احتیاج کشور در بخش نخ های آنتی باکتریال تامین می گردد

به گزارش مجله نیلوفری، صنایع نساجى لیاپود با فراوری نخ های آنتی باکتریال حاوی نانوذرات بخشی از احتیاج داخلی را به نخ های آنتی باکتریال تامین می نماید، این نخ ها در فراوری جوراب، زیرپوش و انواع مختلف منسوجات استفاده می گردد.

احتیاج کشور در بخش نخ های آنتی باکتریال تامین می گردد

به گزارش گروه فناوری مجله نیلوفری، پلی استر دسته ای از پلیمر ها است که حاوی گروه عاملی استری در زنجیره خود هستند. الیاف پلی استر دارای استحکام زیاد، جذب آب پایین و آب رفتگی حداقل در مقایسه با دیگر الیاف صنعتی بوده و به طور گسترده در صنعت منسوجات به کار می رود. مواد پلیمری می توانند به سادگی توسط باکتری ها یا قارچ ها آلوده شوند که این موضوع به انتقال بیماری ها و عفونت های شدید منجر می گردد. جلوگیری از آلوده شدن سطح این مواد توسط میکروب ها می تواند از طریق استفاده از یک عامل ضد باکتریایی فعال، مانند نانوذرات درون ساختار آن ها صورت گیرد.

نانوذرات در اثر واکنش با غشای خارجی باکتری، موجب تغییرات ساختاری داخل باکتری و در نهایت نابودی آن می گردد. یون های نقره و یا اکسید روی برای طیف وسیعی از باکتری ها بسیار کشنده بوده و یک روش رایج برای محافظت در مقابل باکتری ها هستند. استفاده از نانوذرات نقره در فرآیند فراوری نخ موجب به دام افتادن این نانوذرات در بدنه نخ شده و خاصیت آنتی باکتریال با ماندگاری مناسبی را ایجاد می نماید. از طرفی، به منظور کاهش بوی بدن، باید از ایجاد میکروارگانیسم های فراوری شده در عرق جلوگیری کرد. نقره دارای خاصیت آنتی باکتریال است و با توجه به قابلیت بالای نانوذرات نقره در نفوذ، می تواند میکروارگانیسم ها را از بین ببرد.

در این راستا صنایع نساجى لیاپود نخ های آنتی باکتریال حاوی نانوذرات فراوری و به بازار عرضه می نماید. این نخ ها که دارای نانوذرات است، باعث ایجاد خاصیت آنتی باکتریال، ضدبو و ضد حساسیت در منسوجات می شوند و در عین حال دوام بالایی نیز دارند.

از جمله مشتریان این شرکت می توان به صنایع فرش ماشینی، پرده بافی و بافندگی ژاکارد و جوراب بافی اشاره نمود که مصرف کننده انواع نخ های پلی استر، پنبه، ویسکوز و اکریلیک و مخلوط آن ها هستند.

صنایع نساجى لیاپود عدم رنگ پس دهی، ثبات سایشی و شستشویی بالا، ثبات تصعیدی بالا بنا به درخواست مشتری، نرمی و لطافت بی نظیر، شفافیت رنگی بالا، تنوع رنگ و راندمان بافت بالا را به عنوان ویژگی های مهم محصولات خود معرفی نموده است.

شرکت صنایع نساجی لیاپود در سال 1382 در شهر صنعتی لیا قزوین به بهره برداری رسید و دارای یکی از مجهزترین و بزرگترین خطوط رنگرزی نخ در ایران را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1202

به "احتیاج کشور در بخش نخ های آنتی باکتریال تامین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج کشور در بخش نخ های آنتی باکتریال تامین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید