روز جهانی جهانگردی؛ روزی برای لذت بردن از مفهوم واقعی زندگی

به گزارش مجله نیلوفری، سفر، برترین راه برای نجات از خستگی و روزمره های زندگی است. دنیا مملو از مسائل بوده و ما سعی می کنیم با سفر و لذت بردن از زیبایی ها، اندکی به فکر و قلب خود فرصت دهیم تا به آرامش برسند. روز 27 سپتامبر، روز دنیای دنیاگردی است؛ سفری به سرزمین های دور و ناشناخته و لذت بردن از بودن در کنار مردمی با فرهنگ های متفاوت. بسیاری از کشورها هر سال به مناسبت روز دنیای گردشگری یا روز دنیای دنیاگردی جشن هایی را برگزار نموده و برای رونق مالی خود و بیشتر درگیر کردن مردم، تخفیف و فرصت هایی را در اختیار مسافران قرار می دهند. با ما در این مقاله مجذوب کننده همراه شوید تا شما را با تاریخچه این روز و روز گردشگری در ایران آشنا کنیم.

روز جهانی جهانگردی؛ روزی برای لذت بردن از مفهوم واقعی زندگی

تاریخچه

مسافرت به مفهوم از جایی به جای دیگر رفتن بدون در نظر داشتن قصد مهاجرت، اشتغال یا اقامت مستمر است. از نظر سازمان ملل متحد، گردشگر فردی است که کشوری بجز کشور خود را مورد بازدید قرار دهد، به شرط اینکه این بازدید به منظور دستیابی به شغلی نباشد و حداقل 24 ساعت و حداکثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید و مسافرتش به دلایل زیر باشد: تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات یا شرکت در هم اندیشی ها.

براساس مقاله روز گردشگری در ایران باید بدانید که تاریخچه گردشگری را میتوان به گذشته های دور نسبت داد. در دوران پیش از اسلام بعضی از یونانیان و رومیان به ایران سفر می کردند. تعدادی از آنان سفرنامه هایی را هم با موضوع ملاقات از ایران نوشته اند. در دوران بعد از اسلام، نخستین کسی که از اروپا به ایران سفر کرد و سفرنامه هایی را در این باب نوشت، بنیامین تودلای اسپانیایی بود که در سال 1159 میلادی به کشورهای مختلف از جمله ایران سفر کرد.

در قرن نوزدهم اصطلاح گردشگر یا دنیاگرد جایگزین سیاح شد. ثروتمندان فرانسوی به جهت تکمیل تحصیلات و کسب تجربه های لازم زندگی مسافرت می کردند و این جوانان در آن موقع دنیاگرد نامیده می شدند. بعدها، این اصطلاح برای افرادی بکار رفت که برای تفریح، وقت گذرانی و گردش به فرانسه سفر می کردند. اطلاعات نشان می دهند که مسافرت به جهت استراحت و تفریح از اوایل قرن شانزدهم میلادی آغاز شد.

توسعه ای ارزشمند برای زندگی بهتر

سازمان دنیای گردشگری (UNWTO) در مادرید یکی از نمایندگان سازمان ملل متحد بوده که وظیفه راهنمایی صنعت گردشگری را برعهده دارد. سازمان دنیای گردشگری بعنوان محل گفتگوی کشورها درباره تجارب عملی آنهاست. این سازمان نقش مهمی را در ترفیع شرایط تعهد و توانایی های موجود کشورهای در حال توسعه در زمینه گردشگری دارد.

براساس مقاله روز دنیای گردشگری بهتر است بدانید که گردشگری بطور کلی انواع مختلفی داشت از جمله گردشگری تفریحی، گردشگری درمانی، گردشگری فرهنگی، گردشگری مذهبی، گردشگری ورزشی، گردشگری تجاری و گردشگری سیاسی. امروزه، گردشگری یکی از پر رونق ترین فعالیتهای مالی دنیا است. این صنعت اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع تری نسبت به سایر بخش های مالی، یک صنعت پیشرو تلقی می گردد. امروزه، گردشگری بقدری در توسعه مالی و اجتماعی کشورها اهمیت دارد که اقتصاددانان آن را صادرات نامرئی نام نهاده اند.

کلام پایانی

گردشگری با انگیزه های مختلف از گذشته در بین انسانها رواج داشته و آثار مکتوب و بجا مانده از این گردش ها، به نسل های مختلف بشری در شناخت تاریخ و جغرافیای مکان و شرایط زندگی و حکومتی گذشتگان یاری می نمایند. به مناسبت روز دنیای گردشگری یا به عبارتی روز دنیای گردشگری بهتر است بدانید که گردشگری می تواند چراغی برای جامعه باشد تا ضمن رونق بخشیدن به اقتصاد خود، با فرهنگ ها، اقوام و زبان های مختلف آشنا شده و لذت بودن در کنار مردمی از سرزمین های مختلف را تجربه نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1687

به "روز جهانی جهانگردی؛ روزی برای لذت بردن از مفهوم واقعی زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی جهانگردی؛ روزی برای لذت بردن از مفهوم واقعی زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید