تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران

به گزارش مجله نیلوفری، معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه پسماندسوزی می تواند هم در خاک و هم درهوا آلودگی ایجاد کند، گفت: پسماندسوزی آلودگی هوا را تشدید می کند.

تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران

سیامک دل زنده در گفت و گو با مجله نیلوفری اضافه نمود: هنگام آلودگی هوای تهران که بسیارهم خطرناک است و با پدیده وارونگی هوا روبرو هستیم، پسماندسوزی آلودگی هوا را تشدید می کند. در واقع یکی از علل اصلی آلودگی هوا می تواند پسماندسوزی در اراضی ملی ، بلاصاحب نامحصور و کارگاه های کوچک باشد.

وی درباره گازها و آلاینده هایی که از سوزاندن پسماندها در پایتخت تولید می شود شرح داد: گازهای بسیار خطرناکی به نام های دی اکسین و فوران از سوزاندن پسماندهای پلاستیکی متصاعد می شود.

دل زنده اظهارکرد: در مناطق جنوبی تهران کشت و زرع زیاد است و گاهی در این مناطق علاوه برلاستیک و پلاستیک باقیمانده محصولات کشاورزی مانند کاه و کلش را نیز می سوزانند. در نتیجه آلاینده هایی نظیرهیدروکربن ها، مونوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد متصاعد و آزادسازی ذرات معلق حاصل از آن ها موجب آلودگی هوا و شیوع بیماری های جدید می شود.

معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با تاکید بر اینکه شهرداری، بخشداری و سازمان حفاظت محیط زیست باید به صورت یک تیم با این پدیده برخورد کنند،اظهارکرد: با این حال به دلیل هویت و مکان نامشخص افرادی که مرتکب پسماندسوزی می شوند، معوولا نمی توان اقدامات لازم را برای برخورد با آنان انجام داد.

دل زنده شرح داد: صنایع به قوانین سازمان حفاظت محیط زیست کاملا واقف هستند بنابراین تبعات تخطی از قانون را می دانند البته چون مکان استقرار آن ها مشخص است اگر از طریق پسماندسوزی آلودگی ایجاد کنند سازمان حفاظت محیط زیست با این صنایع برخورد می کند.

وی ادامه داد: در پایش های شبانه و به طور کلی پایش هایی که سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه در مناطق جنوبی تهران مانند آزادگان انجام داده است، شاهد بوده ایم که گاهی پسماندهایی چون لاستیک، سیم و کابل را می سوزانند و متاسفانه کسی هم نیست که بتوان با او برخورد کرد چون معمولا این افراد دوره گرد هستند و جزو افراد کم توان جامعه محسوب می شوند و با پسماندسوزی بخشی از درآمد خود را تامین می کنند.

دل زنده با اشاره به اینکه مدیریت کلیه پسماندها به غیر از پسماندهای صنعتی و ویژه در شهرها، روستاها و حریم آن ها بر عهده شهرداری ها و دهیاری ها و در خارج از حوزه آن دو بر عهده بخشداری ها است، گفت: مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه بر عهده خود تولیدکننده است یعنی یک واحد صنعتی باید پسماندهای تولید شده در آن واحد را خود مدیریت کند.

وی اضافه نمود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظرعالی در این حوزه در صورت مشاهده تخلف یک واحد صنعتی از قانون مدیریت پسماند یا در صورت دریافت گزارش تخلف، با متخلفات برخورد و در صورت لزوم آن ها را به مراجع قضایی معرفی می کند.

دل زنده در سرانجام گفت: یکی از راهکار های اساسی برای مقابله با پسماندسوزی، فرهنگسازی است. خطرات آلودگی هوا و میزان مسمومیت حاصل از پسماندسوزی را باید به شهروندان گوشزد و آنان را آگاه کرد تا این مشکل کمتر شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 563

به "تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر پسماندسوزی بر تشدید آلودگی هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید