2019 سال قدرتنمایی ترکیه بود

به گزارش مجله نیلوفری، ایسنا نوشت: سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت، 2019 سالی بود که ترکیه قدرتش را هم در میدان نبرد و هم بر روی میز مذاکره آن هم با سه حرکت مهم و اساسی نشان داد.

2019 سال قدرتنمایی ترکیه بود

از سفر با تور استانبول خرداد لذت ببرید. شهر زیبای استانبول یادگاری از حکمرانان قدرتمند عثمانی که در دوران شکوهشان شهری عظیم پایه ریزی کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در جریان گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: این سه حرکت اساسی و حساس از سوی ترکیه شامل عملیات مقابله با تروریسم در سوریه، عملیات اکتشاف در شرق مدیترانه و توافق نظامی و دریایی اخیر با لیبی است.

وی به سیاست خارجی ترکیه و تحولات سیاسی دنیای اشاره نمود که در سال 2019 بازتاب چشمگیری داشتند و با اشاره به عملیات چشمه صلح در شمال سوریه گفت: این عملیات ثابت کرد که هیچ بازیکن منطقه ای یا بین المللی نمی تواند بازی ای را بدون حضور ترکیه در سوریه انجام دهد چون ما با سوریه هم مرز هستیم و بیش از 3.6 میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می نمایند.

وی همچنین گفت، دولت آنکارا دو توافق را با واشنگتن و مسکو در پی کمپین نظامی ترکیه در شمال سوریه منعقد کرد و به این ترتیب حضورش در جامعه بین الملل حس شد.

کالین همچنین به آنالیز اوضاع در شرق مدیترانه پرداخت و گفت: ما با فعالیت های استخراج و اکتشاف در شرق مدیترانه اقدامی مهم انجام داده ایم.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین به توافق های اجرا شده با لیبی اشاره نمود و گفت: ما با دو توافق اخیر با لیبی پیشنهادها و موضع سیاسی خود را با توجه به بحران در این کشور ارائه کردیم و سال 2019، سالی است که ترکیه هم در میدان و هم بر روی میز مذاکره قدرت خود را نشان داد. یک جنگ داخلی جدید در لیبی در صورتی اجتناب ناپذیر است که جامعه بین الملل کاری برای توقف اقدامات خلیفه حفتر انجام ندهد.

وی ادامه داد: شاید کشتارهای بیشتری در لیبی صورت گیرد. این اوضاع سه سال پیش در سوریه را به یاد می آورد. هر کسی که یک شکاف استراتژیک را در لیبی می بیند، به آن رخنه میکند. در نهایت، روسیه می خواهد وارد چنین روندی گردد. درباره احتمال استقرار نیروهای ترکیه در لیبی هم باید گفت که اگر دولت وفاق ملی لیبی در خواست کند، مجلس ترکیه این مساله را آنالیز خواهد نمود.

کالین گفت، اظهارنظرهای غیر رسمی و رسمی درباره توافق دریایی ترکیه با لیبی وجود دارد. در حقیقت مصر هم تمایل دارد تا با ما چنین توافقی را به دست بیاورد. مقام های مصری چنین مساله ای را مطرح نموده اند. مناطق دریایی آنها گسترش یافته است. قاهره به این حقیقت واقف است که نمی تواند بدون ترکیه در منطقه شرق مدیترانه برنامه ای منطقه ای داشته باشد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین به این مساله اشاره نمود که کشورش به دنبال همکاری با تونس برای تضمین سازش در لیبی است و تاکید نمود، ترکیه همچنین با دولت مشروع لیبی است و میخواهد تا با الجزایر هم قرار دادهایی داشته باشد. تحرکات سیاسی ترکیه در راستای لیبی و بر اساس درخواست های دولت مشروع این کشور است و ترکیه به دنبال اشغال لیبی نیست.

وی با اشاره به اقدامات بعضی از کشورهای عرب درباره کمپین مقابله با تروریسم ترکیه در سوریه گفت: ما برای خودمان منطقه امن در سوریه ایجاد نمی کنیم این ها برای سوریه است. این مساله ضامن امنیت است اما مهمترین مساله این است که قریب به چهار میلیون سوری در ترکیه هستند و دست کم چهار تا پنج میلیون سوری دیگر در داخل کشور خودشان بی خانمان و سرگردانند. ما باید منطقه ای را برای زندگی امن آنها ایجاد کنیم.

کالین همچنین به جنگ تجاری بین آمریکا و چین به عنوان یکی از مهمترین مسائل در سال 2019 اشاره نمود و گفت: مسائل داخلی آمریکا و ترامپ بر شرایط سیاسی اروپا، خاورمیانه و سایر مناطق دنیا تاثیر گذاشته اند.

کالین به سوالاتی درباره احتمال اعمال تحریم های آمریکا علیه ترکیه پرداخت و گفت: دولت آمریکا با این اقدام مخالف است اما کنگره چنین سیاستی را تصویب نموده است. لایحه تحریم ها تنها بابت خرید اس-400 های روسیه نیست بلکه در نتیجه اقدامات مستقل ترکیه شامل عملیات چشمه صلح، موضع واضح درباره شرق مدیترانه و حمایت از دولت وفاق ملی لیبی است. ترکیه به صورت مستقیم از تحریم های احتمالی تاثیر نمی گیرد حتی اگر تایید هم شوند و به یافتن جایگزین برای صنعت دفاعی و اقتصاد خود ادامه می دهد.

کالین درباره روسیه نیز گفت، خیزش مسکو به عنوان یک ابر قدرت با تحریکات روسیه در کریمه، اوکراین، سوریه و تحولات اخیر در لیبی ادامه دارد. این نتیجه طبیعی سیاست های انزوا گرایانه تحمیل شده به ترکیه است که در سوریه، عراق، شرق مدیترانه و سایر مناطق کاملا مشهود است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین گفت، ائتلاف با ناتو در سال 2019 و زمانی زیر سوال رفت که بی ثباتی دنیای در سیاست رشد کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 589

به "2019 سال قدرتنمایی ترکیه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2019 سال قدرتنمایی ترکیه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید