ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد

به گزارش مجله نیلوفری، مجیدرضا حریری رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در خصوص پول های بلوکه شده کشور اظهار کرد: پول هایی که ما در خارج از کشور داریم ماهیت های متفاوتی دارند، برخی از آن ها ذخایر ارزی بانک مرکزی و برخی پول های جاری و حاصل از فروش نفت هستند. فقط بانک مرکزی می داند که چه مقدار ذخایر ارزی در خارج از کشور داریم و بانک مرکزی نیز چنین آماری را منتشر نمی کند چراکه جزو آمار محرمانه است.

ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایلنا، وی اضافه نمود: پول هایی که جزو ذخایر ارزی هستند در هر کشوری که باشند، دیگر برای دولت قابلت خرج کردن ندارند یعنی یک بار این پول ها خرج و به جای آن ریال چاپ شده و دست مردم است. در واقع این ذخایر پشتوانه ریال و پول ملی هستند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین توضیح داد: یک سری دیگر از پول ها که در کره جنوبی، هند و چند کشور دیگر داریم، حاصل فروش نفت هستند یعنی قبل از تحریم های اخیر امریکا در دوران آقای ترامپ، 6 ماه به این کشور ها مهلت داده شد تا از ایران نفت بخرند، اما نمی توانستیم پول آن را از این کشور ها دریافت کنیم. برخی از کشور ها مانند مانند چین و هند در مقابل نفت به ما کالا می فروشند، اما برخی کشور ها مانند کره و ژاپن در مقابل این پول ها کالا هم به ایران نمی فروشند. باید توجه داشت که به دلیل تحریم ها امکان جابجایی پول های بانک مرکزی در هیچ کجای جهان وجود ندارد.

وی اضافه نمود: تا جایی که من اطلاع دارم ما از بابت نفت، طلبی از چین نداریم. به طور جاری به چین نفت می فروشیم و در مقابل آن کالا وارد می کنیم؛ بنابراین این خرید و فروش جاری مازادی ندارد و هر کالایی که احتیاج داشته باشیم از جمله تکنولوژی و ماشین آلات را می توانیم از چین خریداری کنیم. اما برای مثال از هند کالایی جز برنج نمی توانستیم وارد کنیم که مناسب بازار ما باشد که آن هم اشباع شد. یا کره جنوبی که در مقابل نفت هیچ کالایی به ما نفروخته است و شاهد بودیم حتی کمپانی های کره ای از ایران خارج شدند.

حریری همچنین اعلام کرد: عدد و رقم پول های بلوکه شده را جز بانک مرکزی که خزانه دار کشور است، نمی داند. بقیه ارقام را بر اساس حدس و گمان اعلام می نمایند که این حدس و گمان ها کار درستی نیست، آن هم در خصوص موضوعی که جزو محرمانه های کشور است و فقط متولی اصلی آن باید در خصوص آن صحبت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1376

به "ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید