3 مانع ذهنی برای تغییر

به گزارش مجله نیلوفری، زندگی ما هر روز دستخوش یک حرکت دائمی است، این حرکت همیشه با خود نوعی تغییر به همراه دارد. ما از برخی از این تغییرات صمیمانه استقبال می کنیم و از برخی دیگر اجتناب می کنیم.

3 مانع ذهنی برای تغییر

خبرنگاران| بیایید یک پرسش صادقانه از خودمان بپرسیم: ما چقدر با توسل به کلیشه ای ترین بهانه ها خودمان را از فرصت ها و تجربیات محروم می کنیم و حتی از رویاهایمان دست می کشیم؟ ما چقدر روی مسائل خط می کشیم نه به خاطر اتمام آن ها بلکه به خاطر گیردادن بیش ازحد به عدم توانایی انجام آنها؟

به گزاش خبرنگاران، هیچ نیرویی قدرتمندتر از اراده نیست. این نیرو به دو سو قابل راهنمایی است: نگاه کردن فرای موانعِ پیش رو و عبور از آن ها یا کنارکشیدن نه به خاطر عدم توانایی بلکه به خاطر تغییر برنامه. تغییر برنامه ها و در مقیاس بزرگ تر تغییر زندگی اجتناب ناپذیر است. نکته قابل توجه این است که هیچ وقت برای تغییر زندگی دیر نیست. در این مطلب راه های رهایی از موانع فکری و تغییر زندگی را می خوانید.

3 مانع فکری که باید آن ها را کنار بگذارید

1. من برای شروع خیلی سنم بالاست

سن فقط یک عدد است این جمله را بسیار شنیده ایم. سن فقط سنجش میزان عمر ماست، اما ما معمولاً آن را گاه شمار اهداف مان می دانیم. من می خوام تا 25 سالگی به شهر نقل مکان کنم. من می خوام تا 30 سالگی یک کسب وکار پیروز داشته باشم.

من می خوام تا 35 سالگی یک خونه بخرم. من می خوام تا 40 سالگی به بیست تا کشور سفر کنم ... زمانی که به اهداف مان نمی رسیم، فوراً احساس شکست می کنیم. از ماهیت زمان نباید به عنوان یک هدف دقیق و معین شده استفاده کرد، ماهیت زمان یک راهنماست.

زندگی همیشه و در هر زمان، اما با سرعتی متفاوت برای هر کسی در جریان است. پرت شدن حواس با اتفاقات غیرمنتظره زندگی و اجازه دادن به آن لحظات برای تعریف کردن شما از یک سو و آگاه شدن از آن ها و یافتن راستا جایگزین از سوی دیگر را درنظر بگیرید. بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. ماهیت زمان راهنمایی است که به ما نشان می دهد آیا در راستا درست قرار داریم و آیا با فهرست تجربیات و دستاورد هایی که امید داریم در طول زندگی آن ها را تجربه کنیم هم راستا هستیم.

2. من پول کافی ندارم

من پول کافی ندارم یا من بیش از حد پول دارم تا به امروز کدام عبارت را بیشتر به کار برده اید؟ من پول کافی ندارم آن قدر ورد زبان همه شده و در مکالمات روزمره جا باز کرده که کمتر کسی به اثر منفی بازگو کردن آن فکر می کند. زمان آن فرارسیده که این عادت را ترک کنیم. نوع تفکر و رابطه ما با پول بر روی ما اثرگذارتر از چیزی است که گمان می کنیم. داشتن فکریت مثبت درباره پول برای داشتن زندگی دلخواهی که واقعا آرزوی آن را داریم بسیار مهم است.

ما معمولاً اجازه می دهیم پول راستا زندگی را به ما دیکته کند و با گذشت زمان حسرت های روی هم انباشته شده عطشِ تغییر زندگی را بیشتر و بیشتر می کند. درحالی که فکریت فراوانی ما را دچار حسرت نمی کند.

فکریت فراوانی به معنای تمرکز روی داشته های کنونی به جای نداشته هاست. باید انرژی خود را روی سپاسگزاری متمرکز کنید، سپاسگزاری برای فرصت هایی که پول هم اکنون برای شما فراهم کرده، مثلا کامپیوتر یا تلفن هوشمندی که با استفاده از آن این مقاله را می خوانید.

هرچیزی در زندگی به انرژی نیاز دارد. صحبت کردن مثبت یا منفی درباره شرایط به یک میزان انرژی نیاز دارد، پس چرا مثبت اندیشی را انتخاب نکنید.

3. فردا شروع می کنم

فردا شروع کردن همیشه بزرگ ترین عامل عقب نشینی و شکست است. با کنار زدن اهداف شخصی به صورت ناخودآگاه به مغز این پیام را ارسال می کنید که آن اهدف چندان مهم نیست. اهداف شما همیشه اهمیت و ارزش دارند.

نخست به این فکر کنید که آیا این یک عادت خاص است که جلوی پیشبرد اهداف شما را می گیرد یا به این فکر کنید که بیشتر وقت خود را کجا صرف می کنید:

آیا به همه چیز بله می گویید و به اهداف دیگران بیشتر از اهداف خودتان اهمیت می دهید؟

آیا ازپا درآمده اید؟

آیا آشفته اید ازاینکه نمی دانید از کجا باید شروع کنید؟

نخستین گام همیشه خودآگاهیست. یافتن پاسخ این پرسش ها شما را به خودآگاهی نزدیک می کند.

چگونه متفاوت زندگی کنیم؟

1. چیستی و چرایی خواسته هایتان را تعریف کنید

به این بیاندیشید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد و چرایی آن را پیدا کنید:

آیا در پی تغییر شغل هستید؟ اگر چنین است، پس عمیق تر فکر کنید به اینکه چرا در جستجوی این تغییر کاری هستید و چه چیز هایی در این کار نو قابل مذاکره و چه چیز هایی غیرقابل مذاکره هستند.

آیا در پی زمان آزاد بیشتری برای انجام اهداف خلاقانه خودتان هستید؟ به این فکر کنید که چرا این هدف برای شما ارزش قابل توجهی دارد و برای رسیدن به آن حاضرید چه چیزی از موقعیت کنونی تان را فدا کنید.

آیا در پی یک شروع کاملاً نو و نقل مکان به یک جای ناآشنا هستید؟ به این بیاندیشید که چه چیز آن مکان خاص را دوست دارید و این مکان چگونه به احساسات شما تلنگر می زند.

برای متفاوت زندگی کردن باید به میزان کافی با خودتان راحت باشید، چون رسیدن به این هدف در گروی اعتماد به نفس شماست. اعتمادبه نفس و خودآگاهی شما انگیزه ایست که شما را به سمت گرفتن تصمیمات سخت سوق می دهد و هنگامی که با آزمون های زندگی روبرو می شوید شما را در زمینه های غیرمعمول راهنمایی می کند. تفکر عمیق و رسیدن به هسته اصلی چیستی و چرایی به شما اطمینان می دهد که راه های نو با ارزش های شما همسو هستند.

2. آن نسخه دلخواه از خودتان را همین حالا زندگی کنید

اگر می خواهید متفاوت زندگی کنید و و در زندگی احساس پیروزیت بیشتری کنید نخست باید خودتان را آن گونه نشان دهید که تمایل دارید باشید. شما باید این نقش را بازی کنید. با تجسم کردن کسی که بسیار او را تحسین می کنید شروع کنید. مثلاً ویژگی های رهبری او، نحوه رویارویی او با شرایط خاص یا نحوه مطرح کردن خودش را الگو قرار دهید. زندگی کردن در این سبک نو و متفاوت، آن نسخه دلخواه از خودتان را رفته رفته به واقعیت تبدیل می کند.

3. بدانید که گام های کوچک اثرگذاری بیشتری دارند

وقتی می خواهید زندگی تان را تغییر بدهید، لازم نیست لحظه باشکوه و بزرگی را در فکر خود مجسم کنید. بیشتر اوقات، گام ها و تغییرات کوچک تاثیر بیشتری دارند. برای نمونه، اگر یکی از اهداف شما سلامتی بیشتر و کاهش اندکی وزن است، راستا متداول رسیدن به این هدف عضویت در یک باشگاه، تنظیم برنامه غذایی و متعهد شدن به ورزش منظم است. این راه درست شروع است، اما درنظر داشته باشید که شکل گیری عادت های خوب مستلزم گذشت زمان و داشتن صبر است.

به علاوه، سالم تر زندگی کردن فقط به رژیم غذایی و ورزش محدود نمی شود. گام های کوچکی مانند قطع مصرف شکر در چای و قهوه روزانه به مرور تاثیر شگرفی بر سلامتی می گذارند. تصور کنید هر روز چای یا قهوه خود را با یک قاشق چای خوری شکر شیرین می کنید، هر روز دو بار چای یا قهوه می نوشید، یکی قبل از کار و دیگری حین کار. یک قاشق چای خوری شکر حدود 4 گرم وزن دارد، پس با دوبار نوشیدن در روز 8 گرم شکر و در یک ماه به راحتی 240 گرم شکر مصرف می کنید. با حذف همان یک قاشق چای خوری شکر به راحتی گام بسیار موثری در جهت سلامتی خود در آینده برمی دارید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که برای تغییر زندگی هیچ وقت دیر نیست و عواملی مانند سن، زمان یا حتی تجربه نباید مانع دنبال کردن رویاها، برنامه ها یا زندگی متفاوت شما شوند. با گذشت زمان همیشه به یاد داشته باشید که در حرکت مداوم و در کنترل مداوم هستید و همیشه آمادگی تان برای تغییر از چیزی که خودتان فکر می کنید بیشتر است. ما یک بار فرصت زندگی کردن داریم و بدون ذره ای تردید ارزش دارد به بهترین شکل از این فرصت بی نظیر بهره ببریم.

منبع: lifehack

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1933

به "3 مانع ذهنی برای تغییر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 مانع ذهنی برای تغییر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید