کدام بیماری مانع روزه داری در خانم ها می گردد

به گزارش مجله نیلوفری، تهران (پانا) - عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه بطور قطعی نمی توانیم به همۀ افراد مبتلا به آندومتریوز توصیه کنیم که حتما روزه بگیرند و یا نگیرند، عنوان کرد: برطبق شرایط زندگی، شرایط بدنی ، شرایط درمانی و صلاحدید پزشک می توان روزه داری را به آن ها توصیه کرد.

کدام بیماری مانع روزه داری در خانم ها می گردد

دکتر خدیجه شادجو با اشاره به اینکه آندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که خانم ها را در سنین باروری گرفتار می نماید، به خبرنگار بهداشت نیوز گفت: فعالیت بیماری وابسته به هورمون ها مترشحه از تخمدان هاست. از علائم این بیماری به نازایی و دردهای دوران عادت می توان اشاره نمود.

آندومتریوز؛ بیماری خوش خیم اما مزمن و دردناک

وی افزود: این بیماری مزمن و اذیت نماینده بوده و فرد را دچار علائم و عوارض مختلفی می نماید. بطور مثال یک خانم شاغل مبتلا به اندومتریوز گاهی امکان دارد به خاطر دردهای ناشی از اندومتریوز مجبور به اخذ مرخصی از محل کار خود گردد.

این جراح و متخصص زنان گفت: این بیماران در طول عادت ماهیانه دردهای شدیدی را تجربه و دچار علائم گوارشی و ادراری می شوند و حتی اعضای خانوادۀ شان هم درگیر بیماری شده و در واقع با فردی روبرو هستند که هر ماه درد دارد، شاد نیست و گاهی نمی تواند کارهای روزمره اش را انجام دهد.

آندومتریوز یک بیماری مزمن و اذیت نماینده است که نه تنها خود فرد بلکه خانواده نیز درگیر مسائل هر ماهه بیمار می شوند.

شادجو گفت: هرچند ریسک بدخیمی در بیماران مبتلا به آندومتریوز کم است، ولی به هر حال باید این بیماران بطور مداوم تحت نظر پزشک ازجهت میزان پیشرفت بیماری باشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه خانم هایی که درگیر آندومتریوز هستند، در رده های مختلف درمانی قرار گرفته و درمان هر فرد اختصاصی تلقی می گردد، بیان نمود: ممکن است در یک بیمار فقط شرایط بیماری را چکاپ و پیگیری کنیم و در فرد دیگر درمان های هورمونی برای او تجویز کنیم و یا اینکه در برهه ای از زندگی درمان جراحی را برای او در نظر بگیریم.

افراد مبتلا به آندومتریوز می توانند روزه بگیرند؟

وی با ذکر اینکه در رابطه با تأثیر مستقیم روزه داری بر فرایند اندومتریوز مطالعات چندانی صورت نگرفته مطرح نمود: ولی تحقیقات در دسترس نشان داده که در شرایط روزه داری به نوعی التهاب بدن کاهش یافته، بعضی از عوامل آنتی اکسیدان در بدن ترشح و افزایش می یابد و سمومی که مضر برای بدن می باشند، در جریان روزه داری کاهش پیدا می نمایند، بنابراین روزه داری می تواند به جهاتی برای فرد مبتلا به آندومتریوز مفید هم باشد.

این متخصص زنان که دارای فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته آندومتریوز است تأکید کرد: اما ما بطور قطعی نمی توانیم به همۀ افراد مبتلا به آندومتریوز توصیه کنیم که حتما روزه بگیرند و یا نگیرند. برطبق شرایط زندگی، شرایط بدنی ، شرایط درمانی و صلاحدید پزشک می توان روزه داری را به آن ها توصیه کرد. پس اگر شرایط بدنی فرد اجازه دهد روزه داری می تواند به نفع فرد هم باشد.

روزه داری را برای افراد مبتلا به آندومتریوز براساس شرایط زندگی، شرایط بدنی، شرایط درمانی و صلاحدید پزشک می توان توصیه کرد.

شرایطی که روزه داری را برای خانم های مبتلا به آندومتریوز سخت می نماید

شادجو گفت: البته شرایط و مراحل درمان بیماری در فرد مبتلا به آندومتریوز هم در شرایط روزه داری او مؤثر است. مثلا اگر فرد درمان هورمونی را دریافت می نماید، چون درمان هورمونی شامل قرص های ترکیبی هستند که خطر انعقاد خون را بالا می برند، به خصوص افرادی که سابقه فامیلی بیماری های انعقادی دارند و در آزمایش ها این مسأله نشان داده شده است، مصرف مایعات زیاد به این افراد توصیه می گردد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان و ناباروری ابن سینا افزود: البته نظر پزشک در مورد روزه داری این گروه از افراد مهم است و اگر پزشک اجازه نمی دهد نمی توانند در کنار مصرف داروهای هورمونی روزه بگیرند. همچنین خانمی که تازه جراحی آندومتریوز انجام داده و بدنش یک جراحی چند ساعته را تحمل نموده و باید تا مدتی دارو مصرف کند. طبعا پزشک اجازه روزه داری را به او نخواهد داد.

رژیم غذایی مناسب برای خانم های مبتلا به آندومتریوز که می توانند روزه بگیرند

وی در مورد توصیه های غذایی برای خانم های مبتلا به آندومتریوز که شرایط روزه داری دارند گفت: این افراد آب و مایعات فراوانی باید مصرف نمایند و علاوه بر مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر، مصرف مواد قندی به ویژه قند مصنوعی را کمتر نمایند.

شادجو ادامه داد: مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد برای این افراد خوب نیست و بهتر است پروتئین های سفید چون مرغ و ماهی را جایگزین غذای خود نمایند. مصرف لبینات پرچرب هم برای این گروه از بیماران مضر است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت: درکل باید افراد دارای اندومتریوز، علاوه بر معاینات و مراجعات منظم، ورزش، کاهش استرس در روش زندگی و مشورت در امر تغذیه با اهل فن، الگوی صحیحی را برای زندگی خود در پیش گیرند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1474

به "کدام بیماری مانع روزه داری در خانم ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بیماری مانع روزه داری در خانم ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید