هزینه سفر به ترکیه: اهداف ترکیه از سفر به 3 کشور آفریقایی چیست؟

به گزارش مجله نیلوفری، ترکیه علاوه بر کوشش برای توسعه دیپلماسی بر اساس تئوری بازگشت به آسیا، حساب ویژه ای بر روی کشورهای آفریقایی باز نموده است.

هزینه سفر به ترکیه: اهداف ترکیه از سفر به 3 کشور آفریقایی چیست؟

بهترین تجربه سفر را با هزینه سفر به ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، توسعه روابط سیاسی و مالی با کشورهای قاره آفریقا برای ترکیه اهمیت ویژه ای پیدا نموده و رئیس جمهور این کشور، از شب گذشته به آنگولا، نیجریه و توگو رفته است. وی در بهمن ماه سال 1398 هم به الجزایر٬ گامبیا و سنگال، سفر نموده بود.

اردوغان در مجموع، در دو دوره ریاست جمهوری و نخست وزیری 38 سفر به 28 کشور آفریقایی انجام داده و این بار، برای نخستین سفر در سطح رئیس جمهور ترکیه به کشورهای آنگولا و توگو می رود.

رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری پیش از سفر به 3 کشور آفریقایی تاکید نمود که نزدیک تر شدن روابط ترکیه و آفریقا در تمامی زمینه ها ادامه دارد.

اردوغان بعلاوه اضافه کرد: ترکیه با حجم تجاری 25 میلیارد دلاری در سال 2020 یک شریک راهبردی برای کشورهای آفریقایی است.

دستگاه دیپلماسی ترکیه در یک سال گذشته، بارها پیگیر فعالیت های اتحادیه آفریقا بوده و بارها مسئولین و دیپلمات های ارشد اتحادیه آفریقا و رهبران این قاره را به استانبول و آنکارا دعوت نموده است.

گفته می گردد مجموع ارزش پروژه هایی که شرکت های ترک در کشورهای آفریقایی انجام داده اند، به رقمی بالغ بر 83 میلیارد دلار می رسد.

43 سفارتخانه ترکیه در آفریقا

ترکیه علاوه بر کوشش برای توسعه دیپلماسی بر اساس تئوری بازگشت به آسیا، حساب ویژه ای بر روی کشورهای آفریقایی باز نموده است. از سال 2009 میلادی به این سو، تعداد سفارتخانه های ترکیه در آفریقا در دوران اقتدار حزب عدالت و توسعه، از 12 به 43 رسیده است. بعلاوه تعداد مراکز مشاوره تجاری ترکیه در کشورهای آفریقایی، مجموعاً از 8 به 26 مورد افزایش پیدا نموده است.

نهادسازی و فعالیت مالی ترکیه در آفریقا

ترکیه در قاره آفریقا، علاوه بر کار در حوزه های انرژی، عمرانی، صنایع غذایی، پوشاک و کشاورزی، در حوزه های مهم آموزش دفاعی و تقویت صندلی نهادهای حاکمیتی آنکارا در آفریقا هم، گام های مهمی برداشته است.

بنیاد معارف اسلامی ترکیه در دبیرستان ها و دانشگاه های آفریقایی کارهای آموزشی دینی انجام داده، بنیاد یونس امره ترکیه در کشورهای آفریقایی توسعه آموزش زبان ترکی استانبولی را در دستور کار قرار داده، خبرگزاری آناتولی ترکیه در چند کشور مهم آفریقایی توانسته نمایندگی افتتاح کند و اخبار روزانه این قاره را پوشش دهد، بنیاد حقوق بشری ترکیه در حوزه های یاری به روستاییان و فقرا و تاسیس درمانگاه و حفر چاه آب آشامیدنی کار نموده و آژانس هماهنگی تیکا به عنوان یک سازمان پوشش دهنده کارهای سیاسی، امنیتی و انسانی ترکیه، در چندین کشور آفریقایی، توانسته اثرگذار گردد.

بعلاوه باید به این اشاره نمود که بنیاد روابط مالی خارجی ترکیه (DEİK) در 45 کشور آفریقایی، کمیته عالی هماهنگ کننده روابط مالی - تجاری تشکیل داده و اعضای آفریقایی این کمیته ها، برای فعال کردن یک شبکه تجاری و مالی بزرگ، تا به امروز چندین بار به استانبول و آنکارا سفر نموده اند.

اگر تا دیروز، لیبی و سومالی، مهم ترین کشورهای آفریقایی حوزه نفوذ امنیتی - نظامی و سیاسی ترکیه بودند، حالا کار و فعالیت در حوزه انرژی هم اهمیت ویژه ای پیدا نموده و در چندین کشور دیگر آفریقا هم، پیمانکاران ترک فعال شده اند که اسامی بعضی از این کشورها عبارتند از: سنگال، کنگو، نیجریه، رواندا، موازمبیک، ساحل عاج، اتیوپی، تانزانیا و الجزایر. در همین حال، در غنا و در حوزه نیروگاهی و در سومالی و در بخش مدیریت بنادر، شرکت های ترک، درآمدهای کلانی به دست آورده اند.

هواپیمایی ملی ترکیش ایرلاین، هم اکنون به 39 کشور آفریقایی پرواز دارد و در مجموع شصت نقطه از فرودگاه های کوچک و بزرگ قاره آفریقا، هواپیماهای ترکیش ایرلاین در حال فعالیت هستند.

مکانی برای ترویج زبان ترکی

یکی از فعالیت های مهم ترکیه در چند سال اخیر در قاره آفریقا، کوشش برای توسعه آموزش زبان ترکی بین نوجوانان و جوانان آفریقایی بوده است.

بنیاد فرهنگی یونس امره ترکیه دارای دفاتری در الجزایر، مراکش، آفریقای جنوبی، مصر، سنگال، سودان، سومالی و تونس است و برنامه های آموزش زبان و مکالمه ترکی، دوره های سنتی صنایع دستی ترکیه، نمایشگاه های هنری، روزهای سینما و رویدادهای مختلف فرهنگی اجتماعی را در بسیاری از کشورهای قاره سیاه سازماندهی می نماید.

جالب اینجاست که یونس امره، علاوه بر دوره های زبان ترکی استانبولی امروزی، دوره ترکی عثمانی را در کشورهای آفریقایی دایر نموده است.

ترکیه در کنار انستیتوی یونس امره، نهادی به نام آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (TIKA) دارد که دارای دفاتری در الجزایر، جیبوتی، اتیوپی، گامبیا، آفریقای جنوبی، گینه، سودان جنوبی، کامرون، کنیا، موزامبیک، مصر، نامیبیا، نیجریه، سنگال، سومالی، سودان، تونس، اوگاندا و چاد است.

این سازمان با انجام فعالیتهای هماهنگی به روابط ترکیه و آفریقا و توسعه قاره یاری می نماید. این آژانس از زمان افتتاح اولین دفتر آفریقایی خود در اتیوپی در سال 2005 میلادی 7000 پروژه در زمینه های مختلف مانند بهداشت، آموزش، کشاورزی، دامداری، توسعه زیرساخت های اداری و مدنی در 22 کشور آفریقایی به انتها رسانده است.

گفته می گردد که این سازمان در کنار فعالیت های خیرخواهانه، بعضی اقدامات اطلاعاتی - امنیتی خاص هم انجام می دهد و اتفاقاً هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت ترکیه زمانی در همین سازمان در چندین کشور، فعالیت نموده است.

رقبا، دست روی دست نگذاشته اند

بدون شک، این فقط ترکیه نیست که در پی استفاده از منابع و سود بردن از بازار مصرف آفریقا است. از بین کشورهای اروپایی، این فرانسه است که نفوذ سیاسی و امنیتی فراوانی در بسیاری از کشورهای آفریقایی دارد، اما وقتی که صحبت از رقابت مالی و سرمایه گذاری به میان بیاید، چین از چنان قدرتی برخوردار است که در اغلب کشورهای آفریقایی، با فاصله ای جدی، از ترکیه جلو زده است.

در حوزه رقابت منطقه ای هم، عربستان و امارات متحده عربی، حرف هایی برای گفتن دارند و انتها باید به این موضوع هم اشاره نمود که در چند کشور مهم مانند لیبی و تونس، یک قدرت آفریقایی - عربی مهم به نام مصر، می تواند ترکیه را در تنگنا قرار دهد.

ترکیه با وجود برخورداری از قدرت مالی و بنیه پیمانکاری در قاره آفریقا، نگرانی هایی هم دارد. به عنوان مثال بسیاری از جریانات نزدیک به اخوان المسلمین نزدیک به ترکیه تا حدودی تضعیف شده اند.

در حوزه امنیتی هم، آثار و بقایای باقیمانده سازمان مخوف فتح الله گولن در آفریقا قوی است و ترکیه ناچار است ضمن ادامه کار و فعالیت در حوزه های سیاسی و تجاری، بخشی از توان و امکان اطلاعاتی و امنیتی خود را، صرف این موضوع کند.

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1720

به "هزینه سفر به ترکیه: اهداف ترکیه از سفر به 3 کشور آفریقایی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سفر به ترکیه: اهداف ترکیه از سفر به 3 کشور آفریقایی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید