پاک کردن چسب قطره ای

به گزارش مجله نیلوفری، آسان ترین روش پاک کردن چسب قطره ای برای بسیاری افراد مهم و کاربردی است. زیرا چسب قطره ای در انجام کارهایی مانند آماده سازی کاردستی استفاده می گردد. استحکام این ابزار در بین سطحی که به هم چسبیده اند، ویژگی اصلی آن به شمار میرود. اما همین موضوع گاهی دردسرساز می گردد. کافی است که مقداری از چسب قطره ای روی دست، لباس، فرش، شیشه یا پلاستیک بریزد. باز هم جای نگرانی نیست. مواد شوینده مختلفی برای برطرف این مشکل وجود دارد. شما آسان ترین روش برای پاک کردن چسب قطره ای را می دانید؟

پاک کردن چسب قطره ای

برای پاک کردن چسب قطره ای روی اشیاء مختلف می توانید از مواد مختلفی بهره ببرید. در واقع شما می توانید متناسب با ویژگی های فرش، پلاستیک، شیشه یا هر وسیله ای که به چسب آغشته شده است، روشی آسان و سریع را برای پاک کردن چسب قطره ای انتخاب کنید. در این مقالۀ خبرنگاران سعی می کنیم که روش های آسان پاک کردن چسب قطره ای را برای شما توضیح دهیم.

پاک کردن چسب قطره ای از دست

مادۀ اصلی چسب قطره ای بر پایۀ سیانواکریلات است. قدرت چسبندگی این ماده باعث می گردد که پاک کردن چسب قطره ای روی دست کار آسانی نباشد. با این وجود راه های مختلفی هستند که با یاری آن ها می توانید این مشکل را به خوبی حل کنید.

حتما بخوانید: برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چه باید کرد؟

شستشو با آب گرم و صابون

آسان ترین روش پاک کردن چسب قطره ای شستشوی دست با آب گرم و صابون است. اما اگر پاک نشد، می توانید روش دیگری را بهره ببرید.

 1. یک لیوان آب گرم و یک استکان آبلیمو را ترکیب کنید.
 2. سپس مقداری صابون به این ترکیب اضافه کنید.
 3. دست خود را به مدت 1 دقیقه در محلول نگه دارید.
 4. بعد از خارج کردن دست خود از محلول، مجدداً آن را با آب گرم و صابون بشویید.

استفاده از استون

حلال دیگری که برای پاک کردن چسب روی دست می توانید بهره ببرید، استون است. کافی است:

 1. استون را در ظرف کوچکی بریزید.
 2. پوست آغشته به چسب را حداکثر به مدت پنج دقیقه در محلول استون قرار دهید.
 3. بعد از خارج کردن دست خود از محلول استون، سعی کنید چسب را پوست جدا کنید.
 4. اگر پیروز نشدید، مجدداً چند دقیقه دست را در محلول قرار دهید.
 5. اکنون دست خود را با آب گرم و صابون بشویید.

استفاده از آب و نمک

گرانول های نمک خاصیت پاک نمایندگی چسب خشک شده روی دست را دارند. برای اینکه چسب قطره ای روی پوست را به آسانی پاک کنید باید:

 1. ابتدا مقداری نمک روی چسب بریزید.
 2. سپس کمی آب گرم به آن اضافه کنید.
 3. خمیر آب و نمک را روی چسب به مدت 1 دقیقه بمالید.
 4. دست خود را مجدداً با آب گرم بشویید.
 5. سعی کنید هنگام شستن دست خود با آب گرم، چسب را از پوست جدا کنید.

استفاده از وازلین

وازلین مادۀ دیگری است که می توانید برای پاک کردن چسب روی دست بهره ببرید. به همین منظور ابتدا دست خود را با آب و صابون به طور کامل بشویید. سپس روی چسب خشک شده وازلین بزنید. بهتر است ابتدا یک دقیقه برای نرم و پاک کردن چسب روی دست کوشش کنید. اگر پاک نشد، باز هم پوست را آغشته به وازلین نموده و برای پاک کردن آن کوشش کنید.

استفاده از خمیردندان

خمیردندان یکی از حلال های چسب قطره ای روی پوست به شمار میرود. مواد سایندۀ خمیردندان باعث پاک کردن چسب قطره ای می شوند. بنابراین مقداری از این حلال را روی چسب خشک شده بریزید. سپس با یاری اسفنج، مسواک یا پارچه به پاک کردن آن اقدام کنید.

حتما بخوانید: روش های پاک کردن لاک بدون استون

حلال طبیعی چسب قطره ای

علاوه بر مواد بالا می توانید از آبلیمو، روغن زیتون و کره نیز برای پاک کردن چسب روی دست بهره ببرید. کافی است مقداری از حلال طبیعی را روی چسب خشک شده بریزید و با دستمال یا مسواک روی آن بکشید تا از پوست جدا گردد.

الکل، مایع لباسشویی، تینر و اجسام سختی مانند سنگ پا نیز برای پاک کردن چسب قطره ای از پوست دست استفاده می شوند. اما سوال اینجاست که برای تمیز کردن چسب از سایر مواد چه حلال هایی بهتر است؟

پاک کردن چسب قطره ای روی فرش

استون برترین حلال چسب قطره ای خشک شده روی فرش است. اما الیاف و رنگ فرش عموماً نسبت به این ماده حساس هستند. بنابراین پیشنهاد می کنیم از ریختن استون روی فرش خودداری کنید. بهتر است پارچه ای را به استون آغشته نموده و روی چسب قطره ای بکشید تا از فرش جدا گردد. دقت کنید که استون به نواحی سالم فرش نفوذ نکند. بعد از پاک کردن چسب قطره ای روی فرش، با پارچۀ تمیز دیگر استون روی فرش را تمیز کنید.

پاک کردن چسب قطره ای روی پارچه

برای پاک کردن چسب قطره ای از روی پارچه می توانید از استون و آب گرم بهره ببرید. اما اگر پیروز نشدید، می توانید شستشوی پارچه را به خشکشویی بسپارید. این مراکز با استفاده از مواد شوینده مشخصی چسب قطره ای را به راحتی پاک می نمایند.

استفاده از آب گرم

برای پاک کردن چسب قطره ای روی پارچه 30 میلی لیتر مایع لباسشویی را در آب گرم مخلوط کنید. سپس پارچه را در این محلول با دست بشویید. با این وجود دقت داشته باشید که هرچه بافت پارچه ظریف تر باشد باید آن را با ملایمت بیشتری بشویید.

حتما بخوانید: نکاتی برای شست و شوی لباس های مشکی

شستشوی پارچه با استون

برای پاک کردن چسب قطره ای روی پارچه با استون، ابتدا پارچه را بشویید. سپس مسواک یا برس آغشته به استون را به آرامی روی پارچه بکشید. بعد از پاک شدن چسب، با لبۀ قاشق یا کفگیر آثار چسب را از بین ببرید.

هنگام شستشوی پارچه با استون توجه کنید که پارچه هایی که ترکیب استانی دارند نباید با استون شسته شوند. ضمناً بهتر است استون را روی کمی از پارچه بریزید. اگر پارچه آسیب ندید چسب قطره ای را با استون پاک کنید.

پاک کردن چسب قطره ای از پلاستیک

برای پاک کردن چسب قطره ای از سطوح پلاستیکی می توانید از چند راه حل مختلف بهره ببرید. با استفاده از ابزاری همانند الکل، مایع ظرفشویی و جسم تیزی مانند چاقو می توانید چسب قطره ای را از روی سطح پلاستیکی به آسانی پاک کنید.

استفاده از چاقو

با قسمت کند چاقو، ناخن یا قاشق به آرامی چسب قطره ای را از سطح پلاستیکی جدا کنید.

استفاده از مایع ظرفشویی

 1. دستمالی را در محلول آب گرم و مایع ظرفشویی قرار دهید.
 2. آن را به خوبی بچلانید و روی چسب بگذارید و آن را با سلفون بپوشانید.
 3. بعد از چند ساعت چسب قطره ای نرم می گردد.
 4. اکنون شما می توانید با پارچۀ آغشته به محلول مایع ظرفشویی و آب گرم چسب را از سطح پلاستیکی جدا کنید.

استفاده از الکل

 1. ابتدا پارچۀ آغشته به الکل را روی چسب قطره ای بکشید تا چسب نرم گردد.
 2. پارچۀ دیگری را به محلول آب گرم و مادۀ شوینده آغشته کنید و کامل بچلانید.
 3. اکنون پارچۀ مرطوب را روی سطح پلاستیکی بکشید تا آثار چسب قطره ای کامل از بین برود.

پاک کردن سطوح شیشه ای

برای پاک کردن چسب قطره ای از روی شیشه محلول آب گرم و صابون و بعلاوه چاقوی تیز یا تیغ پاک نمایندۀ مناسبی هستند. بهتر است ابتدا با چاقوی تیز یا تیغ به آرامی روی چسب بکشید تا بدون آسیب به شیشه، چسب جدا گردد. در نهایت شیشه را تمیز کنید تا بقایای چسب بلند گردد.

قرار دادن شیشه در محلول آب و صابون راه حل پیشنهادی دیگر است. ضمناً می توانید با پارچۀ آغشته به این محلول شیشه را به آب و صابون آغشته کنید. سپس سلفون روی آن کشیده و 2 ساعت صبر کنید تا چسب نرم گردد. در نهایت با قاشق یا چاقوی نه چندان تیز چسب را بلند کنید.

در صورتی که این دو راه حل موثر نبودند می توانید از الکل هم برای پاک کردن شیشه بهره ببرید. کافی است پارچۀ آغشته به الکل را روی شیشه بمالید تا چسب پاک گردد.

حتما بخوانید: 7 قدم موثر در پاک کردن لکه روغن

نتیجه گیری

ممکن است در شرایطی باشید که بخواهید چسب قطره ای روی دست، فرش، سطوح پلاستیکی یا شیشه ای را پاک کنید. در این شرایط مواد و ابزار مختلفی می تواند به شما یاری می نماید. اما آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب ابزار پاک نمایندۀ مناسب می باشد.

استون مادۀ پاک نمایندۀ مناسبی است اما بافت و رنگ فرش یا حتی پارچه را آسیب می زند. از طرفی تمیز کردن سطوح پلاستیکی با چاقوی تیز می تواند به آن سطح آسیب بزند. در حالی که ابزار مناسبی برای پاک کردن چسب قطره ای روی سطوح شیشه ای به شمار میرود. برای انتخاب آسان ترین روش پاک کردن چسب قطره ای می توانید نکات این مقالۀ خبرنگاران را مورد استفاده قرار دهید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1943

به "پاک کردن چسب قطره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاک کردن چسب قطره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید