لوکیشن فیلم:بتمن

به گزارش مجله نیلوفری، بتمن، اسمی که همه مخاطبان اعم از کوچک و بزرگسال با آن آشنایی دارند و از محبوبیت خاصی در سراسر دنیا برخوردار است. در قسمت 30 از مجموعه لوکیشن فیلم با خبرنگاران همراه باشید تا با شهرهای محل فیلمبرداری بتمن آشنا شوید.

لوکیشن فیلم:بتمن

بتمن کیست

بتمن شخصیتی که هر فردی یک نمونه از آن را در خود دارد. هر فردی سعی دارد تا شکل بهتری به محیط اطراف خود بدهد و از این رو انگیزه ای همانند بتمن دارد ولی احتمالا توان و استعداد انجام این کار را ندارد. همین مسئله است که سبب شده بتمن یکی از محبوب ترین شخصیت های خیالی دنیا باشد. محبوبیت بتمن دلایل مختلف و متعددی دارد ولی آنچه وی را بیش از همه محبوب کرده است، ریشه داشتن وی در واقعیت است. برخلاف سایر ابرقهرمانان که ذاتاً انسان های پاکی هستند و به هیچ عنوان دست به کارهای خشن نمی زنند، بتمن نه تنها یک ابرقهرمان نیست بلکه فلسفه خاص خود را دارد و همانند هر انسانی برخی از اوقات نیمه تاریکش بر نیمه روشن آن غلبه می کند و همین موضوع است که سبب شده که بتمن شخصیت بسیار قابل باوری باشد.

همچنین بتمن هیچگاه دارای قدرت های فرا بشری نبوده است و تنها با تکیه بر هوش و قدرت خود است که پیروز می گردد دشمنانش را شکست دهد. هر چند شاید گفته گردد که بسکمک از دشمنان بتمن فرابشری هستند و حتی تجهیزات وی نیز واقعیت ندارند اما ریشه یا همان Origin شخصیت بتمن ریشه در واقعیت دارد. فلسفه شخصیت بتمن به کلی با سایر قهرمانان تفاوت دارد و به نوعی دارای تاریک ترین دنیا در میان قهرمانان است.

شاید چهره ای که شما از بتمن دیده اید همان چهره ای باشد که در فیلم ها و بازی های رایانه ای نشان داده شده است ولی چهره بتمن بسیار متفاوت تر است. کمپانی های بزرگ برای فروش و سود بیشتر دست به تلطیف شخصیت بتمن زده اند و تا حدودی به او انسانیت بیشتری داده اند اما بتمن در اصل یک شخصیت بسیار خشن است که در واقع دشمنانش را، که اغلب افراد بدذات هستند، به بدترین شکل ممکن عذاب می دهد ولی به هرحال آن ها را نمی کشد.

همه این موارد سبب شده است که بتمن شخصیت محبوبی نزد مخاطبان عام باشد البته نباید از این نکته غافل شد که حضور پیروز بتمن در دنیای سینما و بازی های رایانه ای در سال ها اخیر، کمک شایانی به جذب طرفداران برای این شخصیت کرده است.

فیلم های بتمن:

 • بتمن (1966 فیلم) : به کارگردانی لسلی اچ مارتینسون؛ بازی آدم غرب، برت وارد، سزار رومرو، برگس مردیت
 • بتمن (1989 فیلم) : به کارگردانی تیم برتون؛ بازی مایکل کیتون، جک نیکلسون، کیم بیسینگر، جک پالانس
 • بازگشت بتمن (1992): به کارگردانی تیم برتون؛ بازی مایکل کیتون، دنی دویتو، میشل فایفر، کریستوفر واکن
 • بتمن برای همیشه (1995): به کارگردانی جوئل شوماخر؛ بازی وال کیلمر، تامی لی جونز، جیم کری، نیکول کیدمن، کریس اودانل
 • بتمن و رابین (1997): به کارگردانی جوئل شوماخر؛ با بازی آرنولد شوارتزنگر، جورج کلونی، کریس اودانل، اوما تورمن، آلیشیا سیلورستون
 • بتمن آغاز میکند (2005): به کارگردانی کریستوفر نولان؛ بازی کریستین بیل، مایکل کین، لیام نیسون، کتی هولمز، گری اولدمن، روتخر هاور، مورگان فریمن
 • شوالیه تاریکی (2008): به کارگردانی کریستوفر نولان؛ بازی کریستین بیل، مایکل کین، هیث لجر، گری اولدمن، آرون اکهارت، مگی جیلنهال، مورگان فریمن
 • شوالیه تاریکی (2012): به کارگردانی کریستوفر نولان؛ بازی کریستین بیل، مایکل کین، گری اولدمن، آن هاتاوی، تام هاردی، ماریون کوتیار
 • بتمن سوپرمن: طلوع عدالت (2016): به کارگردانی زاک اسنایدر و ستاره بن افلک، هنری کویل

در میان تمام مجموعه های بتمن، وقتی نظرها بیشتر به این فیلم جلب شد که کریستوفرنولان کارگردان معروف و مشهور آمریکایی که کارنامه کاری اش پر از فیلم های راز آلود و پیچیده است سکان ساخت فیلم تازه بتمن را در دست گرفت. نولان کار خود را در سال 2012 با بتمن آغاز کرد تا همه منتظر یک بتمن متفاوت از جنس فیلم های نولان باشند. کمی به نام این قسمت توجه کنید بتمن آغاز می کند گویا نولان از همان ابتدا با انتخاب نامی زیرکانه می خواسته مهر خود را روی فیلم بزند و تصویری تازه از بتمن به نمایش بگزارد. شاید حتی بتوان گفت که نولان آغاز می کند.

بتمن آغاز می کند

پس از شکست بد فیلم بتمن و رابین کریستوفر نولان بهترین فرد برای احیای آبروی از دست رفته بتمن بود. او کارش را با تغییراتی گستره در شخصیت بتمن آغاز کرد از همان اول سعی کردند لحنی تاریک تر به فیلم بدهند و انسانیت و واقع گرایی از پایه های فیلم باشد. هدف این بود که دیدنگر هم به بروس وین و هم به بتمن اهمیت بدهد. در این فیلم که به طور عمده در ایسلند و شیکاگو فیلمبرداری شده، از تصاویر ساخته شده از طریق رایانه خیلی کم استفاده شده است. این فیلم در 17 ژوئن 2005 در آمریکا و کانادا در 3٬858 سالن سینما اکران شد. در هفته اول اکران، 48 میلیون دلار در آمریکا و کانادا فروش داشت. در نهایت هم با فروش دنیای 374 میلیون دلار به کار خود انتها داد. این فیلم از طریق منتقدان تحسین شد و بسکمک آن را یکی بهترین فیلم های ابرقهرمانانه تاریخ خواندند.

شوالیه تاریکی

نولان در سال 2008 ادامه داستان بتمن آغاز می کند را با شوالیه تاریکی ساخت. او برای ساخت بهتر این کار به سراغ رمان تصویری جوک مرگبار و سری کمیک بوک های هالووین طولانی رفت و به خوبی از آنها الهام گرفت. لقب شوالیه تاریکی اولین بار از طریق بیل فینگر در کتاب بتمن (شماره 1) برای بتمن به کار رفته است. شوالیه تاریکی به طور عمده در شیکاگو تصویربرداری شده و بقیه مکان های این فیلم چند شهر دیگر در آمریکا، بریتانیا و هنگ کنگ است. شوالیه تاریکی نامزد دریافت 8 جایزه اسکار شد که از این بین، جایزه بهترین تدوین صدا و بهترین موسیقی متن برای هنس زیمر و جیمز نیوتون هاوارد و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای هیت لجر را دریافت کرد. این فیلم با بودجه معادل 180 میلیون دلار توانست درآمدی 1میلیارد دلاری را نصیب سازندگانش کند

شوالیه تاریکی برمی خیزد

و خاتمه آخرین فیلم از سه گانه نولان، جای که قرار بود نولان با مجموعه خداحافظی کند و شاید در فکرش کم کم طرح ساخت اینتراستلار را می پروراند که تحمل بتمن برایش سخت شده بود. او به همراه برادرش، جاناتان، فیلمنامه فیلم را نوشتند تا بتواند انتها رضایت بخشی در این داشته باشد. نولان از کتاب های سقوط شوالیه، شوالیه تاریکی بازمی گردد و سرزمین هیچکس برای طراحی داستان این فیلم استفاده کرد. شهرهای جوداپور، ناتینگهام، گلاسگو، لس آنجلس، نیویورک، نیوآرک و پیتسبورگ لوکشین های این فیلم بودند. این قسمت از فیلم با بودجه دوبرابری نسبت به قسمت قبلی ساخته شد اما باز هم توانست درآمدی بیش از یک میلیارد دلار را برای سازندگانش کسب کند.

بتمن در برابر سوپرمن (طلوع عدالت)

بعد از رفتن نولان، حالا نوبت به زک اسناید رسید تا فرمان بتمن را در دست بگیرد. او که بیشتر خالق شخصیت های تخیلی و گرافیست حرفه ای در زمینه کمیک است بعد از ساخت فیلم 300 حالا می خواست چهره بتمن را در یک تقابل با سوپرمن به دنیا نشان دهد. همان طور که از فرایند تولید فیلم نیز انتظار می رفت منتقدان اصلا از این مدل بتمن راضی نبودند.

لوکیشن های بتمن

مجموعه بتمن از سال 1966 آغاز شد و طی این 50 سال برای فیلمبرداری شهرهای زیادی را پشت سر گذاشت. اما 4 فیلم آخر مجموعه بتمن که بیشتر در فکر مخاطبان آشنا است در چند شهر معروف آمریکا و انگلستان، هنگ کنگ و اسکاتلند فیلمبرداری شده که برخی از آنها را برای شما معرفی می کنیم

شیکاگو

شیکاگو (Chicago) زادگاه آسمان خراش های مدرن است. شیکاگو نام شهری در استان ایلینویز کشور امریکا در کنار دریاچه میشیگان است که حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد، در شیکاگو به مقدار زیادی باد می وزد که از این حیث به Windy City معروف است. در فصول سرد سال وزش باد بر مقدار سوز سرما می فزاید. علاوه بر اتوبوس، شهر دارای سیستم حمل ونقل مترو نیز است.

در سال 1885 که شیکاگو در آمریکا اولین ساختمان بلندمرتبه پایدار خودش را ساخت، تصور این که خیلی زود نسل این گونه از ساختمان های بلند زیاد گردد و دیگر کسی حتی به فکر اولین ساختمان های بنا شده در شیکاگو نیفتد چندان عجیب نبود.

آن روز بلندترین بنا در دنیا در شیکاگو پی ریزی شد که اولین مثال از یک فرم تازه مهندسی در دنیا بود و خیلی زود این شیوه مدرن ساختمان سازی تقریباً چهره تمام شهرهای دنیا را دگرگون کرد.

شیکاگو 17 ساختمان بلندتر از 200 متر دارد که سه تای آنها جزو 20 ساختمان بلند دنیا و بلندترین در آمریکای شاقتصادی هستند. شیکاگو شهر آسمان خراش هاست و در آن عالی ترین نمونه های آسمان خراش های مدرن با معماری خیره کننده دیده می گردد. این شهر با جمعیتی در حدود 8.5 میلیون نفر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دنیا است و وجود ساختمان های مختلف به آن جلوه ای شگفت انگیز داده است.

از مراکز دانشگاهی این شهر می توان انستیتوی تکنولوژی ایلینویز، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو را نام برد. آزمایشگاه ملی آرگون و مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو نیز در این شهر قرار دارند.

نیویورک

نیویورک پرجمعیت ترین شهر آمریکا و قلب اقتصادی این کشور به شمار میرود. در سرشماری سال 2007، کلان شهر نیویورک و حومه آن حدود 20 میلیون نفر جمعیت داشته است. نیویورک در دهانه رودخانه هوستون به روی اقیانوس اطلس واقع شده است و دارای 5 منطقه است که استان نیویورک را تشکیل می دهند.

این شهر یکی از قطب های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دنیا است. عده ای به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصربه فرد نیویورک، این شهر را مرکز دنیا نامیده اند.

کلان شهر نیویورک 8700 کیلومترمربع مساحت دارد و با این وسعت به عنوان وسیع ترین شهر دنیا شناخته می گردد. در میان شهرهای بزرگ دنیا، تولید ناخالص داخلی نیویورک در زمره بیشترین ها واقع شده است.

این کلان شهر با دارا بودن بیش از 53 آسمان خراش با ارتفاع بیش از 200 متر، بیشترین تعداد آسمان خراش را در میان شهرهای دنیا داراست.

نیویورک در واقع قلب تجاری آمریکا آمریکا به شمار می آید. مرکز تجارت دنیای در ناحیه منهتن واقع شده است. فرودگاه بین المللی جان اف کندی، یکی از 3 فرودگاه بین المللی شهر نیویورک است.

جاذبه های فرهنگی شهر نیویورک در سطح دنیای معروفیت دارند، از جمله:

 • تندیس آزادی هدیه ای که از طرف کشور فرانسه به این شهر داده شد هر ساله پذیرای بسکمک گردشگر است.
 • پارک مرکزی نیویورک که گران ترین زمین های شهر نیویورک در دور تا دور آن قرار دارند با مساحت 342 هکتار از بزرگ ترین پارک های درون شهری دنیا است که سالانه حدود 25 میلیون نفر از آن دیدن می کنند. این پارک بزرگ محل برگزاری مسابقات و نمایش های زیادی در طول سال نیز است: سنترال پارک کجاست؟
 • ساختمان داکوتا که دارای سابقه ای تاریخی برای فرهنگ کشور آمریکا است در نزدیکی پارک مرکزی واقع شده است.
 • کتابخانه عمومی شهر نیویورک از بزرگ ترین کتابخانه های عمومی دنیا است و موزه گوگنهایم، موزه تاریخ طبیعی آمریکا و موزه متروپولیتن نیویورک که در مجاورت پارک واقع شده است محتویاتی دارند که در دنیا نظایرشان را نمی توان یافت.
 • همچنین از موزه هنر مدرن که در بخش منهتن واقع شده است، به عنوان تاثیرگذارترین، موزه مرتبط با هنرهای مدرن در دنیا یاد می گردد.
 • سالن اپرای متروپولیتن نیویورک نیز یکی از دوازده موسسه بزرگ فرهنگی مرکز هنرهای نمایشی لینکلن در نیویورک است.
 • آرتور میلر (نویسنده)، هوارد فاست (نویسنده)، کریم عبدالجبار (ورزشکار)، همفری بوگارت (بازیگر)، تام کروز (بازیگر)، فرانکلین روزولت (رئیس جمهور)، آیزاک آسیموف (نویسنده) و لری کینگ (مجری تلویزیون) از جمله چهره های مشهور این شهر هستند.

ناتینگهام

ناتینگهام یکی از شهرهای شاقتصادی انگلستان است که خانه اسطوره معروف رابین هود است. این شهر دارای یک باشگاه معروف فوتبال به نام ناتینگهام فارست است. ناتینگهام سیزدهمین شهر انگلستان به لحاظ گردشگری است و جمعیتی در حدود 700 هزار نفر را در خود جای داده است. همچنین این شهر دارای سیستم بسیار پیشرفته حمل ونقل عمومی است. این شهر همچنین جزو شهرهای قدیمی انگلستان است و قلعه معروف ناتینگهام در آن متعلق به سال 1065 بعد از میلاد از طریق انگلاساکسون ها ساخته شده است.

گلاسکو

گلاسکو بزرگ ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر بزرگ پادشاهی بریتانیا است که در سال 1999 به عنوان شهر برتر بریتانیا در معماری و طراحی برگزیده شده است. شهر گلاسکو از یک روستای معمولی در قرن 17 میلادی به یک شهر بزرگ در این امپراطوری تبدیل شد. گلاسگو دارای شبکه راه آهن و اتوبوسرانی گسترده و منظم برای حمل ونقل درون شهری است. گلاسگو دارای 2 فرودگاه بین المللی است، گلاسگو میزبان یکی قدیمی ترین دانشگاه های بریتانیا است. دانشگاه گلاسگو که در سال 1451 میلادی تأسیس شده، یکی از 4 دانشگاه قدیمی بریتانیا است.

اگر شما هم از جمله طرفداران این ابرقهرمان هستید یا نظری درباره مجموعه فیلم های بتمن دارید. لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان محترم خبرنگاران درمیان بگذارید. درضمن برای دیدن کل مطالب لوکیشن فیلم به صفحه اختصاصی آن مراجعه کنید.

منبع: کجارو / همشهری آنلاین / imdb.com / en.wikipedia.org / gamefa.com
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1819

به "لوکیشن فیلم:بتمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکیشن فیلم:بتمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید