ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی

به گزارش مجله نیلوفری، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، شقایق نصر عضو هیات علمی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: کفیر یک نوشیدنی تخمیری است که به علت حضور مخلوطی از باکتری ها و مخمرها در ماتریکس پلی ساکاریدی آن ویژگی های فراسودمند بسیاری دارد.

ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی

وی اضافه نمود:جمعیت باکتریایی در کفیر، جمعیت غالبی محسوب می گردد، از این رو حضور مخمرها نقش مهمی در ایجاد طعم و ترکیب شیمیایی نهایی کفیر ایفا می نماید.

نصر اضافه نمود: وجود سویه های مخمری برای ایجاد تعادل میکروبی که به فراوری مواد غذایی مورد احتیاج جمعیت های باکتریایی پروبیوتیک (مانند ویتامینها و اسیدهای آمینه و هم بعضی ترکیباتی که در ایجاد طعم کفیر نقش دارند) منجر می گردد، لازم است.

وی بیان نمود: در این مطالعه ده نمونه کفیر سنتی از شهرهای ایران (مشهد، تهران و زنجان) جمع آوری شد. در این راستا، رقتهای سریال از نمونه ها بر روی محیط کشت رزبنگال آگار تهیه و پلیت ها در دمای °C25 برای مدت 48 ساعت گرماگذاری شدند.

وی اضافه نمود: بعلاوه کلنی های قارچی بر روی محیط کشت YPG آگار در شرایط مشابه تجدید کشت و خالص سازی شدند. بعلاوه ویژگی های مورفولوژیک و بیوشیمیایی ایزوله ها مطابق روشهای استاندارد مورد ارزیابی نهاده شد و مورفوتایپ های مختلف با مشخص توالی ژنهای D1/D2 زیرواحد عظیم ریبوزومی شناسایی شد.

نصر خاطر نشان کرد: در نتیجه این تحقیق 41 سویه مخمری از ده نمونه متفاوت کفیر بدست آمد و 17 مورفوتایپ برای شناسایی مولکولی انتخاب شد. لذا همه مورفوتایپ های منتخب فاقد فعالیت اوره آزی و در واکنش DBB منفی بودند و لذا به آسکومایست ها تعلق داشتند.

عضو هیات علمی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: بعلاوه مشخص توالی مورفوتایپ ها نشان داد 7 سویه به Pichia fermentans ، شش سویه به Kluyveromyces marxianus و سه سویه به Saccharomyces cerevisiae و یک سویه به Pichia kudriavzevii بیشترین قرابت را داشتند. از این رو به نظر می رسد جنسهای Pichia و Kluyveromyces جنسهای غالب مخمری در نمونه های کفیر سنتی آنالیز شده بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1652

به "ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید