اسماعیل نجار: به هیچ عنوان از سیل اخیر غافلگیر نشدیم

به گزارش مجله نیلوفری، باز هم سیل و باز هم تکرار این پرسش که آیا غافلگیر شدیم؟، موضوعی است که رییس سازمان مدیریت بحران کشور به آن واکنش نشان داده است.

اسماعیل نجار: به هیچ عنوان از سیل اخیر غافلگیر نشدیم

به گزارش ایسنا، در پی بارش های اخیر که بیشتر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، منطقه های از کشور به ویژه در استان های جنوبی با سیل و آبگرفتگی روبرو شدند، سیلابی که برابر گزارش های رسمی دستکم جان 10 تن را گرفته و خسارات زیادی هم به برخی از تاسیسات، بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد. در پی این سیل نیز، اما بار دیگر این پرسش مطرح شد که آیا دستگاه های امدادی و خدماتی غافلگیر شدند؟.

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، درباره اینکه آیا سیل اخیر در کشور موجب غافلگیری مدیریت بحران و دستگاه ها و سازمان های مرتبط به آن شده یا خیر؟ گفت: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و معمولا در مورد زلزله به کار می رود، چرا که زلزله همچنان قابل پیش بینی نیست، اما در مورد سیل اخیر نمی توان گفت غافلگیر شدیم، چرا که از چند روز قبل طبق پیش بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود.

وی با بیان اینکه به محض هشدار سازمان هواشناسی جلسات مربوط با پیشگیری از خطرات سیل و آمادگی در برابر آن برگزار گشت، اظهار کرد: حتی در تاریخ پنجم دی ماه، بنده در کرمان بودم که جلسه مدیریت بحران برای اتخاذ تصمیمات لازم به منظور مقابله با آسیب های سیل برگزار گشت، صورتجلسه جلسات برگزار گشته در این خصوص در استان های مختلف نیز وجود دارد.

نجار با بیان اینکه تمهیدات لازم برای روبرو با سیل اتخاذ شده بود، گفت: علاوه بر اینکه مدیریت بحران در آغاز نیمه دوم سال نیز طی ابلاغیه ای تمام استان های کشور را برای مقابله و آمادگی با حوادث ناشی از بارش ها و مداخلات جوی به حالت آماده باش درآورده بود و پس از پیش بینی اخیر هواشناسی و اعلام هشدار سیل بار دیگر بر این آماده باش تاکید کردیم. به همین دلیل تاکید دارم که به هیچ عنوان از این سیل غافلگیر نشدیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این پرسش که برخی خسارات جانی و مالی ناشی از سیل را به منظور غافلگیری از این حادثه می دانند، گفت: این به معنای غافلگیری نیست. ببینید در مورد کاهش خطرات و آسیب های سیل هم اقدامات بلند مدت باید انجام شود و هم اقدامات کوتاه مدت؛ در مورد اینکه پوشش گیاهی و ... تامین شده و جلوی جاری شدن سیل گرفته شود، اقدامات قابل توجهی اجرا شده و این فرایند در حال انجام است و چه بسا اگر این اقدامات انجام نشده بود، ممکن بود سیلاب های دیگری نیز رخ بدهد که به سبب همین اقدامات پیشگیرانه رخ نداد و طبیعتا وقتی سیلی رخ ندهد در رسانه ها و میان افکار عمومی هم این موضوع مطرح نمی شود که چه اقداماتی منجر به جلوگیری از وقوع سیل یا کاهش آسیب های ناشی از آن شد.

وی ادامه داد: در مورد اقدامات کوتاه مدت نیز، از حدود چهار روز قبل از بارش ها جلسات و هماهنگی های مدیریت بحران در سطح کشور و سطح استان ها برگزار گشته و تصمیمات لازم اتخاذ شد، اما متاسفانه برخی تصور می کنند که اگر سیل رخ دهد، پس مدیریت بحران غافلگیر شده است، مگر می شود ظرف مدت چهار یا پنج روز جلوی سیل را گرفت؟ ما باید آسیب ها و خسارات را کاهش دهیم که در این حوزه اقدامات خیلی خوبی انجام شد. از حضور در بستر رود ها جلوگیری شد، به ساکنان منطقه ها حاشیه رود ها و مسیل ها هشدار ها لازم داده شده و سایر اقدامات مربوطه صورت گرفت.

نجار شرح داد:، اما متاسفانه در مورد فوتی های این حادثه باید بگویم که بی احتیاطی هایی نیز از سوی خود این افراد رخ داد؛ در چند مورد علی رغم هشدار ها و تاکیداتی که بار ها و بار ها مطرح شده است، افرادی برای تهیه فیلم و عکس به حاشیه مسیل رفته بودند که متاسفانه به داخل جریان آب سقوط کردند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهارکرد: به همین دلیل نیز معتقدم که غافلگیر نشدیم، تهمیدات لازم با توجه به توان و وضع موجود اتخاذ شده و اتفاقا از حوادث بسیاری نیز در نتیجه همین موارد اجرا شده، جلوگیری به عمل آمد، اما خب حادثه رخ نداده که برد رسانه ای پیدا نمی کند.

وی در مورد ارزیابی اندازه خسارات در منطقه ها سیل زده نیز به ایسنا گفت: کار تخمین خسارات و اقدامات کارشناسی آغاز شده و در حال انجام است. با تکمیل این ارزیابی ها به دولت پیشنهاد تخصیص اعتبار داده خواهد شد و دستگاه های اجرایی نیز مکلف به پیش برد اقدامات و جبران خسارات و بازسازی خواهند شد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1828

به "اسماعیل نجار: به هیچ عنوان از سیل اخیر غافلگیر نشدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسماعیل نجار: به هیچ عنوان از سیل اخیر غافلگیر نشدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید