12 گیاه خوراکی برای کاشت در باغچه

به گزارش مجله نیلوفری، در این مطلب چند گیاه خوراکی را معرفی می کنیم که برای کاشت آن ها احتیاج به وسایل باغبانی و همچنین تجربه بالا در باغبانی ندارید.

12 گیاه خوراکی برای کاشت در باغچه

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ، به نظر شما چیزی بهتر از این نیست که با کاشت چندین گیاه خوراکی در باغچه یا بالکن خانه خود، غذا های متنوع تری بپزید، رفت و آمد به بیرون از خانه برای خرید را کم کنید و با طبیعت ارتباط برقرار کنید.

چه یک باغبان حرفه ای باشید و چه کسی باشید که برای اولین بار این کار را انجام می دهد، می توانید به راحتی از وجود چنین سبزی های معطری در خانه خود بهره ببرید و با دیدن گلدان های آن ها در کنار پنجره آشپزخانه لذت ببرید. در این مقاله 12 گیاه خوراکی را معرفی می کنیم که برای کاشت آن ها احتیاج به وسایل باغبانی و همچنین تجربه بالا در باغبانی ندارید. همراه ما باشید.

برگ های روشن و شفاف ریحان و عطر بسیار عالی آن فضای باغچه و یا بالکن خانه شما را دلپذیر می نماید و به غذا های تابستانی شما رنگ و بو می دهد. بسیاری از افراد کاشت سبزی و باغداری گیاهان خوراکی را با ریحان آغاز می نمایند و تنوع این گیاه به گونه ای است که کسی مزه کردن طعم آن خسته نمی گردد.

  • فواید و مضرات آویشن

می توانید این سبزی معطر را در پاییز خشک کنید یا اینکه خرد شده آن را در فریزر نگهداری کنید. ریحان را به راحتی می توانید از طریق خرید بذر آن بکارید و پرورش دهید.

مریم گلی با برگ های خاکستری مخملی و نرم، می تواند گوشه های باغچه وبالکن شما را به زیبایی پر کند. مریم گلی به آب دهی منظم و به مقدار کم احتیاج دارد و در تمام فصول در آفتاب کامل (سایه جزئی در گرمای شدید) فراوری گیاه می نماید.

بعد از برداشت این گیاه خوراکی، می توانید آن را برای استفاده بیشتر خشک و نگهداری کنید. توجه داشته باشید که همه مریم گلی ها خوراکی نیستند، بنابراین قبل از مصرف و کاشت آن ها را آنالیز کنید. می توانید بذر مریم گلی را بکارید، که در این حالت برداشت شما از این گیاه محبوب بیشتر خواهد بود.

آویشن به عنوان یکی از رایج ترین گیاهان دارویی، گیاهی راحت برای کاشت و پرورش است. می توانید گیاه آن را داخل گلدان قرار دهید و یا بذر آن را داخل خاک بریزید تا رشد کند.

این گیاه خوراکی به نور خورشید، زهکشی مناسب و آب دهی متوسط احتیاج دارد. با این مقدار مراقب کم می توانید آن را پرورش دهید و در بیشتر غذا های خود آن را اضافه کنیدو از طعم عالی آن لذت ببرید. مانند مریم گلی، همه گونه های آویشن خوراکی نیستند، بنابراین قبل از کاشت آن ها را آنالیز کنید. آویشن را می توان از راه کاشت بذر یا نهال پرورش داد.

اسطوخودوس به تنهایی هم از نظر خاصیت گیاهی و هم از نظر تزیینی، در صدر لیست گیاهان محبوب در باغداری به شمار می آید. انعطاف پذیری، تحمل کم آبی و این واقعیت که این گیاه به عنوان آهنربا برای زنبور های عسل عمل می نماید، نشان می دهد که چرا این گیاه بومی مدیترانه ای برای بسیاری از افراد گیاه محبوبی است.

نباید فراموش کنید که این گیاه، یک گیاه عالی برای درست کردن نوشیدنی های بسیار لذیذ تابستانی است. از میان گونه های در دسترس این گیاه یکی را انتخاب کنید و آن را در گلدان و یا به طور مستقیم در زمین بکارید.

شوید یکی از معدود گیاهان موجود در این لیست است که هنگام کاشت آن از طریق بذر، بهترین عملکرد را دارد. بذر این گیاه خوراکی را در آفتاب کامل در تابستان بکارید. این گیاه در خاک سنگ دار نیز رشد می نماید، اما برای رشد احتیاج به زهکشی مناسب و فضای کافی دارد.

کاشت شوید به صورت سالانه است، اما این گیاه می تواند با فراوری بذر برای سال بعد دوباره رشد کند. اگر می خواهید از به وجود آمدن بذر جدید جلوگیری کنید، گل های این گیاه که بالای این گیاه قرار دارند را کوتاه کنید و دانه های آن را جمع کنید، تا در زمانی دیگر و در محلی دیگر آن ها را دوباره بکارید.

پونه کوهی، یکی دیگر از گیاهانی است که احتیاج به کوشش زیاد ندارد. گیاه پونه کوهی یا مرزنجوش را در محلی بکارید که نور و رطوبت نسبتاً خوبی دریافت کند و زهکشی خوبی داشته باشد. برگ ها را درست هنگامی که جوانه های آن گل داد، برداشت کنید. این گیاهان از طریق کاشت بذر به خوبی رشد می نمایند.

می توانید نعناع را در یک گلدان در آشپزخانه خود پرورش دهید و از طعم جادویی آن در سالاد و کنار غذا و در نوشیدنی ها و دسرها، تنها با اضافه کردن یک یا دو برگ لذت ببرید.

در آفتاب کامل تا سایه جزئی بهتر رشد می نماید و میزان آب دهی متوسط را ترجیح می دهد. این گیاه در صورت کاشت، به دیگر نقاط باغچه نیز گسترش پیدا می نماید، بنابراین بسیاری کاشت آن در گلدان و از طریق بذر را پیشنهاد می دهند.

بسیاری از افراد، فراموش می نمایند که این گیاهان خوشبو حتی خوراکی نیز هستند. رزماری بر روی صخره ها به صورت آبشاری یا در پاسیو ها به صورت گیاهی آویزان مشاهده می گردد، که با افزایش نور خورشید و گرم شدن هوا رشد آن ها بیشتر می گردد و به همین دلیل است که در مناطق گرمسیر بیشتر جواب می دهد.

در مناطقی که دمای آن سرد است، یا در مواقعی که باغچه یا فضای بازی برای پرورش این گیاه وجود ندارد، رزماری در گلدان ها به خوبی رشد می نماید و به راحتی می توان آن را داخل خانه پرورش داد. یک مقدرا کوچک از عطر و رایحه آن تقریباً می توانید تا فرسنگ ها دور تر حس گردد. بذر این گیاه موجود است، اما کاشت این گیاه به صورت رشد نموده نسبتا بهتر جواب می دهد.

اگر دوست دارید سراغ خوراکی های عجیب و غریب بروید و از آن برای سوپ های فصلی، چای ها و موارد دیگر بهره ببرید، علف لیمو را پیشنهاد می دهیم. این گیاه پر آفتاب، در آفتاب کامل تا سایه جزئی با آب دهی متوسط رشد خواهد نمود.

گرچه این گیاه در زمستان به خواب زمستانی می رود و دیگر از سبزی آن خبری نیست، اما در بهار دوباره سبزی خود را به دست می آورد و زنده می گردد. علف لیمو در آب و هوای معتدل بهتر جواب می دهد، حتی می توان آن را در یک گلدان کاشت و داخل خانه آورد. بهترین راه برای پرورش این گیاه، استفاده از قلمه این گیاه و کاشت آن است.

انواع جعفری، به تمام غذا ها و خوارکی ها طعح لذیذ می دهند. اگرچه جعفری به عنوان یک محصول تابستانی در آب و هوای سردسیر کاشته می گردد، اما باغبانانی در مناطق گرمتر نیز می توانند جعفری را در طول سال پرورش دهند.

حتماً منطقه ای از باغچه یا بالکن خود را انتخاب کنید که بعد از ظهر ها سایه باشد، زیرا گرمای بیش از حد تابستان می تواند برگ های گیاه را بسوزاند. جعفری را از طریق بذر می توان به راحتی کاشت.

ترخون به عنوان امضای اصلی آشپزی فرانسوی شناخته می گردد که خاصیت دارویی بسیار فراوانی دارد. ترخون فرانسوی به دلیل ارزش غذایی، مزه و بویی که دارد و شبیه به رازیانه یا شیرین بیان است، بسیار محبوب است.

کاشت ترخون کمی نسبت به باقی گیاهان سختی دارد؛ ترجیح این گیاه سایه های بعد از ظهر و آب دهی متوسط است، اما از نظر طعم بهترین است. ممکن است باغ داران در اقلیم های دورتر به ترخون روسی یا ترخون مکزیکی روی آورند که رشد آن ها آسان تر است، اما طعم ترخون فرانسوی را ندارند. ترخون فرانسوی از طریق قلمه و بذر کاشته می گردد.

پیازچه و همچنین نوع دیگر به اسم پیاز کوهی، هر دو از نظر طعم و مزه مانند سیر عمل می نمایند و غذا ها را طعم لذیذی می دهند. این گیاهان چند ساله با رشد سریع در منطاق خنک دارای ساقه های لوله ای شکل سبز رنگ هستند که در بهار و تابستان دارای گل های خوراکی هستند.

آن ها را از طریق کاشت بذر و در آفتاب کامل پرورش دهید. این گیاه می تواند با پخش کردن بذر های خود بیشتر گردد، بنابراین حتماً آن ها را بعد از اتمام فصل دوباره در باغ خود خواهید داشت.

داشتن تمام این گیاهان خوراکی در خانه نعمت هستند و کار شما را در آشپزی راحت می نمایند. حتما آن ها را در بالکن و یا باغچه خانه خود بکارید و از دیدن رشد آن ها لذت ببرید.

منبع: وینوک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 935

به "12 گیاه خوراکی برای کاشت در باغچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 گیاه خوراکی برای کاشت در باغچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید