جمعیت روستاییان و عشایر کشور 26 میلیون نفر است ، رشد جمعیت جوان روستا ها ادامه دارد

به گزارش مجله نیلوفری، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با بیان این که 26 درصد جمعیت کشور در روستا ها زندگی می نمایند گفت: از سال 65 الی 95 حدود 13 هزار روستا خالی از جمعیت شده اند، اما از سال 96 تا به امروز با رشد جمعیت جوان در روستا ها روبرو بوده ایم.

جمعیت روستاییان و عشایر کشور 26 میلیون نفر است ، رشد جمعیت جوان روستا ها ادامه دارد

به گزارش گروه اجتماعی مجله نیلوفری، محمد امید اضافه کرد: در حال حاضر حدود 20 میلیون نفر روستایی و تقریبا یک میلیون نفر عشایر در کشور داریم که چیزی حدود 26 درصد جمعیت کشور را شامل می شوند.

او ادامه داد: 26 درصد از جمعیت کشور در 62 هزار آبادی و روستا سانمایند که 39 هزار روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارند و 23 هزار روستا دارای جمعیتی کمتر از 20 خانوار می باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان این آمار می توان گفت تقریباً کمتر از 2/6 درصد ازجمعیت روستایی در مناطق کمتر از 20 خانوار سانمایند و 97/4 درصد از جمعیت روستایی در آبادی های دارای بالای 20 خانوار زندگی می نمایند.

امید با بیان اینکه جمعیت روستایی کشور در سال 98 کاهشی نبود اضافه کرد: از سال 65 الی 95 حدود 13 هزار روستای کشور، خالی از جمعیت شده اند، اما بر اساس آمار ثبت شده از سال 96 تا به امروز با رشد جمعیت جوان در روستا ها روبرو بوده ایم.

وی از اتصال روزانه 100 روستا به شبکه ملی اطلاعات در دولت فعلی اطلاع داد و اضافه کرد: در حال حاضر به صورت هفتگی 41 روستا به شبکه گاز روستایی متصل می شوند به گونه ای که تا این لحظه 90 درصد از روستا های کشور از خدمات گاز رسانی برخوردارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: در مورد شبکه آبرسانی هم به صورت هفتگی 30 روستا به شبکه آبرسانی روستایی و آب آشامیدنی کشور متصل می شوند.

او آمار زیرساخت های توسعه روستایی کشور را به طور میانگین 93 درصد مطرح نمود و گفت:در بحث سال جهش فراوری در دوره دوم دولت تدبیر و امید حدود یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار مجموعه روستایی قرار گرفته که تا به امروز بیش از 12 هزار میلیارد تومان از این مبلغ به هدف نشسته به طوری که تا به امروز 200 هزار موقعیت شغلی در روستا ها ایجاد شده در سال جدید هم پیش بینی می شود با تدوین طرح های جدید روستایی حدود پنج هزار میلیارد تومان برای توسعه روستایی صرف و هزینه شود.

حجت ورمزیاری عضو هیات علمی دانشگاه تهران در سوی دیگر این برنامه گفت: براساس سیاست های برنامه ششم توسعه باید به نرخ رشد اقتصاد هشت درصد برسیم امابر اساس آمار سال 2017 نرخ رشد اقتصادی ایران 2/3 درصد بوده احتمالا اگر آمار سال 2020 تدوین شود نرخ رشد اقتصادی ایران بدتر هم خواهد بود.

او با بیان اینکه جهش فراوری هر کشور باید به وسیله رشد بنگاه های کوچک و خرد شکل بگیرد اضافه کرد: با توجه به دست فرمان فعلی اقتصادی در کشور، نمی توانیم خلاء های موجود را پر و به رشد اقتصادی هشت درصد برسیم در مورد اشتغال روستایی هم پس از فعالیت های جهاد سازندگی، اقدامات چشم گیری نداشته ایم.

معاون توسعه روستایی و منطق محروم کشور گفت: دیر به فکر موضوع اشتغال روستایی افتاده ایم.

محمد امید همچنین اضافه کرد: در حال حاضر با طرح ایجاد اشتغال روستایی دو هدف اشتغال و واگذاری اختیارات اقتصادی به شهرستان های مطبوع را دنبال می نماید.

او ادامه داد: در طرح اشتغال روستایی، بخشی به واگذاری اختیارات اقتصادی به شهرستان ها اشاره دارد که طبق آن، ادارات ذیربط در شهرستان ها می توانند پس از تصویب طرح مورد نظر آن طرح را از بودجه تحت اختیارشان بهرمند گردانند در حقیقت تخصیص های اقتصادی هر طرح در شهرستان ها بر عهده کمیته تشخیص مستقر در هر شهرستان می باشد.

ورمزیاری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در سوی دیگر استودیو گفت: تا این لحظه طبق آمار 82 درصد بودجه طرح های پرداختی به افراد حقیقی و 18 درصد آن به اشخاص حقوق که می توانستند در راه اندازی حرفه و اشتغال موثر باشند پرداخت شده، مضاف به آن، 79 درصد تسهیلات پرداختی تا به امروز به افراد دیپلمه و زیر دیپلمه پرداخت شده و اشتغال دانش بنیان و دانش آموختگان نادیده گرفته شده است.

او ادامه داد: تا سرانجام مرحله چهارم تخصیص های ایجاد اشتغال که شامل حدود 13 هزار میلیارد تومان می باشد، حدود 2 هزار و چهارصد و هشتاد نفر به تنهایی 44 درصد وام های پرداختی را از آن خود نموده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: این در حالی است که جمعیت فعال اقتصادی ما در سال 97 حدود هفت میلیون نفر بوده است حال نکته جالب اینکه مبالغ وام های دریافتی این دو هزار و خرده ای نفر حدود نیم میلیارد تومان بوده است.

ورمزیاری در سوی دیگر برنامه گفت: با شناسایی قابلیت های شغلی و خوشه بندی اطلاعات جمعیت اشتغال پذیر روستا ها و آبادی ها و همچنین تخصیص درست و دقیق منابع به اشتغال پایدار روستایی در شهرستان های کشور دست می یابیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 15 تیر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 886

به "جمعیت روستاییان و عشایر کشور 26 میلیون نفر است ، رشد جمعیت جوان روستا ها ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت روستاییان و عشایر کشور 26 میلیون نفر است ، رشد جمعیت جوان روستا ها ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید