دوربین گلکسی S24 اولترا با زوم 5 برابری اپتیکال، قواعد بازی را عوض می کند

به گزارش مجله نیلوفری، گجت نیوز نوشت: به نظر می رسد سامسونگ برنامه های ویژه ای برای دوربین گوشی گلکسی S24 اولترا دارد. این گوشی از یک دوربین نو با قابلیت بزرگنمایی نوری پنج برابری بهره خواهد برد!

دوربین گلکسی S24 اولترا با زوم 5 برابری اپتیکال، قواعد بازی را عوض می کند

بر اساس اخبار موجود در خصوص نسل بعدی گوشی های پرچمدار سامسونگ، این کمپانی کره ای قرار است تغییرات مهمی را در سیستم دوربین گلکسی اس 24 اولترا ایجاد کند.

به گزارش Sammobile، پس از سه سال استفاده از یک دوربین زوم یکسان در مدل های مختلف پرچمداران سامسونگ، امسال شاهد استفاده از دوربین تازهی در اس 24 اولترا خواهیم بود.

همچنین طبق گزارش های دیگری که از طریق GalaxyClub منتشر شده، این حسگر تازه به قابلیت بزرگنمایی نوری پنج برابری مجهز است و می تواند فناوری تصویربرداری روی گوشی های هوشمند را به سطح بالاتری ارتقا دهد.

بزرگنمایی نوری (زوم اپتیکال) قابلیتی است که به کاربر اجازه می دهد بدون از دست دادن کیفیت تصویر بر روی سوژه زوم کنند. مکانیزم عملکرد این سیستم بزرگنمایی بر پایه جابجایی عناصر لنز و دستیابی به فواصل کانونی مختلف پایدار است. به این ترتیب می توان بدون این که جزئیات یا رزولوشن سوژه کاهش یابد، بر روی آن زوم کرد.

بزرگنمایی نوری پنج برابری در دوربین گلکسی S24 اولترا چه اهمیتی دارد؟

همان طور که بالاتر اشاره شد، قابلیت زوم نوری پنج برابری، بدون از دست رفتن کیفیت تصویر، امکان بزرگنمایی بر روی سوژه به اندازه پنج برابر را به کاربر می دهد.

این سطح از بزرگنمایی نوری در مقایسه با فناوری بزرگنمایی دیجیتالی که در بسکمک محصولات کنونی به کار می رود، پیشرفت فوق العاده ای به شمار می رود.

بزرگنمایی دیجیتالی تنها بخش از تصویر را گرفته و بر روی همان قسمت زوم می کند. در نتیجه، کیفیت و رزولوشن تصویر کاهش می یابد.

به این ترتیب به کمک بزرگنمایی نوری پنج برابری می توان حتی از سوژه های بسیار دور هم تصویربرداری کرده و جزئیات دقیقی از آن ها را به ثبت رساند.

زوم اپتیکال بیش از همه برای تصاویر طبیعی، تصاویر ورزشی و سایر شرایطی که سوژه در فاصله دوری از دوربین قرار گرفته است مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت بزرگنمایی نوری با بزرگنمایی دیجیتال چیست؟

به طور کلی در عکسبرداری، دو نوع بزرگنمایی مختلف وجود دارند: بزرگنمایی نوری و بزرگنمایی دیجیتال.

علیرغم این که هر دو نوع بزرگنمایی امکان زوم کردن بر روی سوژه را فراهم می کنند، اما مکانیزم عملکرد آن ها، چنان که در ادامه متن اشاره خواهیم کرد، با یکدیگر فرق دارد.

بزرگنمایی نوری

در بزرگنمایی نوری، لنز به صورت فیزیکی بر روی سوژه زوم می کند. در این روش، المان های مختلف لنز به صورت فیزیکی جابجا شده و فاصله کانونی را تغییر می دهند. به این ترتیب با تغییر فاصله کانونی، تصویر بزرگتری از سوژه پیش چشم عکاس قرار می گیرد.

بنابراین به کمک بزرگنمایی نوری می توان بدون نزدیک شدن به سوژه، تصاویری نزدیک تر از آن را به ثبت رساند.

این نوع بزرگنمایی تاثیر کاملا قابل ملاحظه ای در عکسبرداری خواهد داشت؛ به طوری که هر چه عدد بزرگنمایی نوری بزرگ تر باشد، امکان ثبت تصاویر از فواصل دورتر (بدون افت کیفیت تصاویر خروجی) فراهم خواهد شد.

بزرگنمایی دیجیتال

از طرف دیگر، بزرگنمایی دیجیتال، با چیدن قسمت میانی، به صورت الکترونیکی بر روی تصویر زوم کرده و نمای بزرگتری از آن را نمایش می دهد.

این مکانیزم بزرگنمایی بیشتر در دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد و به کمک آن می توان کل تصویر را کراپ کرد و سپس اندازه منظره یاب را به صورت دیجیتالی به اندازه بخش زوم شده از تصویر درآورد.

این نوع بزرگنمایی البته در پاره ای اوقات به عنوان روشی کمکی برای بزرگنمایی نوری به منظور ارائه جزئیات بیشتر در تصاویر زوم شده مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، می توان با بهره گیری از بزرگنمایی نوری دو برابری و بزرگنمایی دیجیتال پنج برابری، به بزرگنمایی ترکیبی (هیبریدی) ده برابری رسید!

علیرغم این که بزرگنمایی دیجیتال بر روی تصاویر ثبت شده از هر فاصله ای قابل اعمال کردن است، اما رزولوشن تصاویر خروجی در این شرایط پایین تر بوده و جزئیات کمتری در آن ثبت خواهد شد.

البته پارامترهای مختلفی نظیر فاصله سوژه از دوربین و الگوریتم زوم مورد استفاده می توانند کیفیت تصویر نهایی را دستخوش تغییر کنند؛ اما به طور کلی بزرگنمایی دیجیتالی به قیمت افت کیفیت تصویر تمام خواهد شد.

کدامیک از این دو روش بزرگنمایی بهتر است؟

علیرغم تمامی پیشرفت های حاصل شده در فناوری های مرتبط با بزرگنمایی دیجیتال، زوم اپتیکی همچنان یک سر و گردن بالاتر قرار می گیرد؛ چرا که رزولوشن و کیفیت تصویر نهایی تصاویر با بزرگنمایی نوری بالاتر از دیجیتالی خواهد بود.

البته مزیت بزرگنمایی دیجیتالی این است که از هر فاصله ای قابل استفاده است؛ هرچند که این اتفاق به قیمت افت کیفیت و رزولوشن تصویر نهایی تمام می شود.

بر این اساس، قانون نانوشته انتخاب دوربین این است که باید بزرگنمایی نوری را به بزرگنمایی دیجیتالی ترجیح داد. با این وجود، بزرگنمایی دیجیتال هم در شرایطی که سوژه در فاصله دورتری قرار گرفته است، مفید واقع خواهد شد.

دیگر پیشرفت های دوربین گلکسی S24 اولترا

با وجود اینکه بزرگنمایی نوری پنج برابری احتمالا مهم ترین ارتقای سیستم دوربین گلکسی اس 23 اولترا به شمار می رود، اما احتمالا در سایر بخش های ماژول دوربین این گوشی هم شاهد پیشرفت هایی خواهیم بود.

به عنوان مثال، دوربین اصلی این پرچمدار قدرتمند قرار است از حسگر تله فوتوی تازهی بهره مند باشد که جزئیات بیشتری را به ثبت رسانده و در نور کم تصاویر باکیفیت تری را ثبت می کند.

بر اساس شایعات موجود در خصوص دوربین این گوشی، برخی از مشخصات این دوربین به صورت زیر خواهند بود:

  • چینش دوربین: چینش دوربین گلکسی اس 24 اولترا متشکل از یک حسگر اصلی 200 مگاپیکسلی، یک دوربین 10 مگاپیکسلی تله فوتو، یک دوربین 10 مگاپیکسلی تله فوتوی دیگر و یک دوربین فوق عریض 12 مگاپیکسلی خواهد بود.
  • پیشرفت در بزرگنمایی لنز تله فوتو: بر اساس اطلاعات افشا شده، لنز تله فوتو در Galaxy S24 Ultra در بخش بزرگنمایی با پیشرفت هایی روبرو شده است.
  • قابلیت Folded Zoom: یکی از افشاگران حوزه گوشی های هوشمند ادعا کرده که دوربین گلکسی اس 24 اولترا به بزرگنمایی تاشده سه تا ده برابری مجهز خواهد بود.
  • دیافراگم متغیر: بنا به ادعای یکی از افشاگران شناخته شده، دوربین اصلی/فوق عریض پرچمدار آینده سامسونگ از دیافراگم متغیر f/1.2 تا f/4.0 بهره خواهد برد.
  • یک دوربین کمتر: برخی شایعات هم حاکی از این هستند که گلکسی اس 24 اولترا در مقایسه با نسل قبلی خود یک دوربین کمتر خواهد داشت!

البته باید توجه کنید که اطلاعات بالا همگی تنها بر اساس شایعات استخراج شده اند. بنابراین ممکن است در سرانجام برخی از آن ها به واقعیت تبدیل نشوند.

جمع بندی

گوشی گلکسی S24 اولترا قطعا در بسکمک زمینه ها از جمله دوربین، پیشرفت های بسکمک را در مقایسه با S23 اولترا تجربه خواهد کرد.

به همین علت، دوربین این گوشی احتمالا از حسگرهای تازهتر و پیشرفته تری بهره برده و قابلیت های تازهی خواهد داشت.

مهم ترین پیشرفت دوربین اس 24 اولترا نسبت به قبل، بزرگنمایی نوری پنج برابری در آن است که باعث ثبت جزئیات بسیار بیشتری از سوژه های قرار گرفته در فاصله های دور شده و از این نظر بالاتر از بیشتر رقبا قرار خواهد گرفت.

همچنین افزوده شدن دوربین تله فوتوی تازه و برخی بهینه سازی ها و پیشرفت ها هم زمینه ساز درخشش این گوشی فوق العاده خواهند بود.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 2120

به "دوربین گلکسی S24 اولترا با زوم 5 برابری اپتیکال، قواعد بازی را عوض می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین گلکسی S24 اولترا با زوم 5 برابری اپتیکال، قواعد بازی را عوض می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید