چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟

به گزارش مجله نیلوفری، کلسترول برای انواع و اقسام عملکرد ها در بدن مهم است. برخی از این عملکرد ها شامل ساختن هورمون ها، ساختن واحد های اصلی در دیواره سلول ها و سوخت و ساز برخی از ویتامین ها می شود. اما اگر کلسترول به طور پیوسته بالا باشد می تواند اثرات مخربی بر سلامتی بگذارد و ریسک فاکتوری برای بیماری تصلب شرایین محسوب شود.

چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟

به گزارش، کلسترول برای انواع و اقسام عملکرد ها در بدن مهم است. برخی از این عملکرد ها شامل ساختن هورمون ها، ساختن واحد های اصلی در دیواره سلول ها و سوخت و ساز برخی از ویتامین ها می شود. اما اگر کلسترول به طور پیوسته بالا باشد می تواند اثرات مخربی بر سلامتی بگذارد و ریسک فاکتوری برای بیماری تصلب شرایین محسوب شود.

تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق شامل تجمع کلسترول، چربی ها و کلسیم و سایر مواد در درون رگ ها می شود. رگ هایی که ممکن است اصطلاحا بگیرند نیز شامل رگ هایی می شوند که خون و اکسیژن و مواد مغذی را در سراسر بدن نقل و انتقال می دهند. در نتیجه، این رگ های حیاتی و مهم، تنگ و باریک و سخت شده و نمی توانند خون را به خوبی به جریان بیندازند. این اتفاق ها در نهایت منجر به درد، کاهش عملکرد و حتی مرگ خواهد شد.

تصلب شرایین شدید یا لخته خون مربوط به یک پلاک در رگ باعث سکته مغزی یا حمله قلبی خواهد شد که می توانند کشنده باشند. گرفتگی عروق در سایر رگ های بدن ممکن است چندان خطرناک نباشد، اما می تواند بر کیفیت زندگی اثر بگذارد.

علائم تصلب شرایین یا گرفتگی عروق که بر قلب اثر می گذارند شامل درد در قفسه سینه می شود که گاهی این درد به سمت بازوها، شانه ها و آرواره می رود. سایر علائم نیز شامل تنگی نفس، افزایش وزن سریع و تورم پا ها می شود که می تواند علامت نارسایی قلبی هم باشد.

تصلب شرایینی که عروق منتهی به مغز را تحت تاثیر قرار می دهد ممکن است منجر به طیفی از علائم پراکنده مانند احساس آشفتگی، ضعف در قسمتی از بدن یا فلجی در یک یا هر دو پا شود. در چنین شرایطی ممکن است مشکل در تکلم نیز روی بدهد که می تواند علامت سکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا باشد. تفاوت میان این دو حادثه، در طول مدت و شدت علائم نورولوژیکی شان است.

تصلب شرایینی که بر سایر قسمت های بدن تان اثر می گذارد، علائمی مرتبط با عملکرد گروه عضلانی مورد نظر یا اندام تحت تاثیر دارد. مثلا گرفتگی در عروق پا ها یا دست ها ممکن است سبب درد و ناراحتی هنگام راه رفتن یا دویدن شود. یا وقتی رگ های سیستم گوارش تان می گیرند ممکن است دچار تهوع های مکرر یا استفراغ های پی در پی بعد از خوردن شوید.

اولین توصیه ای که به شما می کنیم این است که هر روز مقداری ورزش هوازی انجام دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. هیچکس نمی تواند نقش سبک زندگی سالم را نادیده بگیرد. سبک زندگی سالم تاثیرات بسیار چشمگیری بر سلامت قلب و مغز و تقریبا هر شرایط دیگری در سلامتی تان دارد.

کارشناسان توصیه می کنند هر روز 30 دقیقه تمرین هوازی با شدت متوسط انجام دهید. سعی کنید یک روتین روزانه برای ورزش کردن داشته باشید تا سالم بمانید. تا جایی که می توانید غذا های سرخ کردنی، قند های اضافی و غذا هایی را که چربی های ترانس و اشباع زیاد دارند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

رویکرد کلی غذایی تان باید بر پایه مصرف بیشتر میوه و سبزی، غلات کامل، مغزها، روغن های گیاهی (خصوصا روغن زیتون)، لبنبات کم چرب و برخی از ماهی ها باشد.

دارو هایی هستند که می توانند سطح کلسترول تان را پایین بیاورند و از عوارض بعدی جلوگیری کنند. هر چه کلسترول بد خون تان پایین تر باشد، احتمال اینکه دچار عوارض شوید کمتر خواهد بود.

پُرمصر ف ترین و متداول ترین داروی موثر برای کاهش کلسترول، استاتین ها هستند. ثابت شده که این دارو ها دارای تاثیرات قابل توجهی در کاهش سطح کلسترول و پایین آوردن خطر حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده هستند. استاتین ها روی کبد اثر می گذارند و تولید کلسترول را کاهش می دهند. همچنین استاتین ها خاصیت ضد التهابی دارند.

دسته دیگری از دارو ها نیز وجود دارند که به کاهش کلسترول کمک می کنند، اما به اندازه استاتین ها از سلامت قلب و عروق تان محافظت نمی کنند. داروی ازتیمایب یک انتخاب برای افرادی است که نمی توانند استاتین ها را تحمل کنند یا نسبت به آن ها حساسیت دارند. در صورتی که با وجود مصرف استاتین باز هم سطح کلسترول خون تان بالاست، این دارو می تواند در ترکیب با استاتین نیز مصرف شود.

فیبرات ها نیز دسته ای از دارو ها هستند که سطح کلسترول را پایین می آورند، اما بیشتر در کاهش تریگلیسرید موثرند که نوعی چربی در خون است. تریگلیسرید ها می توانند شاخصی از سلامت عمومی تان باشد و اگر سطح شان بالا باشد می توانند ریسک بیماری قلبی و عروقی را افزایش بدهند.

دسته جدیدی از دارو ها به نام مهارکننده های PCK9 هستند که راهی بسیار موثر برای کاهش سطح کلسترول خون اند. این دارو ها می توانند خطر بیماری های قلبی و عروقی را نیز کاهش بدهند. مهارکننده های PCK9، آنتی بادی ها یا پروتئین هایی هستند که به طور خاص برای تعامل با سلول های کبد و افزایش جذب و تخریب کلسترول خون درست شده اند. این دارو ها هر چند که بسیار موثرند، اما بسیار گرانقیمت بوده و فقط تزریقی اند. شما برای اینکه بتوانید تحت درمان با این دارو قرار بگیرید باید معیار های خاصی را دارا باشید.

بیماری عروق محیطی، گرفتگی در عروق در پا ها یا دست هاست. وقتی یک انسداد در عروق پا ها شدت می گیرد، ممکن است هنگام راه رفتن، احساس درد یا ناراحتی در پا ها داشته باشید که علائم آن به صورت شلیدن هنگام راه رفتن بروز کند. پدیده ای مشابه ممکن است در دست ها روی بدهد که البته کمتر شایع است.

اگر بیماری عروق محیطی در موردتان تشخیص داده شده، درمان های گوناگونی وجود دارد که می توانید آن ها را در کنار یک سبک زندگی سالم به کار ببرید. پزشک تان ممکن است توصیه کند چند بار در هفته طبق یک برنامه ورزشی زیر نظر مربی تمرین کنید و این تمرینات متمرکز بر استفاده از عضلات پا باشند. طی این درمان، استقامت ورزشی تان زیاد شده و علائم شلیدن کمتر خواهند شد. پزشک شما ممکن است دارو هایی برای تان تجویز کند تا علائم تان بهبود بیابند. دارو هایی که برای بیماری عروق محیطی تجویز می شوند در سه دسته قرار دارند:

این دارو ها کمک می کنند رگ های خونی پهن تر یا آزادتر شوند و جریان خون بهتر در آن ها برقرار شود.

این دارو ها از سطح کلسترول خون تان کاسته و تاثیرات ضد التهابی دارند.

رقیق کننده های خون: این دارو ها کمک می کنند از تشکیل لخته خون در ناحیه بیماری کاسته شده و خطر هر انسداد و گرفتگی ناگهانی کاهش بیابد.

اگر با برنامه ورزشی و مصرف دارو های تجویزی، علائم تان بهبود پیدا نکردند، پزشک تان ممکن است توصیه به آنژیوپلاستی (استنت گذاری قلب) یا عمل جراحی بای پس کند. برای پیشگیری از بیماری عروق محیطی، رژیم غذایی سالم داشته باشید و سعی کنید هر روز 30 دقیقه تمرین با شدت متوسط انجام دهید. ترک سیگار نیز می تواند به میزان قابل توجهی از بروز گرفتگی در هر عروقی جلوگیری کند.

بیماری عروق کرونری، گرفتگی در رگ هایی است که اکسیژن و مواد مغذی به سمت عضله قلب را تامین می کنند. با تشدید گرفتگی این رگ ها، ممکن است محدودیت هایی در تامین خون مورد نیاز عضله قلب به وجود بیاید. این عارضه سبب علائمی مانند درد در قفسه سینه و تنگی نفس می شود.

شدت گرفتگی عروق کرونری می تواند در هر موردی متفاوت باشد، بنابراین به روش های مختلفی درمان می شود. پزشک متخصص قلب با انجام یک سری آزمایش ها، تشخیص نوع بیماری را داده و توصیه هایی برای پیشگیری از پیشرفت بیماری می کند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که بیماری عروق کرونری دارید، بسته به شدت بیماری تان، سه رویکرد درمانی پیش روی شماست. مثل همیشه اولین قدم بهبود رژیم غذایی و داشتن یک روتین ورزشی منظم جهت یک سبک زندگی سالم تر است. ممکن است همزمان با اصلاح سبک زندگی خود به مصرف دارو هم نیاز داشته باشید. برای بیماری عروق کرونری، سه دسته دارو وجود دارد:

این دارو ها از ایجاد لخته خون جلوگیری می کنند.

این دارو ها سطح کلسترول خون را پایین می آورند.

این دارو ها از راه های مختلف، درد قفسه سینه را کاهش می دهند.

پزشک شما کمک تان می کند بهترین ترکیب دارویی مناسب خود را پیدا کنید.

اگر بیماری عروق کرونری تان علی رغم مصرف دارو بدتر شد، احتمالا کاندید جراحی بای پس قلب باز خواهید بود. هر رویکردی مزایا و معایب خودش را دارد و تیم درمانی شما بهترین توصیه را به شما خواهند کرد.

بیماری عروق کرونری مشابه بیماری عروق محیطی با کُند کردن فرایند گرفتگی عروق پیشگیری می شوند. بهترین رویکرد این است که ورزش هوازی به اندازه لازم انجام دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. همچنین ترک سیگار می تواند ریسک فاکتور های بیماری عروق کرونری را به حداقل برساند.

قوی ترین ابزاری که پزشک متخصص قلب تان از شما می خواهد به آن مجهز شوید، ورزش کردن، ترک سیگار (در صورتی که سیگاری هستید) و در پیش دریافت رژیم غذایی سالم و دوستدار قلب است. این اصلاحات در سبک زندگی می توانند ریسک فاکتور های فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت و ... را به میزان چشمگیری کاهش دهند.

در مورد ریسک فاکتور های خاص خودتان با پزشک تان صحبت کنید تا برنامه درمانی تان تا جایی که ممکن است متناسب با شرایط تان باشد.

بیماری های قلبی و عروقی بینهایت شایع اند. اصلی ترین ریسک فاکتور این دسته از بیماری ها، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و سیگار کشیدن است؛ بنابراین عمده ترین مراقبت های پزشکی که از شما به عمل می آید، کنترل فشار خون تان در زمان استراحت، کنترل قند خون و نگه داشتن سطح کلسترول در اندازه ای قابل قبول است.

منبع:برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 695

به "چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید