دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: نه به تحریم علیه ایران، مسئولیتی جهانی است

به گزارش مجله نیلوفری، دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره تحریم های غیرقانونی را همچون کرونا تهدید جهانی خواند و اعلام کرد: نه به تحریم های یکجانبه علیه ایران، یک مسئولیت جهانی و اقدامی انساندوستانه است.

دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: نه به تحریم علیه ایران، مسئولیتی جهانی است

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله نیلوفری، دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره امروز (سه شنبه) 27 اسفند ماه درباره شیوع جهانی کرونا و ضرورت اقدام جهانی برای مقابله با آن بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: فرایند صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در جهان ادامه دارد. هر روز آمارهای جدید و نگران کننده ای از مبتلایان به کرونا و یا تلفات ناشی از آن در کشورهای مختلف جهان منتشر می شود. جمهوری اسلامی ایران در این روزها، به طور همزمان هم تحت هجوم بی امان ویروس کرونا بود و هم تحت هجوم بی امان تبلیغی برخی طرف ها که بیرحمانه به دنبال مشوه کردن چهره ایران بوده اند، کشوری که 40 سال است تحت محاصره ظالمانه آمریکا واقع شده است. اما اکنون مرور زمان ثابت کرده است که ایران در شفافیت و اطلاع رسانی صادقانه عمل کرده و در مبارزه علیه کرونا نیز، از بسیاری از کشورهای مدعی جلوتر است.

این بیانیه تحریم های ظالمانه و یکجانبه را یک عمل ضدبشری و مانع تلاش های همه جانبه ایران در شکست دادن کرونا برشمرده و می افزاید: همانگونه که حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است، کرونا یک معضل جهانی است و مبارزه با آن نیز نیازمند اقدام جهانی است. محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز گفته است، کرونا یک معضل جهانی است، یا همه با هم در نبرد با آن پیروز می شویم و یا همه با هم شکست می خوریم.

دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره با بیان اینکه ایران از کادر پزشکی و پرستاری بسیار خوب و توانمندی برخوردار است که به طور مستمر در حال تلاش برای کنترل ویروس کرونا و نجات جان شهفرایندان ایرانی هستند، یادآور شده است: با این حال جمهوری اسلامی ایران به دلیل تحریم های ظالمانه و یکجانبه، با موانع جدی برای تأمین تجهیزات و خدمات فوری برای مدیریت بحران، روبرو است. تروریسم اقتصادی و تحریم های یکجانبه در حال تضعیف تلاش های دولت و ملت ایران است. تحریم فروش نفت و ممانعت از نقل و انتقال بانکی، امکان خرید تجهیزات و داروها را با مسائل بسیار روبرو کرده است.

این بیانیه می افزاید: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مغایر با قطعنامه های 2231 و قرار موقت 3 اکتبر 2018 دیوان بین المللی دادگستری است. در سایه بحران کرونا، اینگونه تحریم ها، عملا یک تنبیه جمعی علیه تمام مردم ایران است و مانع موفقیت تلاش های سخت ایران برای حفاظت از شهفرایندان و نجات جان بیماران می شود.

در این بیانیه با اعلام اینکه ملت ایران در یک جنگ نابرابر قرار گرفته است، آمده است: جهان می بایست نسبت به برداشته شدن تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران، مسئولیت خود را انجام دهد. این یک وظیفه انسانی است. ویروس ها مرز نمی شناسند و لازم است همه نیروهای بهداشتی در سراسر جهان در برابر آن تجهیز شوند.

این بیانیه در پایان می افزاید: تحریم های غیرقانونی، همانند ویروس کرونا، یک تهدید جهانی است. امروز گفتن نه به تحریم های یکجانبه علیه ایران، یک مسئولیت جهانی و یک اقدام انساندوستانه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 757

به "دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: نه به تحریم علیه ایران، مسئولیتی جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: نه به تحریم علیه ایران، مسئولیتی جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید