دفاع معاون کلانتری از انتقال آب خزر ، تنها راه جبران خشکسالی فلات مرکزی

به گزارش مجله نیلوفری، درحالی که سازمان جنگل ها با انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی مخالف است، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: راه دیگری جز انتقال آب خزر برای جبران خشکسالی فلات مرکزی نداریم.

دفاع معاون کلانتری از انتقال آب خزر ، تنها راه جبران خشکسالی فلات مرکزی

به گزارش ایسنا، موضوع انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور برای نخستین بار به صورت جدی در دولت نهم مطرح شد اما به دلیل نقدها وارد شده به این طرح و نبود ارزیابی های زیست محیطی اجرای آن به تعویق افتاد تا اینکه پس از گذشت حدود هفت سال، حسن روحانی رییس جمهور سال 97 اعلام کرد که دولت آمادگی کامل را برای انتقال آب دریای خزر دارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز همان زمان اعلام کرد که این اقدام با رعایت ضوابط زیست محیطی اشکالی ندارد.

از سال گذشته که طرح انتقال آب دریای خزر به صورت جدی توسط رییس جمهوری مطرح شد، کارشناسان بسیاری نسبت به تبعات زیست محیطی و اقتصادی آن هشدار دادند. عبدالرضا کرباسی، استاد محیط زیست دانشگاه تهران که طی دوره ای معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، شرح داده بود که انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر دریای خزر یک محیط بسته است و طی سال های اخیر به دلایل مختلف بخش بیولوژیک آن تا حد زیادی از بین رفته است و هر نوع تنش زیست محیطی دیگر برای این دریا می تواند سبب نابودی کامل این پهنه آبی شود.

با این وجود، عیسی کلانتری رییس سازمان حفاطت محیط زیست طی روزهای اخیر با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور موافقت کرد. این تصمیم با مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران روبه رو شد. از جمله دلایل مخالفت منابع طبیعی این بود که بیش از 11 کیلومتر از جهت پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل های هیرکانی عبور می کند. از سوی دیگر در طول جهت پیشنهادی پنج ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش بینی شده اما هیچ گونه امکان مطالعه نقشه قابل بررسی برای نحوه انتقال نیروی برق به این ایستگاه ها در مناطق جنگلی داده نشده است.

در پاسخ به این اظهارات، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به ایسنا گفت: یک خط لوله نفت در جهت ری - نکا وجود دارد که قرار است انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی نیز از همین جهت انجام شود بنابراین مجوز سازمان حفاظت محیط زیست برای همین جهت است و وزارت نیرو نمی تواند بر خلاف مجوز ما عمل کند.

وی ادامه داد: ما همچنین از وزارت نیرو خواسته ایم که اگر قرار است خط انتقال برق در جنگل نصب کنند حتما باید از زیر جنگل این اقدام رخ دهد و جهتهای خاکبرداری و مکانی که قرار است خاک به آن منتقل شود را به ما اعلام کنند.

تجریشی با اشاره به اینکه چنانچه وزارت نفت با انتقال آب از خط لوله نفت موافقت نکند مجوز سازمان حفاظت محیط زیست لغو می شود، شرح داد: اگر قرار باشد درختی به طور مثال برای ایستگاه پمپاژ قطع شود خود وزارت نیرو باید مجوز قطع درخت را از منابع طبیعی بگیرد. تجربه من نشان داده است که منابع طبیعی در هیچ کدام از پروژه ها با قطع درخت مخالفت نمی کند و البته پیش از این به ما اعلام نکرده بودند که با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند.

به گفته تجریشی، قانون این اجازه را به سازمان جنگل ها داده است که در صورت موافقت با قطع درخت، خسارت آن را مشخص و پس از دریافت خسارت اقدام به درختکاری کند.

وی در ادامه با تایید این نکته که پساب و شورآبه انتقال آب به دریای خزر منتقل می شود، گفت: این فرایند سبب شورتر شدن آب دریای خزر نمی شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها در پاسخ به این پرسش که آیا راه چاره های جایگزین و به صرفه تری برای جبران کمبود آب در نقاط خشک کشور وجود ندارد، شرح داد: تمام این سوال ها را ما پیش از موافقت با انتقال از وزارت نیرو به عنوان متولی آب در کشور پرسیده ایم و وزارت نیرو به صراحت به ما پاسخ داد که تمام راه چاره های جایگزین را بررسی کرده است اما هیچ راه چارهی به جز انتقال آب از دریای خزر وجود ندارد بنابراین محیط زیست نمی تواند اصرار کند که وزارت نیرو راه دیگری را انتخاب کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 397

به "دفاع معاون کلانتری از انتقال آب خزر ، تنها راه جبران خشکسالی فلات مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع معاون کلانتری از انتقال آب خزر ، تنها راه جبران خشکسالی فلات مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید