قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان بر روی دو پا

به گزارش مجله نیلوفری، دانشمندان در مطالعه ای که اخیراً منتشر شده پیروز شدند مجموعه ای از ردپا های فسیلی را که پیش از این به عنوان ردپای خرس تصور می شد، به عنوان قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان های اولیه بر روی دو پا شناسایی نمایند.

قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان بر روی دو پا

مجموعه ای از ردپا های فسیلی در کشور تانزانیا که پیش از این به عنوان رد پای خرس شناسایی شده بود، با قدمتی در حدود چهار میلیون سال، اکنون به عنوان قدیمی ترین شواهد حرکت انسان های اولیه بر روی دو پا مورد تأیید قرار گرفته است.

به گزارش فرارو به نقل از sciencedaily؛ قدیمی ترین شواهد صریح از راه رفتن عمودی در نسل انسان، ردپایی است که در سال 1978 در لائتلی تانزانیا، به وسیله دیرینه شناس مشهور مری لیکی و تیمش کشف شد. قدمت این ردپا ها به 3.7 میلیون سال پیش می رسد.

مجموعه دیگری از ردپا های مرموز نیز در سال 1976 در نزدیکی همان سایت حفاری شد، اما در نهایت این احتمال مطرح شد که مربوط به خرس است. اما حفاری مجددی که اخیراً در این سایت به انجام رسید و تجزیه و تحلیل مقایسه ای جدیدی که انجام شد، ثابت کرد که این ردپا ها به وسیله یک انسان اولیه دو پا ایجاد شده است.

الیسون مک نات، نویسنده اصلی این مقاله و استادیار دانشکده پزشکی استئوپاتیک در دانشگاه اوهایو، می گوید: با توجه به شواهد فزاینده برای تنوع حرکتی و گونه ها در سوابق فسیلی انسان های اولیه در 30 سال گذشته، این ردپا های غیرعادی سزاوار آنالیز مجدد هستند.

او کار را به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته اکولوژی، تکامل، محیط زیست و جامعه در کالج دارتموث شروع کرد، جایی که او بر روی بیومکانیک راه رفتن در انسان های اولیه تمرکز کرد و از آناتومی مقایسه ای، از جمله خرس ها، برای درک چگونگی تماس استخوان پاشنه با بدن استفاده کرد.

مک نات مجذوب ردپا های دوپایی (راه رفتن عمودی) در سایت لائتولی A شد. لائتولی به خاطر ردپای معروف خود از بعضی انسان های اولیه در سایت های G و S که عموماً به عنوان Australopithecus afarensis پذیرفته شده اند، مشهور است. اما از آنجایی که ردپا ها در سایت A بسیار متفاوت بود، بعضی از محققان تصور کردند که این ردپا ها به وسیله خرس جوانی ایجاد شده که به صورت عمودی روی پا های عقب خود راه می رفته است.

برای مشخص ماهیت ردپای سایت A، در ژوئن 2019، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی چارلز موسیبا، دانشیار انسان شناسی در دانشگاه کلرادو، به لائتولی رفتند. با آنالیز مجدد پنج ردپای متوالی، آن ها شواهدی را شناسایی کردند مبنی بر اینکه ردپا های فسیلی به وسیله یک انسان اولیه ایجاد شده است.

محققان ردپای Laetoli Site A را با رد پای خرس سیاه (Ursus americanus)، شامپانزه (Pan troglodytes) و انسان (Homo Sapiens) مقایسه کردند. آن ها چهار خرس سیاه نوجوان نیمه وحشی را شناسایی کردند که میزان پاهایشان شبیه به ردپا های سایت A بود. هر خرس با شربت افرا یا سس سیب اغوا می شد تا بایستد و روی دو پای عقب خود در مسیری پر از گل راه برود تا رد پای آن ها را بگیرد.

جرمی دیسیلوا، نویسنده ارشد و دانشیار انسان شناسی در دارتموث، می گوید: خرس ها با راه رفتن، قدم های بسیار وسیعی برمی دارند و به جلو و عقب می چرخند. ماهیچه های لگن و شکل زانو اجازه چنین حرکت و تعادلی را نمی دهد.

به گفته محققان، پاشنه های خرسی مخروطی هستند و انگشتان پا و پا های آن ها شبیه بادکنک هستند، در حالی که پا های انسان اولیه مربعی شکل هستند و انگشت شست برجسته ای دارند. با این حال، ردپا های سایت A ثبت می نمایند که این انسان در حین راه رفتن یکی از پاهایش را روی پای دیگر می گذارد.

مک نات می گوید: اگرچه انسان ها معمولاً گام های متقاطع را بر نمی دارند، اما این حرکت زمانی رخ می دهد که فرد در کوشش برای برقراری مجدد تعادل خود است. ردپای سایت A ممکن است نتیجه راه رفتن یک انسان در منطقه ای باشد که سطحی ناهموار داشته.

بر اساس ردپا های جمع آوری شده از شامپانزه های نیمه وحشی در پناهگاه شامپانزه جزیره نگامبا در اوگاندا نیز دو دانشمند جوان دانشگاه استونی بروک، دریافتند که شامپانزه ها پاشنه های نسبتاً باریکی در مقایسه با جلوی پای خود دارند که ویژگی مشترکی با خرس ها محسوب می گردد. اما ردپا های لائتولی، از جمله ردپا های سایت A، پاشنه های پهنی نسبت به جلوی پای خود نشان می دهند پس به قطعیت می توان گفت این ردپا ها متعلق به یک انسان اولیه دوپا است.

دسیلوا، که مطالعاتش بر منشأ و تکامل راه رفتن انسان تمرکز دارد، می گوید: به وسیله این تحقیق، ما اکنون شواهد قطعی از ردپا های سایت A داریم که نشان می دهد گونه های مختلف از انسان های نخستین به صورت دوپا روی این چشم انداز راه می رفتند، اما واقعیت این است که روش های مختلفی برای چنین راه رفتن دوپا داشتند.

منبع: فرادید
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1939

به "قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان بر روی دو پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان بر روی دو پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید