پیامد های هولناک استخراج بیت کوین برای دنیا

به گزارش مجله نیلوفری، آن ها نتیجه گرفتند که در غیاب مقرارت محدودکننده، بیت کوین می تواند تا سال 2024 به سدی غیرقابل اغماض در برابر کوشش های چین برای کربن زدایی اقتصاد خود تبدیل گردد.

پیامد های هولناک استخراج بیت کوین برای دنیا

علی آزادی| نشریه هفتگی اکونومیست در شماره جدید خود -10 آوریل 2021- در مطلبی با عنوان حقیقت کثیف: مجموع هزینه های زیست محیطی بیت کوین نوشته است: بدون مقررات، تا سال 2024 ماینینگ (استخراج رمزارزها) در چین می تواند به اندازه ایتالیا انرژی مصرف کند.

همانطور که عرضه اولیه CoinBase (بزرگترین پلتفرم تبادل رمزارز ها در آمریکا) نشان می دهد، ارز های رمزپایه هواداران بسیاری دارند. اما آن ها دارای کاستی هایی نیز هستند. به ویژه حامیان محیط زیست نسبت به میزان انرژی بیت کوین ابراز نگرانی می نمایند.

گروهی از دانشگاهیان به رهبری دابو گوان از دانشگاه تسینگوا، و شویانگ وانگ از آموزشگاه علوم چین، در مقاله ای برای Nature Communications، انرژی مصرفی بیت کوین در چین را آنالیز نموده اند. آن ها نتیجه گرفتند که در غیاب مقرارت محدودنماینده، بیت کوین می تواند تا سال 2024 به سدی غیرقابل اغماض در برابر کوشش های چین برای کربن زدایی اقتصاد خود تبدیل گردد.

عطش بیت کوین برای مصرف انرژی از طراحی آن ناشی می گردد. چرا که به دلیل استفاده از سیستم بلاک چین* از نگه داشتن سوابق ثبت شده بصورت متمرکز چشم پوشی می نماید. بلاک چین توسط ماینرها (استخراج نمایندگان بیت کوین) حفظ می گردد، آن ها با رقابت در حل معما های ریاضی به یاری راهکار هایی که یافتن آن ها سخت است، معاملات را ارزیابی می نمایند. در حال حاضر پاداش هر تراکنش موفقیت آمیز استخراج 6.25 بیت کوین (معادل 357 هزار دلار) ایجاد می نماید.

* blockchain یک پایگاه ثبت داده های معاملاتی که اطلاعات روی آن، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می گردد و با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ها، هک، حذف و دستکاری اطلاعات تقریباً غیرممکن است.

این سیستم، میزان سختی معما ها را تغییر می دهد تا اطمینان حاصل گردد که به طور متوسط هر ده دقیقه یک زنجیره جدید بلاک ایجاد می گردد. قیمت بالای بیت کوین باعث می گردد که صرف هزینه محاسباتی بیشتر و در نتیجه مصرف برق بیشتر، توجیه پذیر گردد.

اما در واکنش، تثبیت نماینده های اتوماتیک بیت کوین نیز سختی معما های ریاضی را افزایش می دهند؛ و ماینر های رقیب برای سرپا باقی ماندن باید سریعتر فرایند خود را اجرا نمایند.

برخلاف اهداف دموکراتیک ارز، استخراج رمزارز ها (ماینینگ) در میان تعداد زیادی از اپراتور های حرفه ای متمرکز شده است که حدود 70 درصد آن در چین اتفاق می افتد. محققان با استفاده از مدل سازی مالی سعی در آنالیز میزان کربن فراوریی ناشی از این کار را دارند.

آن ها نتیجه گرفتند که بدون مقررات، استخراج بیت کوین در چین می تواند به اندازه ایتالیا یا عربستان سعودی تا سال 2024 انرژی مصرف کند، و از سوی دیگر با انتشار سالانه 130 میلیون تن آلودگی کربنی، به میزان فراوری آلودگی نیجریه نزدیک می گردد.

چنین اعدادی را باید با مقدار قابل توجهی نمک مصرف کرد (به معنای اینکه هضم آن سخت است یا به سختی قابل باور است). انرژی مورد استفاده بیت کوین شدیداً وابسته به قیمت آن است که خود به شدت پرنوسان است. اکونومیست فرض می نماید که فرایند بلندمدت آن صعودی باشد، زیرا نرخ فراوری بیت کوین جدید به گونه ای طراحی شده است که هر چهار سال به نصف کاهش یابد.

واقعیت بدون شک پیچیده تر خواهد بود. اما تصویر کلی مبنی بر اینکه بیت کوین یک تجارت کثیف است، با تحقیقات دیگر نیز همخوانی دارد.

بر اساس محاسبات یکی از مدل های پر استناد که از داده های بلاک چین که در دسترس عموم هستند استفاده نموده، میزان مصرف جهانی انرژی آن در حال حاضر برابر با میزان مصرف قزاقستان تخمین زده می گردد، و ردپای آلودگی کربنی آن با نمونه هنگ کنگ مطابقت دارد.

منبع: فرادید
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1457

به "پیامد های هولناک استخراج بیت کوین برای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامد های هولناک استخراج بیت کوین برای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید