سفری یک ماهه از شمال تا جنوب ایران

به گزارش مجله نیلوفری، ایران کشوری زیبا، چهار فصل با اقلیم ها و فرهنگ های فرق دارد که جاذبه های فراوان برای گردش دارد. کشوری که می توانید برای تعطیلات آخرهفته به جنگل های آن سفر کنید و از بودن در دل طبیعت لذت ببرید و جان دیگری بگیرید یا با چند ساعت سفر ماشینی خود را به کویر برسانید و شب های پرستاره را دیدن کنید.

سفری یک ماهه از شمال تا جنوب ایران

سواحل نیلگون خلیج فارس و جزایره اعجاب انگیز آن مانند جزیره هرمز که جای خود دارد. اگر تا به حال از این نعمت محروم بودید و فرصتش پیش نیامده بود که یک ایران گردی درست وحسابی داشته باشید اشکالی ندارد؛ در این مطلب علی بابا قرار است مقاصد گردشگری برای سفری یک ماهه از شمال ایران عزیزمان تا جنوب آن را به شما معرفی کنیم؛ پس دروازه های خیالتان را باز کنید و در این سفر با ما همراه شوید.

آستارا

شما می توانید سفر خود را از استان گیلان و از شهر آستارا آغاز کنید. آستارا غربی ترین نقطه گیلان است که با استان اردبیل هم مرز می باشد. بازارچه های محلی و سواحل زیبا از جمله جاذبه های دیدنی این شهر هستند. ساحل صدفی آستار یکی از زیباترین ساحل های شمال کشور است که در مسیر آستار به تالش واقع شده است.

صدف هایی که در این ساحل وجود دارند به تدریج و باگذشت زمان به ساحل رسیده اند. در ساحل صدفی امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران فراهم شده پس از این بابت نگرانی نخواهید داشت. پس از بازدید از آستارا برای بالا بردن آدرنالین و هیجان بیشتر می توانید به سمت گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل حرکت کنید. البته رانندگی در این جاده پرپیچ و خم، مه آلود و زیبا احتیاج به مهارت دارد. در نزدیکی مقصد، دهکده سرگرمیی حیران و تله کابین آن وجود دارد که به شما امکان مشاهده منظره ها کوهستانی، جنگلی و مرز ایران با جمهوری آذربایجان را خواهد داد.

ماسال؛ جایی که آسمان و زمین پیوند می خورد

پس از گردش در گردنه حیران به سمت ماسال بهشت گیلان حرکت کنید. در این مسیر از شهر زیبای تالش عبور خواهید کرد و بد نیست از جاذبه های گردشگری آن مانند دریاچه سراگاه، رودخانه کرگان رود و آبشار ورزان دیدن کنید. ماسال منطقه ای سردسیر است وییلاق های فراوانی دارد که اولسبلانگاه یکی از زیباترین آن هاست.

اولسبلانگاه نامی تالشی و به معنی محل روییدن درخت ممرز می باشد این ییلاق در ارتفاع 1490 از سطح دریا واقع شده است جایی که ابرها بسیار به شما نزدیک هستند و گویی آسمان و زمین پیوند خورده است. شما می توانید شب را در یکی از کلبه های چوبی روستا بمانید و در طبیعت بکر ماسال یک زندگی روستایی را تجربه کنید.

شهرستان فومن

شهرستان فومن با درختان سر به فلک کشیده چنار و کلوچه های خوشمزه اش شناخته می شود. فومن در جنوب ماسال قرار گرفته و جاذبه هایی برای گردش و سرگرمی دارد. روستای محبوب ماسوله در 25 کیلومتری فومن قرار گرفته است. ماسوله یک روستای پلکانی با اهالی خونگرم و غذاهای خوشمزه می باشد که امکانات رفاهی خوب دارد و آماده میزبانی از شما خواهد بود. علاوه بر ماسوله قلعه رودخان نیز از دیگرجاذبه های این شهر زیباست.

قلعه رودخان دژی تاریخی متعلق به دوره سلجوقیان است که در دل جنگل های فومن و در کنار رودخانه آن واقع شده است. پس از بازدید از قلعه رودخان می توانید کم کم راهی شهر رشت شوید. گردش در کوچه بازارهای رشت و آشنا شدن با مردم محلی و خوردن غذاهای شمالی برای شما برای شما لذت بخش خواهد بود نباید فراموش کنید وقتی به این شهر رسیدید از باغ محتشم، آرامگاه و موزه میرزا کوچک خان جنگلی و دریاچه سقالکسار دیدن کنید. بازدید و گردش ما در گیلان با شهر رشت سرانجام می یابد البته شما می توانید وقت بیشتری به این استان اختصاص دهید و از انزلی و لاهیجان نیز دیدن کنید.

رامسر عروس شهرهای ایران

رامسر در غرب استان ماذندران و در نزدیکی استان گیلان واقع شده است. بی علت نیست که رامسر به عروس شهرهای شمال مشهور است. در یک سوی این شهر شاهد سواحل زیبای دریای خزر و در سوی دیگر آن شاهد جنگل های سرسبز خواهیم بود. تله کابین رامسر یکی از امکانات سرگرمیی این شهر است که به واسطه آن می توانیم خط ساحلی و این طبیعت بی نظیر را دیدن کنیم.

علاوه بر تله کابین یک کلوپ دریایی در این مجموعه وجود دارد که در صورت تمایل می توانید سرگرمیات هیجان انگیزی مانند قایق تندرو، اسکی روی آب، جت اسکی را آن جا امتحان کنید. اما رامسر فقط به این ها محدود نمی شود روستایی ییلاقی جواهردره از دیگر جاذبه های این شهر است. جواهردره یک روستای مه آلود، خوش آب وهوا با چشم اندازهای طبیعی زیبا است.

امکان رزرو اقامتگاه در این روستا وجود دارد و فاصله آن با رامسر حدودا 50 دقیقه است. پس از بازدید از جواهردره به سمت جنگل های دالخانی در جاده رامسر تنکابن حرکت کنید. این جاده با درختان بلند قامت و پیچ و خم هایش یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران است؛ بعلاوه پارک جنگلی اطراف آن وجود دارد که محل مناسبی برای کمپینگ کردن می باشد. پس از گذر از این جاده می توانید به روستای گرسماسر و چشمه های آب معدنی آن نیز سری بزنید.

حرکت به سمت مرکز ایران

پس از گشت وگذار در ماذندارن و گذشتن از شهرهایی مانند چالوس، نوشهر، سوادکوه و..به سمت استان سمنان خواهیم رفت و سفر خود را به شهرهای مرکزی ایران آغاز می کنیم. استان سمنان دقیقا در جنوب رشته کوه های البرز و شمال دشت کویر واقع شده است. گرمسار یکی از شهرهای توریستی استان سمنان است که جاذبه هایی مانند کوه اژدها،کویر دیگ جن، قله کلرز، آب انبار وتونل نمکی را در خود جای داده است و تورهای زیادی برای این شهر برگذار می شود.

پس از بازدید از گرمسار از اردان و سرخه نیز عبورخواهیم کرد تا به مرکز استان یعنی شهر سمنان بریسیم. در شهر سمنان نیز می توانید از بازار قدیمی شهر که مربوط به دوران قاجار و 180 سال پیش است دیدن کنید و سوغاتی خریداری کنید و پس از آن نیز سری به عمارت و باغ امیر بزنید. دامغان و شاهرود شهرهای بعدی مسیر ما خواهند بود.

دامغان مانند گرمسار جاذبه های دیدنی زیادی دارد و مقصد پرباری برای شما خواهد بود؛ برج طغرل، برج پیرعلم دار، برج چهل دختر، قلعه دولت آباد و عمارت فتحعلی شاه از جمله جاهای دیدنی این شهر هستند. شاهرود نیز شهر زیبایی است که در آن جا می توانید به طبیعت گردی بپردازید. در اینجا تصمیم باشماست اگر علاقمند باشید می توانید برای زیارت به خراسان رضوی بروید و از جاهای دیدنی مشهد نیز دیدن کنید؛ البته قبل از آن بد نیست سری به دشت آفتابگردان میامی در مسیر شاهرود مشهد بزنید و عکس های زیبایی بگیرید.

یزد و کرمان

شهر یزد نخستین شهر خشت خام دنیا و اولین شهر تاریخی ایران است. این شهر بافت قدیمی و گلی خود را تا به امروز حفظ نموده و همین علتی برای محبوبیت یزد درمیان گردشگران می باشد. یزد همواره به شهر بادگیرها معروفیت داشته و بزرگ ترین بادگیر ایران نیز در باغ دولت آباد یزد قرار گرفته است. قدمت باغ دولت آباد به دوره زندیه بازمی شود؛ این باغ اکنون به عنوان یکی از نه باغ ایرانی در یونسکو ثبت شده است.

در بازدید از یزد نباید فراموش کنید که به مجموعه امیرچخماغ (متعلق به دوره تیموریان)، موزه قصر آیینه و موزه آب یزد سری بزنید. پس از یزد به استان همسایه یعنی کرمان خواهیم رفت. کرمان نیز تقریبا به یزد شباهت دارد. شما در این شهر می توانید از باغ شاهزاده ماهان (نوه دختری ناصرالدین شاه)، مجموعه گنجلی خان (متعلق به دوران صفویه) و آتشکده زرتشتیان دیدن کنید. البته بازدید از بازار و خرید سوغات کرمان را نیز از یاد نبرید. اگر به باغ های پسته علاقمند هستید، سری به شهرستان رفسنجان نیز بزنید.

پیش به سوی هرمزگان و جزایر زیبایش!

بازدید ما از شهرهای مرکزی ایران دیگر به سرانجام رسیده و اکنون می خواهیم رهسپار جنوب شویم. بندرعباس مرکز هرمزگان و بزرگ ترین بندر تجاری ایران است. در بندرعباس شما می توانید به پارک ساحلی سورو بروید آن جا آبتنی کنید و پس از آن بادیدنی غروب زیبای این ساحل، آرامشی شگرف به دست آورید. درصورت تمایل برای صرف شام نیز خود را به یک وعده غذای دریایی تازه دعوت کنید. معبد هندوها، عمارت کلاه فرنگی، حمام گله داری و برکه های باران از جمله جاهای دیگری هستند که امکان بازدید از آن ها را خواهید داشت.

کیش و قشم

به جرعت می توان گفت که کیش توریستی ترین نقطه جنوب ایران است. در این جزیره محبوب شما شاهد کامل ترین مجموعه دریایی کشور خواهید بود و سرگرمیات آبی مانند فلای اسکای، پدلبورد، جت اسکی و...برای شما محیا است.

پیاده روی در شب های جزیره، خرید کردن در مراکز خرید مختلف، بازدید از آکواریوم کیش، باغ پرندگان و پارک دلفین ها ازجمله کارهایی است که در کیش می توانید انجام دهید. پس از گردش و سرگرمی در جزیره کیش به سمت قشم می رویم. قشم برترین مقصد برای طبیعت گردی است. در این جزیره زیبا می توانیم شاهد شنای دلفین ها باشیم یا به دیدنی جنگل های حرا بنشینیم.

جاذبه های طبیعی این جزیره به هفتگانه قشم معروف هستند که شامل ژئوپارک قشم، دره چاهکوه، جزایرناز، دره ستارگان، جنگل های حرا و روستای شیب دراز می باشند. البته جزیره هرمز و ساحل سرخ آن نیز از دیگر جاذبه های هرمزگان هستند که نباید بازدید از آن را فراموش کنید.

آخرین مقصد ما، چابهار

چابهار یکی از شهرهای استان سیستان وبلوچستان است که در کرانه اقویانوس هند و دریای عمان قرار گرفته است. اهالی بومی چابهار مردم بلوچ هستند که آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را حفظ نموده اند. در سفر به این شهر با لباس های محلی و موسیقی سنتی این مردم دوست داشتنی آشنا خواهید شد. سواحل چابهار چشمگیرترین و متنوع ترین سواحل جنوب کشور هستند.

در ساحل دریا بزرگ شاهد پدیده موجفشان و برخورد آب باصخره ها خواهید بود و معمولا در فصل وزش بادهای موسمی این پدیده با شدت بیشتری صورت می گیرد. ساحل شب تاب نیز یکی از شگفت انگیزترین جاهایی است که در چابهار می توانید ببینید. این ساحل در بعضی شب های پاییز و زمستان به رنگ آبی نورانی و درخشان می شود که ممکن است شما را به یاد انیمیشن گیسوکمند بیندازد. ساحل کرک نیز جایی است که صحرا و دریا بهم می رسد و مناسب برای آفرود سواری و هواداران این ورزش است.

اما جاذبه های شگفت انگیز چابهار فقط به این ها محدود نمی شود کوه های مریخی، جنگل های حرا و دریاچه صورتی از دیگر جاهای دیدنی این شهر زیبا هستند. گردش دربازار، خرید سوغاتی و گفت وگو با مردم محلی از دیگر جذابیت های چابهار است.

سخن آخر

سفر ما با چابهار به سرانجام می رسد ولی اگر علاقمند باشید می توانید به سواحل نیلگون بوشهر و آبادان، اهواز، شوشتر و دزفول در خوزستان نیز سری بزنید. مردم جنوب خونگرم هستند و به خوبی از شما استقبال خواهند کرد. در مسیر بوشهر به خوزستان از استان کهگلویه و بویراحمد نیز عبور خواهید کرد و بد نیست از جاهای دیدنی یاسوج دیدن کنید. اینکه این 30 روز را چگونه تنظیم کنید بستگی به شما دارد؛ شما می توانید در هرجا که علاقه داشتید توقف بیشتری داشته باشید یا اماکن تکراری را از فهرست خود حذف کنید. در این سفر تجربیات جدیدی به دست می آورید و با زیبایی های کشور عزیزمان بیشتر آشنا خواهید شد. سفر خوبی را برای شما آرزو می کنم ممنون که در این مطلب با ما همراه بودید.

منبع: همگردی
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 2150

به "سفری یک ماهه از شمال تا جنوب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری یک ماهه از شمال تا جنوب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید