کشف دلفین بسیار کمیاب که مثل انسان انگشت دارد، عکس

به گزارش مجله نیلوفری، یک دلفین با باله های تغییر شکل یافته که شبیه انگشت شست انسان است در ژوئیه 2023 در خلیج کورینس یونان مشاهده شده است. جالب است بدانید که همه دلفین ها مانند انسان ها استخوان انگشتان را دارند با این حال، کارشناسان می گویند که این دلفین احتمالاً در طول رشد در رحم به این نقص ژنتیکی دچار شده است و فقط دو انگشت دارد.

کشف دلفین بسیار کمیاب که مثل انسان انگشت دارد، عکس

مهدیه جباری: محققان موسسه تحقیقاتی Pelagos Cetacean، در دو نوبت در تابستان سال جاری دلفینی بسیار کمیاب را در سواحل یونان مشاهده کردند. به گفته رئیس این پژوهشگاه، دلفین علیرغم ظاهر غیرمعمول باله هایش، با بقیه گروه خود همگام بود و در حال شنا و بازی با دلفین های دیگر دیده شد.

او می گوید، این اولین باری است که این مورفولوژی شگفت انگیز باله را در طی 30 سال پژوهش در دریای آزاد و بعلاوه در مطالعات صورت گرفته در حین نظارت بر همه دلفین های سرگردان در امتداد سواحل یونان مشاهده نموده اند.

خلیج کورینس بین سرزمین اصلی یونان و شبه جزیره پلوپونز قرار گرفته است و محل زندگی یک جامعه ترکیبی منحصر به فرد از دلفین ها است که شامل دلفین های معمولی Delphinus delphis، Grampus griseus و دلفین های راه راه Stenella coeruleoalba می گردد؛ و ظاهرا این دلفین خاص، مربوط به خانواده یک دلفین های راه راه بود. حدود 1300 دلفین راه راه در این خلیج زندگی می نمایند، جایی که آنها را از بقیه جمعیت مدیترانه جدا نموده است.

محققان بر این باورند که باله غیر معمول به هیچ وجه شبیه بیماری نیست. در عوض، ممکن است بیان بعضی از ژن های نادر و نامنظم باشد که به علت آمیختگی دائمی ایجاد شده است.

یک دانشیار آناتومی و زیست شناسی عصبی پستانداران در دانشگاه پزشکی اوهایو، موافق است که نقص دلفین احتمالاً ریشه در ژن های آن دارد. او گفت:من هرگز باله ای را ندیده ام که این شکل را داشته باشد. با توجه به اینکه این نقص در هر دو باله چپ و راست است، احتمالاً نتیجه یک برنامه ژنتیکی تغییر یافته است که باله را در حین رشد این چنین نموده است.

سیتاس ها، گروهی از پستانداران دریایی که شامل نهنگ ها، دلفین ها و گرازهای دریایی است. در مقایسه با پستانداران دیگر، اندام های جلویی متمایز با استخوان های انگشتان بیشتری دارند. این استخوان ها به صورت دست هایی شبیه انسان قرار گرفته اند که در باله ای از بافت نرم محصور شده اند. این بدان معناست که دلفین ها شست دارند، اگرچه آنها به مقدار انگشتان ما برجسته نیستند و به وسیله باله ها پنهان می شوند.

بر خلاف انسان ها، که بافت سلولی بین انگشتانشان زمانی که در رحم وجود دارد و قبل از تولد از بین می روند، در دلفین ها، سلول ها در اطراف استخوان های اندام جلویی جمع می شوند و باله هایی را تشکیل می دهند. به طور معمول، دلفین ها انگشتان خود را در همان باله باز می نمایند و هیچ سلولی بین انگشتان از بین نمی رود.

به نظر می رسد دلفینی که در خلیج کورینس دیده شده است، انگشتان و بعضی از بافت هایی که معمولا آنها را در بر می گیرد، ندارد. ظاهرا سلول هایی که به طور معمول معادل انگشت اشاره و انگشت میانی ما انسان ها می شدند، در یک اتفاق عجیب، زمانی که باله در حال شکل گیری بود، در حالی که دلفین هنوز در رحم بود، از بین رفتند.

  • ساختار شگفت انگیزی که از زیر خاک بیرون کشیده شد/ عکس

  • فیلم l آتش فشانی که به شکلی عجیب فوران کرد!

با این حال، انگشت شست و چهارمین انگشت دلفین باقی ماند. شست قلابی شکل ممکن است مقداری استخوان در داخل خود داشته باشد، اما مطمئناً متحرک نیست.

منبع: livescience

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 آذر 1402 بروزرسانی: 21 آذر 1402 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 2169

به "کشف دلفین بسیار کمیاب که مثل انسان انگشت دارد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دلفین بسیار کمیاب که مثل انسان انگشت دارد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید