خبرنگاران چگونه مانع کشمکش های خانوادگی در خانه نشینی کرونایی شویم؟

به گزارش مجله نیلوفری، تهران - خبرنگاران - دست هایت را بشور، مگر از بیرون نیومدی می خوای همه ما را کرونایی کنی، تو همواره در رعایت نکات بهداشتی تنبلی می کنی، این جملات، فصل مشترک گفتمان امروز بسیاری از خانواده ها است که به واسطه میهمان ناخوانده کرونا روزگار را در خانه سپری می نمایند و اوقات بیشتری با هم در تعامل و رویارویی هستند.

خبرنگاران چگونه مانع کشمکش های خانوادگی در خانه نشینی کرونایی شویم؟

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

گفت وگوهایی که در نهایت به مشاجره و قهر ختم می گردد در حالیکه می توان با رعایت نکاتی نه چندان سخت از افتادن پرده های احترام و بزرگی و انصاف جلوگیری کرد زیرا تجربه چین نشان داد مساله قرنطینه و ماندن زن و شوهر برای مدت طولانی در یک فضای بسته ممکن است باعث مشاجرات زیاد و در نهایت سست شدن و از هم گسیختن پیوند خانوادگی گردد.

حال این پرسش تداعی می گردد که برای اینکه بتوانیم از این مسایل جلوگیری کنیم، چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ موضوعی که محمد کاظم زاده روانشناس و مشاور خانواده روز آدینه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده مجله نیلوفری به بیان نکاتی چند برای پیشگیری از مشاجرات طولانی میان اعضای خانواده پرداخت.

تنظیم خواب اعضای خانواده راه حلی برای خوش خلقی

کاظم زاده، تنظیم خواب را نخستین و مهمترین نکته در ایجاد تعادل روحی روانی و جسمانی در افراد عنوان نمود و گفت: یکی از مهمترین مسائل به هم ریختگی روانی آدم ها، خواب های غیرقابل برنامه ریزی شده است. به عنوان مثال یک روز تا دیروقت بیدار می مانند یک روز اول شب به خواب می فرایند. یک روز تا دیروقت خواب هستند مثلا تا بعدازظهر و یک روز ساعت هفت صبح بیدار می شوند.

وی تاکید نمود: این عدم تنظیم برنامه خواب، آدم ها را از نظر روانی خیلی پرمشاجره و پرتنش می نماید. پس نکته نخست اینکه در این دوران بکوشیم خواب اعضای خانواده تنظیم باشد.

ضرورت پرهیز از 4 عامل انفجار ارتباطی

این مشاوره خانواده با تاکید بر این که در پیغام رسانی های میان وعده در ارتباط با دیگری، کوشش گردد از چهار مورد که باعث انفجار ارتباطی می گردد استفاده نگردد، اعلام نمود: به عبارتی در مواقعی که اصطکاک میان فردی بیشتر است خواه در خانواده یا محیط کار، این چهار عامل اگر بیشتر وجود داشته باشد قطعا انفجار بیشتری هم قابل ملاحظه است.

وی ادامه داد: مبهم صحبت کردن، کلی صحبت کردن، سوالی صحبت کردن و خیلی مطول یا خیلی موجز صحبت کردن چهار عاملی است که استفاده از آن منجر به برهم خوردن بنیان خانواده می گردد. یعنی اگر ما این چهار عامل را در گفت وگو داشته باشیم به طور قطع طرف مقابل احساس ناامنی می نماید و عکس العمل طبیعی افراد در مقابل احساس ناامنی، گارد دریافت و دفاع از خود است که این دفاع بسته به تیپ شخصیتی طرف مقابل پرخاش یا منفعلانه رفتار کردن خواهد بود.

پرهیز از زنجیره سازی نکات منفی در خانه نشینی

کاظم زاده در ادامه این گفت وگو توضیح داد: نکته بسیار مهمی که در خانواده مشاجره را چند برابر و متاسفانه مشاجره های مانایی را فراوری می نماید و پشت سر هم انفجارهایی را رقم می زند، زنجیره سازی نکات منفی است.

وی تاکید نمود: از نظر علمی ثابت شده که وقتی می خواهیم انتقاد یا اعتراض یا شکایتی را به فردی بیان کنیم اگر به همان نکات منفی که قبلا رخ داده اشاره کنیم طرف مقابل برای ایجاد تغییر ناامید می گردد. به عنوان مثال همسر را برای صرف شام صدا می کنیم اما وی به هر دلیلی نمی آید. بعد ما از روی عصبانیت می گوییم من هر موقع تو را صدا می کنم با 20 دقیقه تاخیر جواب می دهی و روزهای گذشته هم اینطور شد و غیره. هنگامی که چند مصداق از تاخیر او می زنیم به شدت انفجار را در روابط زیاد می نماید به این می گویند زنجیره سازی.

گفت وگوهای فی البداهه را کنار بگذاریم

این روانشناس با بیان اینکه گفت وگوهای غیرقابل پیش بینی یا فی البداهه یکی دیگر از مهمترین مباحثی است که باعث ایجاد تنش در خانواده می گردد که متاسفانه در ایام خانه نشینی هم زیاد اتفاق می افتد، شرح داد: از نظر علمی ثابت شده این گفت وگو ها، سیستم روانشناسی آدم را با تهدید همراه می نماید. مثلا من یکدفعه به همسرم بگویم راستی فلان موضوع چی شد؟ یا بیا فلان کار را بکنیم؟

وی ادامه داد: این اشتباه است و راه حل صحیح این است که نخست موضوع گفت و گو را به طرف مقابل بگوییم، سپس بازه زمانی که تخمین می زنیم این گفت و گو طول می کشد را بیان کنیم و در نهایت از او بخواهیم زمانی را برای گفت و گو معین کند. به عنوان مثال می خواهیم راجع به هدیه جشن تولد فرزند صحبت کنیم. باید اینگونه عنوان کنیم که می خواهم راجع به هدیه پسرمان با شما صحبت کنم فکر می کنم یک ربع طول بکشه چه وقت صحبت کنیم.

به گفته کاظم زاده، در اینجا موضوع گفت و گو، بازه زمانی گفت و گو را بیان نموده ایم ضمن این که از طرف مقابل اجازه می گیریم که زمانی را برای صحبت معین کند. با این کار برای طرف مقابل یک آمادگی ذهنی برای گفت و گو را رقم زده ایم.

یارکشی در خانه ممنوع

کاظم زاده مثلث سازی را نکته بسیار مهم دیگری که مشاجرات را زیاد می نماید عنوان نمود و گفت: مثلث سازی یعنی جبهه گیری یا گروه بندی چند عضو از اعضای خانواده علیه یکی از اعضای خانواده. مثلا من مادر خانواده هستم به پدر خانواده پیشنهادی می دهم و او نمی پذیرد. بعد همین پیشنهاد را به فرزندان می گویم و آنها می پذیرند و گروهی به جان پدر خانواده می افتیم تا بتوانیم حرف خود را به اصطلاح به کرسی بنشانیم.

وی توضیح داد: این یکی از اشتباهات واضح اعضای خانواده است که متاسفانه به وفور در خانواده ها این مثلث سازی را می بینیم که می تواند مسائل و شکاف های جدی و عمیق ایجاد کند.

کناره گیری عاطفی راه حل پرهیز از درگیری نیست

این پژوهشگر و مشاور خانواده در بخشی دیگر از این گفت و گو و بیان نکات، یادآور شد: یکی از بزرگترین عامل ایجاد مشاجره در روابط میان فردی کناره گیری های عاطفی است. به این معنا که من آهسته بروم و آهسته بیایم و کاری به دیگران نداشته و سرگرم فضای مجازی باشم که درگیری به وجود نیاید.

وی اضافه نمود: استراتژی که متاسفانه خیلی از اعضای خانواده اتخاذ می نمایند و نمی دانند باعث بروز مشاجرات جدی تر می گردد.

کاظم زاده با بیان این که ما برای روابط میان فردی استانداردهای مطلوبی داریم، متذکر شد: اگر روابط میان فردی در خانواده این استاندارد را نداشته باشد خانواده آبستن انفجار جدی می گردد. پس خانواده ها باید حواسشان باشد که حداقل گفت و گوی میان فردی خنثی داشته باشد و صرفا سرشان فقط در لاک خود نباشد.

این روانشناس متذکر شد: نباید اینطور باشد که فرزند خانواده در اتاق خود، در را ببندد و مترصد این باشد که والدین هم باید حتما در بزنند و وارد شوند یا وقتی وارد می شوند گفت و گوی کوتاهی را رقم بزنند و بفرایند. این خیلی اشتباه است و خانواده را به قهقرای مشاجرات جدی می برد.

کاظم زاده درباره گفت و گوهای خنثی هم شرح داد: گفت و گوی خنثی شرایطی است که اعضای خانواده با هم صحبت می نمایند اما سه اتفاق محکومیت، تغییر و تصمیمی گرفته نمی گردد. همه با هم حرف می زنند و قرار نیست حرفای ما تغییری رقم بزند یا تصمیمی اتخاذ گردد یا محکوم و مجری در آن پیدا گردد.

وی تاکید نمود: گفت وگوی خنثی اگر در خانواده ها نباشد،کناره گیری عاطفی غلیان خواهد نمود. پس اگر این کناره گیری عاطفی را نداشته باشیم و گفت و گوی خنثی را جانشین آن کنیم می توانیم از مشاجره های این ایام جلوگیری کنیم.

از: فاطمه دهقان نیری

منبع: ایرنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 717

به "خبرنگاران چگونه مانع کشمکش های خانوادگی در خانه نشینی کرونایی شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چگونه مانع کشمکش های خانوادگی در خانه نشینی کرونایی شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید