6 اثر منفی فضای مجازی بر سلامت روان

به گزارش مجله نیلوفری، نه تنها ثابت شده است که رسانه های اجتماعی باعث حس ناخشنودی می شوند، بلکه در صورت استفاده افراطی همچنین می توانند باعث نارسایی های روانی مانند اضطراب یا افسردگی نیز بشوند.

6 اثر منفی فضای مجازی بر سلامت روان

شبکه های اجتماعی وسیله کارآمدی برای یادآوری خاطرات گذشته هستند، خاطراتی که شاید بهتر است فراموش کنیم

ظهور شبکه های اجتماعی به این معنی است که مردم بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت با هم در ارتباط هستند. اما به طور متوسط یک بریتانیایی تلفن خود را در روز 28 بار نگاه می نماید، و وابستگی به شبکه های اجتماعی در این اندازه می تواند آثار منفی بر سلامت روان فرد داشته باشد.

در حالی که شبکه های اجتماعی می توانند فوایدی هم داشته باشند، استفاده مداوم از آن ها در طولانی مدت باعث ایجاد حس افسردگی و انزوا می گردد.

تماشای سیل دائمی عکس های روتوش شده دیگران در اینستاگرام نمی تواند برای عزت نفس آدم خوب باشد، و آنالیز وسواس گونه توییتر قبل از خواب کیفیت خواب را پایین می آورد. شبکه های اجتماعی بدون این که حتی خودتان متوجه شوید، می توانند حداقل به شش طریق بر سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد.

اعتماد به نفس

هر یک از ما تااندازه ای دچار عدم اعتماد به نفس هستیم، بعضی از ما صریحاً درباره آن صحبت می کنیم و بعضی دیگر ترجیح می دهیم آن را درون خود مخفی نگاه داریم. با این حال، مقایسه خود با دیگران در شبکه های اجتماعی با تعقیب عکس های زیبا و روتوش شده اینستاگرامی، یا به طور روزانه در جریان زندگی بی نقص دوستان فیس بوکی قرار دریافت، نمی تواند تقویت نماینده حس اعتماد به نفس باشد.

مطالعه ای که توسط دانشگاه کپنهاگ اجرا شده است، نشان می دهد که بسیاری از مردم از حسادت فیس بوکی رنج می برند و کسانی که از سایت های معروف پرهیز می نمایند از زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

دکتر تیم بونو، نویسنده کتاب وقتی لایک ها کافی نیستند در سایت Healthista شرح می دهد: وقتی خود را دائماً با دیگران مقایسه می کنیم و این مقایسه را مبنای ارزش گذاری خودمان قرار می دهیم، عملاً احساس خوشبختی خود را تابع متغیری نموده ایم که کاملاً از کنترل ما خارج است.

هر اندازه که وقت کمتری صرف آنالیز صفحه های دیگران در شبکه های اجتماعی کنیم، بیشتر می توانیم بر روی خود و اعتماد به نفس خود تمرکز کنیم.

ارتباط انسانی

انسان موجودی اجتماعی است و ایجاد ارتباطات شخصی و رو در رو با دیگران بسیار مهم است. با این حال، وقتی ما به صفحه های مستطیلی [تلفن های هوشمند خود]چسبیده ایم و به جای دیدن چهره واقعی دوستان مان با تصویر دیجیتالی آن ها سروکار داریم، برقراری ارتباط انسانی سخت است.

استینا سندرز مدل سابق که 107000 دنبال نماینده در اینستاگرام دارد، شرح می دهد که چگونه رسانه های اجتماعی گاهی اوقات باعث حس انزوا درون او می گردد.وی گفت: من از تجربه شخصی می دانم که وقتی عکس های دوستانم را می بینم که به یک مهمانی رفته اند که من نرفته ام، دچار حس تنهایی و اضطراب می شوم.

مقاله ای که در مجله امریکن اپیدمیولوژی منتشر شده است، براساس مطالعه 5208 کاربر فیس بوک نشان می دهد که استفاده منظم از فیس بوک اثر منفی بر سلامت روان دارد.

حافظه

شبکه های اجتماعی وسیله کارآمدی برای یادآوری خاطرات گذشته هستند. با این حال، همچنین می توانند سازوکار یادآوری خاطرات گذشته ما را دچار اختلال نمایند. بسیاری از ما وقتی قرار باشد یک خاطره را در قالب یک عکس ثبت کنیم، چنان به دریافت یک عکس بی نقص متمرکز می شویم که عملاً از تجربه آن لحظه تکرارنشدنی غافل می مانیم.

دکتر بونو گفت: اگر ما تمام توجه خود را صرف دریافت بهترین عکس برای اشتراک با دنبال نمایندگان خود در شبکه های اجتماعی کنیم، تا تحسین آن ها را جلب کنیم، امکان کمتری برای تجربه لذت از آن لحظه خواهیم داشت.

صرف وقت زیاد با تلفن ها، ما را از جنبه های دیگر این تجربه غافل می نماید و حس شادی را تضعیف می نماید.

خواب

برخورداری از خواب برای مدت زمان کافی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. با این حال، بسیاری از ما قبل از خواب از تلفن های خود استفاده می کنیم و این امر به خواب رفتن مان را سخت می نماید. دکتر بونو شرح می دهد: حس اضطراب یا حسادتی که در نتیجه گشت وگذار در رسانه های اجتماعی در ما ایجاد می گردد، مغز را در حالت هوشیاری نگاه می دارد و مانع از به خواب رفتن می گردد.

به علاوه، نور دستگاه تلفن همراه که فقط چند اینچ از صورت ما فاصله دارد، می تواند ترشح ملاتونین، همان هورمونی را که به ما یاری می نماید احساس خستگی کنیم، سرکوب کند. برای خود یک برنامه تنظیم کنید که حداقل 40 دقیقه تا یک ساعت قبل از خواب به تلفن دست نزنید و ببینید آیا این امر در کیفیت خواب شما تفاوتی ایجاد می نماید یا خیر.

حواس پرتی

اثر منفی شبکه های اجتماعی بر ناخودآگاه ما تنها موضوعی نیست که باید نگران آن باشیم، بلکه همچنین اثر منفی آن بر توانایی مغز به تمرکز در حالت بیداری نیز مشکل دیگر استفاده مداوم از شبکه های اجتماعی است. به لطف رسانه های اجتماعی ما به اطلاعات فوق العاده زیادی دسترسی داریم. اما اثر دیگر آن این است که ما را به راحتی حواس پرت می نماید.

دکتر بونو گفت: رسانه های اجتماعی ابزاری برای سرگرمی های فوری و سهل الوصول فراهم نموده است. اگر به دستگاه تلفن هوشمند خود اعتیاد پیدا نموده اید، خوب است که هر از گاه تمرین اراده کنید و تلفن خود را برای چند دقیقه کنار بگذارید.

سلامت روان

نه تنها ثابت شده است که رسانه های اجتماعی باعث حس ناخشنودی می شوند، بلکه در صورت استفاده افراطی همچنین می توانند باعث نارسایی های روانی مانند اضطراب یا افسردگی نیز بشوند. مطابق یک نظرسنجی از 1000 نفر پرسش شونده نسل Z (زاده شدگان از نیمه دهه هفتاد شمسی به این سو)، که در مارس 2018 منتشر شد، یک سوم اظهار داشتند که قصد دارند برای همواره رسانه های اجتماعی را ترک گویند.

بن جیکوبز، یک دی جی که بیش از پنج هزار تعقیب نماینده در توییتر دارد، در ژانویه 2016 تصمیم گرفت که به طور موقت شبکه های اجتماعی را کنار بگذارد. او این وقفه را برای خود بسیار مفید می داند. وی گفت: در توییتر هر از چندگاه احساس اضطراب می کردم، زیرا آهسته آهسته احساسات هزاران غریبه ای که لزوما نمی دانستند من کیستم، آغاز به ایجاد حس نگرانی در من کرد.

از زمان ترک توییتر، ذهن آرام تری برای پرداختن به چیز های دیگر داشته ام. مثلاً ساعت 3 صبح بیدار می شوم و مشغول خواندن کتاب می شوم.

اگرچه لزوماً مجبور نیستیم برای همواره از رسانه های اجتماعی دست بکشیم، اما اگر احساس می کنید که شبکه های اجتماعی در شما ایجاد افسردگی می نماید، می توانید ساعت های خاصی را در طول روز به زمان عاری از شبکه های اجتماعی اختصاص دهید. این تغییر جزئی می تواند خیلی مفید باشد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1116

به "6 اثر منفی فضای مجازی بر سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اثر منفی فضای مجازی بر سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید