تکالیف افراد در قانون جدید صدور چک

به گزارش مجله نیلوفری، نحوه صدور، دریافت و انتقال چک در قانون اصلاح قانون صدور چک تغییراتی داشته است و افرادی که مبادلات خود را با چک انجام می دهند تکالیفی برعهده دارند.

تکالیف افراد در قانون جدید صدور چک

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، قانون اصلاح قانون صدور چک با هدف اعتبار بخشی به چک و به حداقل رساندن صدور چک بلامحل در سال 1397 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از ابتدای سال 1400 اجرایی می گردد.

در این قانون نحوه صدور، دریافت و انتقال چک تغییراتی داشته و افرادی که مبادلات خود را با چک انجام می دهند تکالیفی برعهده دارند. صادرنماینده چک باید مندرجات چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می نماید در سامانه صیاد نیز ثبت کند. همچنین ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد، استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد. اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند نیز دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت نمایند.

انجام این امور به وسیله ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت بانک و موبایل بانک بانک ها، برنامک های موبایلی حوزه پرداخت و شعب بانک های عامل امکان پذیر است. همچنین سایر ابزار مورد استفاده برای ارائه خدمات چک به مشتریان شامل مواردی مانند تلفن بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و ... نیز در دست آنالیز است که توسط شبکه بانکی اطلاع رسانی خواهند شد.

گفتنی است این تغییرات قانونی برای چک های جدید با ظاهر متفاوت است. بر روی این چک ها عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است. درج شده تا مشتریان بانکی، این مهم را مدنظر داشته باشند. همچنین رنگ این چک ها نیر بنفش است. گفتنی است چک های سابق طبق روال کارسازی می شوند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1436

به "تکالیف افراد در قانون جدید صدور چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکالیف افراد در قانون جدید صدور چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید