مهمترین دلایلی که یک فرد قاتل می شود

به گزارش مجله نیلوفری، یافته های یک مطالعه نشان داد عوامل فردی، محیط اجتماعی، عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی، در ارتکاب به قتل عمد، نقش دارند.

مهمترین دلایلی که یک فرد قاتل می شود

به گزارش ایسنا، قتل به عنوان خشن ترین جرم در تاریخ بشر، پیشینه ای دیرینه دارد. پژوهشگران با انجام یک مطالعه عوامل جامعه شناختی موثر در ارتکاب قتل را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه 20 نفر از کارشناسان و افسران پی جویی قتل در استان خراسان شاقتصادی و 38 نفر از متهمان و محکومان قتل عمد در زندان مرکزی خراسان شاقتصادی در سال 1395، از طریق پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

بر اساس بررسی های اجرا شده، سن 9 درصد از متهمان و مرتکبان به قتل بین 18 تا 25 سال، 21 درصد بین 26 تا 35 سال، 45 درصد بین 36 تا 45 سال و در نهایت 21 درصد نیز بالاتر از 45 سال بوده است. بیشتر این افراد دارای تحصیلات تا دیپلم (36 درصد) بودند. همچنین بیش از نیمی از آن ها بیکار (58 درصد) و مجرد (58 درصد) بودند.

یافته های این مطالعه نشان داد که عوامل فردی، محیط اجتماعی، عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی، به ترتیب بیش ترین تاثیر منفی را در ارتکاب به قتل عمد در استان خراسان شاقتصادی داشته اند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه بستر های اجتماعی، فقر، نابرابری اقتصادی، دوستان ناباب وفشار های اجتماعی در بروز قتل نقش داشته اند.

بر همین اساس محققان پیشنهاد هایی را برای پیشگیری از وقوع چنین جرایمی ارائه کردند:

- هدایت افراد به رعایت هنجار های اجتماعی و ارزش های معنوی از سوی صدا و سیما و نهاد های آموزشی، مدنی و معنوی؛ ایجاد ارتباط بین نهاد های فرهنگی و خانواده ها، به دلیل جایگاه ویژه خانواده در جلوگیری از رفتار های مجرمانه؛ کم تر شدن انعکاس رسانه ای جرائم خرد. چرا که این انعکاس ها باعث کاهش قبح این اعمال و هیجان آفرینی مجرمان و تغییر جرائم خرد به جرائم خشن تر می شود؛ توجه به ایجاد نقش های اجتماعی بیشتر از سوی خانواده و جامعه برای جوانان در زمینه های شغلی، ورزشی، فرهنگی و اقتصادی.

در انجام این تحقیق داود دعاگویان، محمدرضا قائمی نژاد، نادر آزادی و محمد سمیعیانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم انتظامی امین مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان سال 1399 به صورت مقاله علمی با عنوان عوامل جامعه شناختی ارتکاب قتل عمد در فصل نامه پژوهش های اطلاعاتی و جنایی زیر نظر دانشگاه علوم انتظامی امین، منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1512

به "مهمترین دلایلی که یک فرد قاتل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین دلایلی که یک فرد قاتل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید