خبرنگاران توجه به کانون های ریزگرد در خوزستان همچنان لازم است

به گزارش مجله نیلوفری، اهواز- خبرنگاران- مدیرکل منابع طبیعی خوزستان با تاکید بر ضرورت توجه به کانون های فوق بحرانی ریزگرد در این استان گفت: به واسطه بارندگی های اخیر نباید از عرصه های باقی مانده ریزگرد در خوزستان که هنوز تثبیت نشده اند غافل شد.

خبرنگاران توجه به کانون های ریزگرد در خوزستان همچنان لازم است

به گزارش خبرنگاران کوروش کیانی شامگاه شنبه در هشتمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات لازم و برنامه ریزی های مدون به منظور تثبیت کانون های ریزگرد در خوزستان بیان داشت: از 350 هزار هکتار کانون های شناسایی شده فوق بحرانی ریزگرد در خوزستان 230 هزار هکتار تثبیت شده است.

وی گفت: باوجود تثبیت بخش هایی از این کانون ها اما باید توجه داشت که خوزستان طی 10 سال گذشته با پدیده خشکسالی روبه رو بوده لذا اقدامات مدیریتی برای جلوگیری از فعال شدن کانون های ریزگرد خوزستان لازم است.

کیانی ادامه داد: تبدیل این اراضی به مرتع از مواردی است که علاوه بر تثبیت کانون ریزگردها می تواند در تامین علوفه دام کاربرد داشته باشد.

وی با بیان اینکه رویکرد منابع طبیعی خوزستان جهت تثبیت کانون های ریزگرد از انتقال آب بین حوزه ای و نهال کاری به سمت مدیریت روان آب ها تغییر یافته است گفت: همچنین 16 هزار هکتار از این اراضی برای اجرای طرح زراعت چوب جانمایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان توضیح داد: آب مورد احتیاج این کشت از محل آب های نامتعارف از جمله زهاب نیشکر، مجتمع پرورش ماهی آزادگان و تصفیه آب صنعتی شهر اهواز تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه فاز اول عملیات اجرای طرح زراعت چوب توسط سرمایه گذار بخش خصوصی شروع شده است گفت: توسعه این طرح قطعا در شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهر اهواز اثرات مثبتی را درپی خواهد داشت.

هشدار مدیرکل محیط زیست خوزستان در مورد آینده کانون های ریزگرد

مدیرکل محیط زیست خوزستان نیز در بخش دیگری از این نشست به کاهش تعداد روزهای همراه با گرد و غبار استان در 2 سال گذشته اشاره نمود و گفت: باید توجه داشت که در صورت کاهش بارندگی و تخریب مراتع احتمال فعال شدن کانون های ریزگرد خوزستان وجود دارد.

محمدجواد اشرفی ادامه داد: مسائل مدیریتی در زمینه تثبیت کانون ها امری لازم است که باید همیشه مورد پیگیری قرار گیرد تا از بروز مسائل احتمالی در آینده جلوگیری گردد.

وی اضافه نمود: به منظور کنترل گرد و غبار در خوزستان اقدامات مدیریتی متعددی تا به امروز انجام شده است که از جمله آن کشت 30 هزار هکتار جنگل دست کاشت در کانون های ریز گرد است.

بر اساس این گزارش، استان خوزستان 40 روز از سال 98 و 43 روز در امسال با گرد و خاک (با شاخص ذرات کوچکتر از 10 میکرون) روبرو بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1302

به "خبرنگاران توجه به کانون های ریزگرد در خوزستان همچنان لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توجه به کانون های ریزگرد در خوزستان همچنان لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید