ظرفیت ICU پر شده و به مرحله سخت انتخاب رسیده ایم

به گزارش مجله نیلوفری، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی گفت: الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی سی یو هستند، بیشتر شده، به همین علت با کمبود تخت آی سی یو در کشور روبرو هستیم.

ظرفیت ICU پر شده و به مرحله سخت انتخاب رسیده ایم

به گزارش تسنیم، دکتر علیرضا سلیمی روز چهارشنبه در نشست خبری پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت که به صورت آنلاین برگزار گشت گفت: الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی سی یو هستند، بیشتر شده، به همین علت با کمبود تخت آی سی یو در کشور روبرو هستیم.

وی افزود: الگوی مراجعه به بیمارستان ها تغییر کرده است؛ در اسفند با توجه به اینکه علم کمتری هم نسبت به کرونا وجود داشت مراجعان عمومی مبتلا به کرونا به بیمارستان ها بیشتر بودند، اما اکنون افرادی که به بیمارستان مراجعه می کنند عموماً افراد بدحال هستند که به تخت ویژه نیاز دارند به همین علت با کمبود تخت مراقبت ویژه روبرو هستیم.

سلیمی ادامه داد: تعداد تخت های آی سی یو در کشور را بر پایه یک زندگی عادی و نیاز های عادی دیده بودیم، اما اکنون شرایط فرق کرده و سخت تر شده است و این تعداد نیرو و وسایل جوابگو نیست. تا این لحظه همکاران ما بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها در ایران هیچ گزینشی برای پذیرش بیماران در آی سی یو ها انجام نداده اند، البته به طور طبیعی تعداد بیماران بدحال سالمند و افرادی که بیماری زمینه ای داشته اند بیشتر است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی گفت: لحظات سختی را برای تصمیم گیری خالی کردن تخت های آی سی یو و انتخاب بیماران جدید سپری می کنیم، به هرحال باید این بخش ها را مدیریت کنیم. یکی از کمبود هایی که اکنون جدی است، مشکل کمبود نیروی انسانی در بخش های مراقبت های ویژه است و این کمبود اعم از پرستار و پیراپزشکان بیشتر است و این نیرو ها خسته و فرسوده شده اند، خستگی ایمنی بدن را پایین می آورد و امکان ابتلا به بیماری حتی با وجود وسایل محافظت شخصی بیشتر می شود.

سلیمی تاکید کرد: اولین کمبود در بخش های آی سی یو کمبود نیروی انسانی است و بعد از مسائل تاخیر در پرداخت معوقات کادر درمانی است که ماه ها به تعویق افتاده است و توجه به رفاهیات و پرداخت به موقع معوقات در این شرایط بسیار مهم است.

کادر آی سی یو 3 برابر مردم به کرونا مبتلا می شوند

وی گفت: مسائل مالی و سختی کار به خصوص برای دستیاران بسیار بیشتر است و امیدواریم مسئولان با درایت در وزارت بهداشت و بیمارستان ها به شرایط این نیرو ها توجه کنند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در شرایط پاندمی میزان فرسودگی و ابتلا در افراد و کادر درمان بیشتر است. افرادی که در آی سی یو کار می کنند 3 برابر افراد عادی به بیماری مبتلا می شوند. افرادی که بیمار می شوند ممکن است بعد از یک دوره 14 روزه آزمایش کرونای آن ها منفی شود، اما ماه ها طول می کشد دوباره به شرایط عادی برگردند و توان کار لازم را پیدا کنند.

سلیمی شرح داد: تا به امروز پرسنل آی سی یو ها و متخصصان بیهوشی با افزایش تعداد شیفت ها که یک نوع ایثار است خلأ کمبود نیرو را پر کرده اند. افرادی را داریم که 21 روز در بیمارستان مانده اند که یک از خودگذشتی فوق العاده است یا از شهر هایی که شرایط بهتری بوده همکاران به کمک آمده اند تا رسیدگی به بیماران دچار خدشه نشود. مشکل فرسودگی و خستگی نیرو ها در بیمارستان ها جدی است نیاز به تدبیر مسئولان دارد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که در شرایط پیش رو مرزبندی های بین تخصص ها تا حدودی برداشته شود و برای احیای بیماران همه همکاران پزشک دخیل شوند حتی اگر نیاز باشد دوره هایی برای پزشکان عمومی در نظر گرفته شود تا این نیرو ها نیز با آموزش های لازم بتوانند خدمات لازم را به بیماران کرونا در بیمارستان ها ارائه کنند.

رئیس انجمن بیهوشی ایران گفت: تعداد زیادی از همکاران متخصص بیهوشی به کووید 19 مبتلا شده اند. تا به امروز 8 نفر از متخصصان بیهوشی کشور بر اثر ابتلا به کرونا شهید شده اند و آخرین آن ها همین دیشب بود که بعد از یک دوره طولانی بستری در آی سی یو از بین ما رفت. در حالی که برای حفاظت در برابر انتقال ویروس فاصله دو متری لازم است متخصصان بیهوشی از فاصله 10 سانتی متری برای بیماران بدحال کرونا لوله تراشه می گذارند و در معرض خطر بالای ابتلا قرار دارند.

وی گفت: از مسئولان انتظار داریم حمایت همه جانبه ای از پزشکان داشته باشند. قدردانی در سطوح بالای مسئولان از پزشکان اجرا شده و نهایت تشکر را داریم، اما انتظار داریم در سطوح مدیریتی پایین تر گام های عملی برای قدردانی از پزشکان انجام شود و مسائل حل شود معوقات پرداختی و مسائل مالیاتی نباید لحظه ای ذهن جامعه پزشکی را در این شرایط سخت به خود اختصاص دهد.

جامعه پزشکی 150 شهید کرونا تقدیم کرد

سلیمی افزود: در تمام دنیا ابتلای افرادی که در خط اول رسیدگی به بیماران کرونا قرار دارند چندین برابر افراد معمولی است. ابتلای جامعه پزشکی به کرونا در ایران نیز بسیار زیاد است. فقط در تهران بیش از 6 هزار نفر مبتلا شده اند و 150 نفر شهید شده اند.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: از مردم می خواهم به عنوان افراد کلیدی در این مبارزه با جامعه پزشکی کمک کنند. ماسک بزنید، فاصله دو متری را حفظ کنید و دست ها را بشویید. این شعار اول است، اما کمی عمیق تر می گوییم به مراسم عزا و عروسی نرویم و کار های اضافه را حذف و جامعه خسته و فرسوده پزشکی را حمایت کنیم.

دورکاری شاغلان، فشار کاری و خستگی کادر درمان را کم می کند

وی ادامه داد: نقش مسئولان هم بسیار مهم است برای هر کاری نیاز به آماده شدن پایه های لازم است. اگر قرار است کمتر مسافرت درون شهری داشته باشیم دلایل سفر شهری را باید بررسی کنیم بیشترین علت رفتن به سر کار است با جا به جا کردن ساعت شروع و انتها کار و کاهش ساعت حضور و افزایش فرهنگ دورکاری عمیق تر می توانیم مبارزه کنیم

سلیمی گفت: در مورد شرایط تخت های بیمارستانی تا حدودی با توجه رفتار ویروس و مسائل در بیمارستان ها نسبت به اسفند تغییراتی داشتیم. در اسفند هجوم ویروس را داشتیم، اما تعداد زیادی از بیماران حال عمومی خوبی داشتند، اکنون بیماران بدحال بیشتر مراجع می کنند و به تحت آی سی یو و مراقبت ویژه بیشتر نیاز دارند.

وی افزود: در این شرایط بیش از تخت های عادی به افزایش تخت های مراقبت ویژه نیاز داریم، نمی توانیم عددی اعلام کنیم، چون نیاز به این تخت ها شناور است و به افزایش و کاهش ورودی بیماران مربوط می شود، اما هر چه تعداد تخت های آی سی یو در این شرایط بیشتر بشود لازم است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی جان باختگان جامعه پزشکی شهید کرونا محسوب نمی شوند گفت: به برخی از این افراد عنوان شهید به آن ها اطلاق نمی شود؛ نظر سازمان نظام پزشکی این است که هر چه که می توانیم برای تجلیل از این پزشکان انجام شود.

سلیمی ادامه داد: آموزش عمومی برای مردم و آموزش های تخصصی برای کادر درمان و استخدام بیشتر نیرو در بیمارستان ها به بهبود شرایط کمک می کند، پژوهش های زیادی درباره کرونا در دنیا انجام می شود و یافته های جدید باید به پزشکان و کادر درمان منتقل شود. هر چه تجربه ما بیشتر شود شانس درمان بهتر بیشتر می شود.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: پذیرش بیماران در آی سی یو شاخص های علمی دارد. سن شاید تا حدودی موثر است. در افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای بیشتر است شاخص انتقال به آی سی یو شرایط جسمانی آنهاست. شرایط ریه در بالین تشخص داده می شود؛ میزان اکسیژن و میزان درگیری ریه توسط آزمایش های پاراکلینیک بررسی می شود و با تشخیص پزشک متخصص فرد بدحال به آی سی یو ارجاع می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1016

به "ظرفیت ICU پر شده و به مرحله سخت انتخاب رسیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت ICU پر شده و به مرحله سخت انتخاب رسیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید