چرا زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند؟

به گزارش مجله نیلوفری، نتایج یک تحقیق در سوئد نشان می دهد که زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند زیرا توانایی کار تیمی و انعطاف پذیری در آنان بیشتر است

چرا زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند؟

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش مجله نیلوفری به نقل از دویچه وله، نتیجه مطالعه ای که توسط دانشگاه استکهلم انجام شده نشان می دهد نگاه جامعه به نقش جنسیت در پست های مدیریتی در حال تغییر است. تصویر مردان قوی در پست های مدیریتی کلیشه ای قدیمی است و حال مدیریت نیازمند بصیرت و ظرافت است.

ژانت کوروینیوس مدیر یک شرکت بزرگ ساختمانی در سوئد است. او یکی از معدود زنانی است که در پروژه های بزرگ ساختمانی حضور دارد. حتی در جامعه مدرن سوئد هم، مدیر سرساختمان یعنی مرد.

سندیکای لدارنا در سوئد می گوید این طرز فکر در حال تغییر است. این سندیکا که حدود یک هزار مدیرعامل عضو آن هستند، از پژوهشکده تحقیقات اجتماعی دانشگاه استکهلم خواسته مطالعه ای در خصوص مهمترین ویژگی های مدیریتی انجام دهد.

نتیجه این مطالعه حاکی از تغییری اساسی در طرز تفکر جامعه در خصوص مدیران شایسته است و در رسانه های سوئد با این تیتر منتشر شده است: زنان روسای بهتری هستند.

ژانت نمونه ای از زنان آینده در سمت های مهم مدیریتی است. او می گوید: من رقابت را دوست دارم و می توانم سختگیر باشم، البته فقط در مواقع ضروری. ترجیح می دهم همراه تیم مدیریت کنم و با مشورت آنها تصمیم بگیرم نه بدون آنها. همکاران مرد من که به عنوان رئیس محبوب هستند هم نیازی ندارند که خود را همواره بر حق بدانند و ترجیح می دهند با مشورت تیم تصمیم گیری نمایند.

  • آنچه زنان از خشونت علیه زنان باید بدانند | زن خوب سکوت نمی نماید!
  • کار مالی زنان را به تحقق خواسته هایشان می رساند
  • عکس روز: زن راننده در شاتل صورتی کابل
  • زنان 60 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها

احتیاط و کار گروهی از ویژگی های زنانه محسوب می شوند. ژانت هم از این ویژگی ها بهره مند است. پژوهشکده تحقیقات اجتماعی دانشگاه استکهلم در نتیجه مطالعه خود 9 ویژگی برای مدیریت و رهبری مشخص نموده و نقش جنسیت را در این زمینه آنالیز نموده است.

در این مطالعه به عنوان مثال اقتدارگرایی، داشتن اعتماد به نفس و مبارزه جویی در شمار ویژگی های مردانه قرار گرفته اند. شایستگی، شهامت، نتیجه گرایی و بی طرفی ویژگی هایی بدون جنسیت شمرده شده اند و انعطاف پذیری، احتیاط و توانایی کار تیمی ویژگی هایی زنانه دانسته شده اند.

حدود پنج هزار و 500 عضو سندیکای لدارنا در سوئد در این مطالعه شرکت کردند و به پرسش هایی در خصوص اولویت هایشان پاسخ دادند. نتیجه نشان می دهد که به نظر آنها مدیران امروزی نیاز به اعتماد به نفس بیش از حد ندارند و کسی هم از آنها انتظار ندارد که مانند رامبو از نبرد با رقبایشان پیروز بیرون آیند.

نکته جالب توجه در این مطالعه تأکید بر صلاحیت و تمایل به همکاری با تیم بوده است. هرچند که شایستگی یک ویژگی زنانه به شمار نمی رود، اما بسیاری از شرکت نمایندگان در مطالعه پژوهشکده تحقیقات اجتماعی دانشگاه استکهلم بر این باور بودند که زنان شایستگی بیشتری برای مدیریت دارند و تمایل به همکاری در آنها بیشتر است.

آنها بر این باور بودند که زنان در سمت های مدیریتی شایستگی بیشتری از خود نشان می دهند چون برای رسیدن به پستی که دارند، جهت سخت تری را پشت سر گذاشته اند.

ژانت این نکته را تأیید می نماید و می گوید: روسای زن مجبور هستند توانایی خود را بارها و بارها ثابت نمایند. اما در خصوص مردان فرض بر این است که آنها از کار خود همواره سر در می آورند.

حال در بازار کار سوئد توانایی های پرظرافت یا به قول ژانت مهارت های نرم نقش مهمی بازی می نماید. در دنیای تجارت حفظ انگیزه کارکنان و عملکرد تیمی اهمیت بسیاری دارد.

سندیکای لدارنا در سوئد خواهان آموزش مردان در این زمینه است تا آنها در آینده از همکاران زن خود عقب نمانند.

یوآکیم پترسون، مسئول این مطالعه پژوهشکده تحقیقات اجتماعی دانشگاه استکهلم، معتقد است شرکت ها و ادارات سوئدی می توانند از نتیجه مطالعه آنها برای تجدید نظر در تصمیم گیری های خود استفاده نمایند. او می گوید اگر آنها مدیران خود را بر اساس صلاحیت و شایستگی استخدام نمایند، زنان بیشتری به پست های ارشد مدیریتی می رسند. حتی در سوئد هم شمار زنان در این پست ها هنوز اندک است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 512

به "چرا زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید