار هستند. آن ها به طور اتفاقی با دختری کر و لال آشنا می شوند که مخلوق اولیه و اصلی فرانکشتاین را به صورت منجمد در غاری نگه داشته. فرانکشتاین این مخلوق را دوباره زنده می نماید ولی متوجه می شود مغزش آسیب دیده. برای کنترل او دست به دامان فالگیری به نام زلتان می شوند و ماجراهای پیچیده و عجیبی پیش می آید.

فرانکشتاین یک زن خلق کرد (Frankenstein Created Woman)

 • کارگردان: ترنس فیشر
 • محصول: 1967

فرانکشتاین و هانس حالا به روشی دست یافته اند که روح انسان های تازه فوت شده را به بدن فرد دیگری منتقل می نماید. تصمیم می گیرند روح پسر جوانی را که به ناحق اعدام شده به بدن معشوقش منتقل نمایند تا از تمام کسانی که به او بدی نموده اند انتقام بگیرد. اما این شروع ماجراهای دیگری است که مثل همواره منجر به فجایعی مهیب می شود.

فرانکشتاین باید نابود شود (Frankenstein Must Be Destroyed)

 • کارگردان: ترنس فیشر
 • محصول: 1970

دکتر فردریک برتت، دستیار سابق ویکتور فرانکشتاین بعد از آزمایش های مشمئزنماینده او دچار مشکل روحی روانی شده و حالا او را در یک بیمارستان روانی بستری نموده اند. فرانکشتاین سعی می نماید او را از بیمارستان فراری دهد تا بتواند با عمل پیوند مغز، او را درمان کند و به حالت عادی خودش برگرداند.

4. تامی جرویس - فیلم های آدینه سیزدهم (Friday the 13th)

 • بازیگر: کوری فلدمن

تنها دو قهرمان از فیلم های آدینه سیزدهم زنده ماندند و کارشان به دنباله ها کشید. اولی بازمانده کشتار قسمت اول بود که در همان سکانس افتتاحیه قسمت دوم فاتحه اش خوانده می شد و حذفش می کردند و قهرمان دومی تامی جرویس بود.

تامی جرویس برای اولین بار در آدینه سیزدهم: قسمت سرانجامی که به گواه خیلی ها بهترین فیلم مجموعه است ظاهر شد و بعد در دو فیلم دیگر هم حضور یافت. تامی جرویس که از وقتی پسر نوجوانی بود با قاتل خون خوار این مجموعه گلاویز می شد، حسابی تجربه کسب کرد و با اینکه زندگی اش برای همواره عوض شد و مسیری تلخ پیش گرفت، توانست زنده بماند.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

آدینه سیزدهم: فصل نهایی (Friday the 13th: The Final Chapter)

 • کارگردان: جوزف زیتو
 • محصول: 1984

تامی نوجوان به همراه مادر و خواهرش به تعطیلات رفته که با جیسون رو در رو می شوند. تامی و خواهرش به خاطر علاقه زیادی که ماسک و نقاب دارند، پیروز می شوند در نهایت جیسون را گیج نمایند و او را شکست دهند، ولی تامی دچار فروپاشی روانی می شود و وقتی در نمای سرانجامی با نگاهی عجیب و پر از شرارت به دوربین خیره نگاه می نماید، می فهمیم که چیزی درونش تغییر نموده و حالا افکاری شیطانی در سرش جریان دارد.

آدینه سیزدم قسمت پنج: شروعی تازه (Friday the 13th, part V: A New Beginning)

 • کارگردان: دنی استین من
 • محصول: 1985

در این قسمت تامی بیمار روانی کم حرف و گوشه گیری است که مدام به مراکز درمانی مختلف فرستاده می شود و کابوس های ترسناکی می بیند. هم زمان قتل هایی دور و بر او رخ می دهد که مشابه قتل های جیسون است و به نظر می رسد فردی با تقلید از او دست به کشتار زده. تامی که نسبت به شرایط روانی پیچیده اش مشکوک است، گمان می نماید این قتل ها به دست خودش اجرا شده.

آدینه سیزدهم قسمت شش: جیسون زنده است (Friday the 13th, part VI: Jason Lives)

 • کارگردان: تام مک لافلین
 • محصول: 1986

تامی که از ترس ها و کابوس هایش به ستوه آمده و ترس بازگشت جیسون رهایش نمی نماید، تصمیم می گیرد جسد جیسون را تکه تکه کند. اما عمل تامی نتیجه عکس می دهد؛ لوله ای در قلب جسد جا می ماند و بعد از اصابت صاعقه، جیسون را زنده می نماید و دوباره به جان مردم می اندازد.

5. لوری استرود - فیلم های هالووین (Halloween)

 • بازیگر: جیمی لی کورتیس، اسکات تیلور-کامپتون

تعجبی ندارد که لوری استرود هر چند قسمت یک بار از حضور در فیلم های هالووین مرخص می شود. انگار هر کاری کند از دست مایکل مایرز خلاصی ندارد. حتی بعد از ریبوت و بازسازی مجموعه، دوباره گرفتار این قاتل تشنه به خون شد. در قسمت اول هالووین، لوری استرود به سختی توانست از دست مایکل مایرز جان سالم به در ببرد، هر چند تعدادی از دوستانش قربانی ضربات چاقوی مهلک او شدند. در قسمت دوم متوجه می شود که مایک مایرز به چه علت دنبال او افتاده و راز ارتباط خونی لوری با مایکل برملا می شود.

در چهار قسمت بعدی هالووین خبری از لوری نیست و بی سر و صدا زندگیش را می نماید، تا اینکه در قسمت پنجم دوباره سر و کله اش پیدا می شود. در اینجا متوجه می شویم که لوری به همه باورانده که مُرده و حالا اسمش را تغییر داده تا زندگی بدون دردسری داشته باشد، غافل از اینکه قرار نیست تا ابد از چشمان برادر مرگبارش پنهان بماند. متأسفانه در قسمت بعدی یعنی هالووین: رستاخیز اخلاق مداری لوری کار دستش می دهد و مایک مایرز او را به قتل می رساند و پفراینده این شخصیت موقتا بسته می شود.

سال 2007 این مجموعه دوباره از نو شروع شد و راب زامبی ریبوتی از آن ساخت که به گذشته و خاستگاه لوری استرود می پرداخت و اسکات تیلور-کامپتون نقش جوانی او را بازی می کرد. سال 2018 جیمی لی کورتیس بار دیگر در نقش خودش بازگشت و یک رو در رویی اساسی با مایک مایرز ترتیب داد.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

نسخه اصلی

هالووین (Halloween)

 • کارگردان: جان کارپنتر
 • محصول: 1978

سال 1963 و در یک شب هالووین سرد و گرفته، مایکل مایرز 6 ساله به شکلی وحشیانه خواهر 17 ساله اش را به قتل می رساند. مایکل به زندان محکوم می شود و برای 15 سال در حبس می ماند. 30 اکتبر 1978 وقتی مایکل را که حالا 21 ساله شده برای قرار دادگاه از زندان منتقل می نمایند، او با دزدیدن ماشینی می گریزد و به شهر محل تولدش بازمی شود تا قربانیان جدیدی را پیدا کند.

هالووین 2 (Halloween II)

 • کارگردان: ریک روزنتال
 • محصول: 1981

مایک مایرز بعد از اینکه وحشتی تمام نشدنی به جان اهالی محله زادگاهش می اندازد، سال ها در یک بیمارستان روانی بستری می شود. به محض اینکه از بیمارستان بیرون می آید، به دنبال خواهرش لوری استرود می شود و به هر دری می زند که او را پیدا کند.

هالووین: 20 سال بعد (Holloween H20: 20 Years Later)

 • کارگردان: استیو ماینر
 • محصول: 1998

لوری استرود بعد از اینکه از حملات مرگبار مایک مایرز جان سالم به در می برد، به کالیفرنیا نقل مکان می نماید و هویتی جدید برای خودش می سازد. سال ها بعد اما، مایکل مایرز او را پیدا می نماید تا کار نیمه تمامش را به سرانجام برساند.

هالووین: رستاخیز (Halloween: Resurrection)

 • کارگردان: ریک روزنتال
 • محصول: 2002

در همان بخش های ابتدایی فیلم، مایکل مایرز پیروز می شود لوری استرود را از بین ببرد و به تعقیب و گریزی چندین ساله سرانجام دهد. مدتی بعد، شش دختر و پسر نوجوان که عشق هیجان و دلهره هستند تصمیم می گیرند شبی را در خانه قدیمی مایکل مایرز بگذرانند. مایک مایرز هم بازمی شود تا همه آن ها را سلاخی کند.

نسخه بازسازی (ریبوت)

هالووین

 • کارگردان: راب زامبی
 • محصول: 2007

مایکل مایرز بعد از اینکه 17 سال را در یک بیمارستان روانی سپری کرد، فرار می نماید و به دنبال خواهر کوچکترش لوری می آید و هرکسی را سر راهش قرار می گیرد با بی رحمی تمام به قتل می رساند.

هالووین 2

 • کراگردان: راب زامبی
 • محصول: 2009

لوری استرود که حالا به خاطر حملات برادرش مایک مایرز حسابی زخمی شده، شتابان به بیمارستان می آید. هم زمان که مأمورین قانون به دنبال قاتل فراری می گردند، مایزر به بیمارستانی می رود که خواهرش را در آن بستری نموده اند.

هالووین 2018

 • کارگردان: دیوید گوردون گرین
 • محصول: 2018

لوری استرود نسخه بازسازی شده که نزدیک چهار دهه قبل به سختی توانست از چنگ مایک مایرز بگریزد، حالا بازمی شود تا در جدالی مستقیم و رو در رو با دشمن دیرینه خود روبرو شود. لوری باید با عمیق ترین و عظیمترین وحشت هایش دست و پنجه نرم کند تا این قاتل شکست ناپذیر را از پا در بیاورد.

6. دکتر لومیس - فیلم های هالووین

 • بازیگر: دونالد پلیزنس (نسخه های اصلی)، مالکوم مک دووِل (نسخه ریبوت)

کمتر روان شناسی پیدا می شود که تمرین تیراندازی برود و برای حفظ جانش مجبور شود کار با سلاح یاد بگیرد، اما دکتر ساموئل جی لومیس حسابش از بقیه روان شناس ها جداست. در هالووین 4 این دکتر با چابکی و شتابی عجیب که از سنش هم انتظار نمی رفت، پشت چند بشکه پنهان می شود تا وقتی بیمار سابق شکست ناپذیرش با یک کامیون سمت تانکر گاز یورش می برد، از چنگ مرگ فرار کند.

دکتر لومیس در همان دو قسمت اول فیلم های هالووین به خوبی متوجه شد که تیراندازی به مایکل مایرز فایده ای ندارد و این ماشین کشتار توقف ناپذیر به این سادگی ها از پا در نمی آید. در سرانجام قسمت دوم تصمیم می گیرد خودش را فدا کند و با انفجار اکسیژن و اتر، مایکل مایرز را به نابودی بکشاند. ولی به طرزی معجزه آسا هردویشان زنده می مانند.

در چهار فیلم بعدی دکتر لومیس به کوشش هایش ادامه داد و سعی کرد از بقیه به عنوان طعمه استفاده کند تا مایکل مایرز را از سوراخش بیرون بکشد و سمت تله های بی شماری که برایش طراحی نموده راهنمایی کند.

7. کرستی کاتن - فیلم های برپاخیزان جهنم (Hellraiser)

 • بازیگر: اشلی لارنس

دهه 80 میلادی هر جا را نگاه می کردید پازل های مکعبی می دیدید، ولی وقتی کیرستی کاتن با یکی از این پازل ها بازی کرد دروازه ای به جهانیی دیگر گشود که پای موجوداتی مرگبار و وحشتناک را به زمین باز می کرد. سنوبایت های سادومازوخیست با آن شکل و شمایل عجیبشان لرزه بر اندام مخاطبان جوان و نوجون آن سال های سینما می انداختند و کرستی کاتن تنها قهرمانی بود که می توانست جلو آن ها بایستد و جان سالم به در ببرد. کرستی از موقعیت های عجیب و مهلک زیادی زنده بیرون آمد و در دنباله های مختلف این مجموعه ظاهر شد.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

برپاخیزان جهنم

 • کارگردان: کلایو بارکر
 • محصول: 1987

زوجی جوان به خانه ای قدیمی می فرایند و در آنجا متوجه می شوند که برادر مرد و معشوق سابق زن تبدیل به جانورانی وحشی شده اند. حالا باید برای آن ها انسان هایی پیدا نمایند تا به عنوان قربانی فدا شوند.

مقیم جهنم: برپاخیزان جهنم 2 (Hellbound: Hellraiser II)

 • کارگردان: تونی رندل
 • محصول: 1988

کرستی که به خاطر وقایع هولناک قسمت اول دچار مسائل روانی شده، در یک بیمارستان بستری می شود. رییس این بیمارستان روانی تعداد زیادی از موجودات شیطانی را رها می نماید تا راهی برای باز کردن یک پازل مکعبی اهریمنی بیابد.

برپاخیزان جهنم: جستجوگر جهنم (Hellraiser: Hellseeker)

 • کارگردان: ریک بتا
 • محصول: 2002

تاجری مرموز در کوشش است تا از ماجرای پشت پرده تصادفی که همسرش را به کشتن داد و او را دچار فراموشی کرد سر در بیاورد و هم زمان پازل مکعبی مشکوکی را حل نماید که دروازه ای است برای ورود نیروهای شیطانی.

8. نانسی تامپسون - فیلم های کابوسی در خیابان الم (A Nightmare on Elm Street)

 • بازیگر: هدر لنگن کمپ

چطور می توان مقابل دشمنی ایستاد که در کابوس و خواب به آدم حمله می نماید و بدترین فجایع و بلاها را رقم می زند؟ به نظر می رسد نانسی تامپسون قلقش را بلد است و توانسته چندین بار جلو فرِدی کروگر در بیاید و زنده بماند و به فیلم های بعدی راه یابد. البته دوستانش به خوش شانسی او نبودند و یکی یکی به کام مرگ کشیده شدند، آن هم مرگ هایی فجیع و دلخراش که تماشا کردنشان هم جرأت می خواهد.

بعد از اینکه فرِدی در قسمت اول صمیمی ترین دوستش را نابود کرد و دوست پسرش را هم کشت، نانسی به شکلی معجزه آسا پیروز شد از دست او فرار کند و زنده بماند. اما متأسفانه در قسمت سوم خوش شانسی هایش تمام شد و بالاخره به چنگال فردی افتاد. ولی این سرانجام ماجرا نبود، در قسمت کابوس جدید فرِدی سراغ بازیگر نقش نانسی یعنی هدر لنگن کمپ می رفت تا او را بکشد. کابوس جدید یک فیلم در فیلم جذاب و بامزه بود که خود کارگردان یعنی وس کریون هم از دست فردی کروگر در امان نبود.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

کابوسی در خیابان الم (A Nightmare on Elm Street)

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 1984

دختری جوان متوجه می شود که برای زنده ماندن و فرار از دست مردی هیولاوار که آدم ها را در خواب سلاخی می نماید، باید همواره بیدار بماند. فردی کروگر که در زمان زنده بودنش بچه های زیادی را به قتل رسانده و به دست مردم خشمگین سوزانده شده، حالا به صورت روحی خبیث و انتقام جو بازگشته و قربانیانش را در خواب می کشد.

کابوسی در خیابان الم 3: جنگجویان رویا (A Nightmare on Elm Street3: Dream Warriors)

 • کارگردان: چاک راسل
 • محصول: 1987

قربانیانی که از حملات مرگبار فردی کروگر جان سالم به در برده اند، با یاری یک روان شناس یاد می گیرند که از خودشان در خواب محافظت نمایند و مقابل این قاتل بی رحم و خون خوار بایستند و شکستش دهند.

کابوس جدید وس کریون (Wes Cravens New Nightmare )

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 1994

دهمین سالگرد اکران اولین فیلم کابوسی در خیابان الم است و روح فردی کروگر با یاری نیرویی شیطانی از جهانی فیلم بیرون می آید و زندگی بازیگران و سازندگان این فیلم های پرطرفدار را به خاک و خون می کشد. هدر لنگن کمپ که تا پیش از این در فیلم های کابوسی در خیابان الم توانسته بود مقابل فردی کروگر بایستد، حالا مجبور است در جهانی واقعی هم با او گلاویز شود.

9. جیل تاک - فیلم های اَره (Saw)

 • بازیگر: بتسی راسل

در میان تمام پیچ و خم ها و غافلگیری های فیلم های اره، در کمال تعجب همه یک زن تبدیل به قهرمانی شد که توانست از هزارتوی مرگبار جیگساو زنده بیرون بیاید. جیل تاک همسر سابق قاتل سریالی منظم و بابرنامه یعنی جیگساو بود، مدیر یک کلینیک فیزیوتراپی که بچه اش به خاطر حمله یک معتاد سقط می شد، اتفاقی که سقوط جیگساو به سمت جنون و دیوانگی را هموارتر می کرد.

با وجود اینکه در فیلم های اره چپ و راست جسد می بینیم و آدم ها و شخصیت های مختلف دیر یا زود تسلیم تله های مرگبار می شوند، جیل کسیدی پیروز شد طی 5 فیلم زنده بماند. بعد از مرگ جیگساو در قسمت سوم، جیل تاک بسته ای مرموز دریافت می کرد که جیگساو در آن وصیت نامه اش را گذاشته بود.

تا مدتی مخاطبان نمی دانستند جیل تاک قهرمان داستان است یا ضدقهرمان ماجرا و همین باعث می شد بعد از خود جیگساو، پیچیده ترین شخصیت مجموعه باشد. تا اینکه تعیین شد هدف نهایی و اصلی او، آزمودن شاگرد جیگساو یعنی مأمور پلیس فاسد و دیوانه مارک هافمن بود.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

اره 3 (Saw III)

 • کارگردان: دارن لین بوزمن
 • محصول: 2006

جیگساو به شاگردش دستور می دهد دکتری را برباید تا او را زنده نگه دارد. هم زمان شاگرد دیگر او، مردی را درگیر آزمونی مرگبار و خطرناک می نماید و جیگساو به تماشا می نشیند.

اره4 (Saw IV)

 • کارگردان: دارن لین بوزمن
 • محصول: 2007

جیگساو مُرده ولی نقشه هایش هنوز ادامه دارد. ستوان ریگ برای نجات جان دو تن از همکارانش مجبور می شود در بازی دیوانه واری که با مغز مجنون قاتل سریالی طراحی شده شرکت کند.

اره 5 (Saw V)

 • کارگردان: دیوید هک
 • محصول: 2008

در پی مرگ مهیب و دلخراش جیگساو، مارک هافمن را به عنوان یک قهرمان می شناسند و همه جا از او تجلیل می نمایند. اما مأمور استرام که به هافمن مشکوک است، سعی می نماید پرده از رازهای گذشته او بردارد. در همین حین، گروهی از آدم های مختلف باید با آزمون های مرگبار دست و پنجه نرم نمایند.

اره 6 (Saw VI)

 • کارگردان: دیوید گروترت
 • محصول: 2009

حالا که مأمور استرات مُرده، مأمور اف بی آی اریکسون سرنخ های بیشتری از هافمن پیدا می نماید و به دستگیری او نزدیک می شود. در همین حین چند نفر از مدیران شرکت های بیمه درگیر آزمون های کشنده جیگساو می شوند.

اره: فصل سرانجامی (Saw: The Final Chapter)

 • کارگردان: دیوید گروترت
 • محصول: 2010

نبردی خون بار بر سر میراث جیگساو در گرفته. تعدادی از بازمانده های آزمون های جیگساو به سراغ فردی به نام بابی دیگن می فرایند تا با یاری او بتوانند از این شرایط جان سالم به در ببرند، غافل از اینکه گذشته تاریک بابی دیگن موجی از وحشت و هراس به زندگی آن ها تحمیل می نماید.

10. سیندی کمپل - مجموعه فیلم ترسناک (Scary Movie)

 • بازیگر: آنا فریس

آنا فریس در آثار دنباله دار فیلم ترسناک که هجویه ای بودند بر فیلم های ترسناک و علمی تخیلی معروف هر دوره، تقریبا از هر موقعیتی جان سالم به در برد. او در ابتدا دانش آموز دبیرستان بود، بعد دانشجو شد، بعد رفت سراغ گویندگی اخبار و در نهایت هم بوکس و پرستاری و مراقبت از سالمندان را امتحان کرد.

البته موقعیت هایی که سیندی کمپل دچارشان شد قابل مقایسه با بقیه قهرمان های این فهرست نیست. هرچه نباشد مجموعه فیلم ترسناک هجو و شوخی با فیلم های ترسناک دیگر بود و همه چیز با خنده و موقعیت های جفنگ دیوانه وار جلو می رفت. ولی با این حال پیروز شد در چهار فیلم این مجموعه حاضر باشد و هربار با ارواح و موجودات ترسناک سر و کله بزند و از جنون آمیزترین شرایط جان سالم به در ببرد.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

فیلم ترسناک

 • کارگردان: کینن آیوری وایانز
 • محصول: 2000

چند دختر و پسر جوان و خنگ و دست و پا چلفتی، به شکلی اتفاقی یک مرد را می کشند و بعد جسدش را سر به نیست می نمایند. یک سال بعد از این ماجرا قاتلی سریالی به دنبالشان می افتد.

فیلم ترسناک 2

 • کارگردان: کینن آیوری وایانز
 • محصول: 2001

پروفسور اولدمن چهار دختر و پسر جوان را فریب می دهد تا به هوای پروژه مدرسه وارد یک خانه جن زده بشوند ولی همه چیز خیلی زود به هم می ریزد.

فیلم ترسناک 3

 • کارگردان: دیوید زاکر
 • محصول: 2003

سیندی کرافورد به رییس جمهور یاری می نماید تا جلو حمله آدم فضایی ها را بگیرد و در این راه باید بفهمد راز اشکال مرموزی که روی زمین های زراعی به وجود آمده چیست.

فیلم ترسناک 4

 • کارگردان: دیوید زاکر
 • محصول: 2006

سیندی متوجه می شود که روح پسربچه ای در خانه اش سرگردان شده و حالا می خواهد بفهمد چه بر سر پسر آمده و چه کسی او را به قتل رسانده. در همین حین موجوداتی فضایی قصد حمله به زمین را دارند.

11. سیدنی پرسکات - فیلم های جیغ (Scream)

 • بازیگر: نیو کمپل

کل ایده فیلم های دنباله دار جیغ حول کشتن سیدنی پرسکات می چرخد. در هر قسمت فردی که در خاتمه تعیین می شود یا نسبت خونی با سیدنی دارد یا رابطه ای عاشقانه، بنا به دلایل و انگیزه هایی قصد جان او را نموده و سیدنی هم بعد از تحمل جهنمی خونین پیروز می شود جان سالم به در ببرد.

در طول چهار فیلم جیغ آدم های زیادی به طرزی فجیع کشته می شوند و در خاتمه سیدنی زنده می ماند تا دنباله بعدی قهرمان خودش را داشته باشد.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

جیغ

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 1996

دختری جوان یک سال بعد از قتل مادرش متوجه می شود قاتلی خطرناک که از ایده های فیلم های ترسناک برای وحشت افکنی استفاده می نماید، به دنبالش افتاده و تا خودش و دوستانش را نکشد دست بردار نیست.

جیغ 2

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 1997

دو سال از ماجرای هولناک فیلم اول گذشته و حالا سیدنی می خواهد به دانشگاه برود. فردی که ماسک قاتل معروف را به صورتش زده ترس و وحشتی تمام نشدنی در زندگی او می آفریند.

جیغ 3

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 2000

سیدنی و دوستانش سر صحنه فیلم برداری فیلم ترسناکی بر اساس قتل های زنجیره ای رفته اند که قاتلی جدید با ماسک شبح همه چیز را تبدیل به کابوسی هولناک می نماید.

جیغ 4

 • کارگردان: وس کریون
 • محصول: 2011

10 سال از اتفاق های وحشتناک قبلی گذشته و سیدنی پرسکات زندگی آرام و بی دردسری را می گذراند و از آسیب های روحی روانی خلاص شده و به نویسندگی مشغول است. همه چیز خیلی خوب و عادی است تا اینکه قاتلی با ماسک شبح روی زندگیش خراب می شود.

12. آلیس - فیلم های رزیدنت اویل (Resident Evil)

 • بازیگر: میلا یوویچ

آن طور که در فیلم اول رزیدنت اویل به نظر می رسد، شرکت آمبرلا برای شیوع احتمالی ویروس خطرناک و وحشتناکشان که مردم را تبدیل به زامبی های آدم خوار می نماید، اصلا آمادگی نداشته. تیم ضربتی که در قسمت اول می بینیم بیشتر از هر چیزی فقط می خواهد زنده بماند و از شرایط مرگباری که درش گیر افتاده بیرون بیاید.

در این همه گیری فلاکت بار و پر از خون و خون ریزی، یک نفر توانست زنده بماند و امیدی برای بشریت و کره زمین باشد؛ آلیس. زنی شکست ناپذیر که اراده ای آهنین داشت و در هر شرایط و موقعیتی گلیم خودش را از آب بیرون می کشید. دانشمندان آمبرلا هم به قدرت های شگفت انگیز او پی بردند و در قسمت دوم به آن پر و بال دادند و ویژگی های مهمش را ارتقا بخشیدند. حتی بعدها چندین کلون از او ساختند تا ارتشی حیرت انگیز در اختیارشان داشته باشند.

فیلم هایی که از آن جان سالم به در برد

رزیدنت اویل (Resident Evil)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2002

ویروسی عجیب و هراس انگیز به جان آدم ها افتاده و مردم را به زامبی های آدم خوار تبدیل نموده. نیرویی متشکل از ارتشی های خبره و کارکشته دست به کار می شوند تا پیش از همه گیری این ویروس جلو آن را بگیرند. در این میان زنی جوان به نام آلیس که فراموشی دارد و چیزی از گذشته یادش نیست همراهشان می آید.

رزیدنت اویل: آخرالزمان (Resident Evil: Apocalypse)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2004

آلیس در بیمارستان راکون سیتی بیدار می شود و تا به خودش بیاید می بیند زامبی ها همه جا را گرفته اند. حالا باید تا قبل از اینکه موشکی اتمی به راکون سیتی بخورد و همه را نابود کند به دنبال راهی برای خروج از شهر بشود.

رزیدنت اویل: انقراض (Resident Evil: Extinction)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2007

بازماندگان فاجعه راکون سیتی در صحرای نوادا سرگردان اند و سعی دارند راهی برای رسیدن به آلاسکا پیدا نمایند. آلیس به جمع بازمانده ها اضافه می شود تا با هم جلو شرکت خبیث آمبرلا بایستند.

رزیدنت اویل: زندگی پس از مرگ (Resident Evil: Afterlife)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2010

آلیس همچنان به دنبال نابودی آمبرلاست. در این حین به یک ساختمان مرموز بر می خورد که هزاران زامبی محاصره اش نموده اند و گروهی از بازمانده های راکون سیتی درونش هستند. هدف این بازمانده ها رسیدن به مکانی است که به پناهگاه امن مشهور شده. آلیس به آن ها یاری می نماید تا به پناهگاه برسند.

رزیدنت اویل: قصاص (Resident Evil: Retribution)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2012

آلیس در مجتمع آزمایشگاهی آمبرلا اسیر شده و با گروهی که سعی می نمایند از آنجا فرار نمایند همراه می شود تا هم ضربه سختی به آمبرلا بزند هم به آزادی برسد.

رزیدنت اویل: قسمت سرانجامی (Resident Evil: The Final Chapter)

 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • محصول: 2016

آلیس به مکانی برمی شود که همه این فجایع را شروع کرد؛ هایو یا مقر آمبرلا در راکون سیتی. از سوی دیگر آمبرلا مشغول تدارک حمله ای عظیم علیه آخرین بازماندگان بشر است.

منبع: Rotten Tomatoes

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1504

به "12 قهرمان فیلم های ترسناک که در سخت ترین شرایط زنده ماندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 قهرمان فیلم های ترسناک که در سخت ترین شرایط زنده ماندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید