سوداگران زمین در روستاهای توریستی اطراف تهران

به گزارش مجله نیلوفری، واریش و وردیج، کن و سولقان، برغان، کردان، کندر، طالقان، افجه، فشم، آهار و شکرآب و ولایت رود (دیزین) تعدادی از تفرجگاه های یک روزه در اطراف شهر تهران هستند که در خاتمه هر هفته، حتی با وجود کرونا، جاده های منتهی به آن ها از ازدحام خودرو، با ترافیک سنگین روبرو می گردد. جمعیتی که به این روستاها مراجعه می نماید گاه به حدی زیاد است که روستایی هایِ نگران از انتقال بیشتر ویروس کرونا، راه های دسترسی را با زنجیر، خاکریز و استقرار نیسان وانت مسدود می نمایند.

سوداگران زمین در روستاهای توریستی اطراف تهران

اما برآیند این سفرهای یک روزه تا کنون چه بوده است؟ در هیچ یک از این مناطق روستایی زیرساختی برای جهانگردان آماده نیست، نهایت یک سرویس بهداشتی تقریبا آلوده یا نیمه تعطیل ساخته شده است. فضایی برای پارکینگ خودرو درنظر گرفته نشده و از تابلو راهنما که اطلاعات راستاهای پیاده روی و یا آثار تاریخی و جهانگردی آن منطقه روستایی را در اختیار بگذارد، خبری نیست. مدیریت جهانگردی و آموزش روستایی ها نیز عنصری تعریف نشده است. از سوی دیگر، جهانگردان و یا مسافرانی که به این مناطق پا می گذارند، چندان به به رعایت آداب روستانشین ها مقید نیستند و گشاده دستی عجیبی در جا گذاشتن زباله های شان دارند.

جز این ها، بلاهای دیگری بر سر این روستاها نازل شده که تکه پاره شدن اراضی، کوه خواری، تصرف حریم رودخانه و مراتع، ویلاسازی های انبوه بدون توجه به بافت روستا، تخلیه نخاله های ساختمانی و فاضلاب در رودخانه ها، حذف باغ ها و به تصرف درآوردن آب چشمه ها، حذف کشاورزی، دامداری و زندگی روستایی، همراه با سوداگری برای افزایش قیمت زمین های روستایی، فقط گوشه ای از آن است که عمر روستاهای تفرجگاهی حاشیه تهران را کوتاه نموده. حجم تغییر در روستاها به حدی است که اکنون بیشتر آن ها شبیه شهرک هایی شده اند که قیمت زمین و خانه های شان با مناطق شمالی تهران برابری می نماید.

برخی از این روستاها بیشتر از یک دهه است که در فهرست روستاها و مناطق نمونه جهانگردی قرار گرفته اند، اما تنها تغییری که این مدت داشته اند، شهرک سازی و ویلاسازی در درون شان بوده است، بی آن که نسبتی را با جهانگردی حفظ نموده باشند و رفتار میزبان و مهمان آموزش داده و یا مدیریت شده باشد. به نظر می رسد متولی روستاهای هدف جهانگردی، یعنی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی که باید آن ها را غربالگری و مدیریت کند، این روستاها را به حال خود رها نموده و به ثبت آن ها روی کاغذ بسنده نموده است.

روستای رندان در راستا سولقان

روستای رندان که در سال های اخیر به واسطه سفرنامه هایی که بیشتر کوهنوردان منتشر نموده اند، به پاتوق جهانگردان یک روزه تبدیل شده است، یکی از این نمونه ها است. این روستا اکنون با پدیده کوه خواری و تفکیک اراضی روبرو است، روستایی در راستا سولقان ـ تالون در جاده امام زاده داوود که انتها هر هفته شاهد حضور جهانگردانی است که برای تماشای آبشار می آیند. ورودی روستا که به دره ای منتهی می گردد، هیچ پارکینگی برای اتومبیل مسافران ندارد، برای همین ماشین ها تا دل روستا سرازیر می شوند. در دامنه کوه های اطراف روستا، زمین ها تفکیک شده و تا جایی که چشم کار می نماید، درختان نحیف، ردیفی کاشته شده اند تا در بزنگاه مالکیت آن تثبیت گردد. ویلاهای عظیم نیز حریم رودخانه را تصرف نموده اند و معلوم نیست فاضلاب شان را کجا سرریز می نمایند. نخاله های آن ویلاهای ساخته شده نیز در دو طرف جاده تخلیه شده و تصویری نازیبا از این روستا به جا گذاشته است.

روستای رندان

در بالادست آن، روستای تالون قرار گرفته است که در باغ غرق شده است، اما ویلاسازی و تفکیک اراضی نفس این باغ ها را به زودی خواهد گرفت. جمعیت جهانگردانی که آخر هفته به تالون می آیند به حدی زیاد است که روستایی ها ورودی را با زنجیر مسدود می نمایند تا جهانگردان به ویژه در دوران کرونا راهی روستا نشوند. در جاده منتهی به روستا چشمه آبی وجود دارد که اطراف آن با زباله و نخاله پر شده و تصویری ناخوشایند و نامطبوع از این روستا ساخته است.

روستای برغان نیز از جمله تفرجگاه های شهروندان تهران و البرز است، که آخر هفته های بسیار شلوغی دارد. روستا با وجود قدمت تاریخی که دارد، از تابلو راهنما محروم است و همه زیرساخت آن خلاصه شده به چند رستوان و یک جاده سنگ فرش. روستا با وجود آن که عنوان جهانگردی دارد اما هیچ نشانه ای از مدیریت جهانگردی در آن دیده نمی گردد. در وسط روستا جاده ای سنگ فرش شده که در اطراف آن محصولات باغی برغان عرضه می گردد، اما به جای جهانگرد پیاده، ماشین ها با سرعت این راه سنگ فرش شده را پشت سر می گذارند و گرد و خاکی را هم نصیب آن محصولات باغی می نمایند، بی آن که روستایی ها به این رفتار ناهنجار واکنش نشان دهند یا معترض شوند. سوداگران زمین نیز به دل روستاهای این منطقه نفوذ نموده اند، تفکیک باغ ها و تصرف حریم رودخانه و کوه این جا هم به شدت دنبال می گردد و زباله و نخاله در هر سمت روستا و باغ های آن دیده می گردد.

بافت به هم ریخته روستای برغان و جاده سنگ فرش شده برای جهانگردان که گذر اتومبیل ها شده

حاشیه همان راه سنگ فرش با سوغاتی هایی برای جهانگردان که گرد و خاک اتومبیل های همان جهانگردان را می خورد

شرایط روستاهای دیگر نیز تکرار همین ماجرا است، روستاهایی که از بالا زیبا هستند و از دور جذاب، اما در اصل، در معرض نابودی قرار گرفته اند و متولیان، ایده ها و طرح های خود را برای این مناطق به دست سوداگردان زمین سپرده اند.

حوالی فشم، یکی از تفرجگاه های تهران

منبع: گردشبان
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1500

به "سوداگران زمین در روستاهای توریستی اطراف تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوداگران زمین در روستاهای توریستی اطراف تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید