معرفی تعدادی از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان

به گزارش مجله نیلوفری، کاشان شهری زیبا در استان اصفهان بوده که جاذبه های دیدنی و آثار تاریخی بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. این شهر چیزی نزدیک به 7 هزار سال قدمت دارد. در کاشان شما می توانید خانه های تاریخی زیادی را مشاهده کنید. در مقاله مشهورترین خانه های تاریخی کاشان با ما همراه شوید تا شما را با شماری از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان آشنا کنیم. قطعا، آشنایی با زیباترین خانه های تاریخی کاشان برایتان جالب خواهد بود.

معرفی تعدادی از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان

خانه عامری ها

برای دسترسی به خانه عامری ها باید به خیابان علوی در محله علوی رفته و سپس خود را به بن بست باستان هفتم و پلاک صفر برسانید. مساحت این خانه چیزی بیشتر از 7000 متر مربع بوده و یکی از بزرگترین خانه های تاریخی کاشان بشمار می آید. خانه عامری ها که در دوران زندیه ساخته شده، دارای 85 اتاق است. این خانه در واقع از سه خانه و 5 حیاط که مجزا از یکدیگر هستند، تشکیل شد. نکته مهم در خصوص خانه عامری ها این است که در دوره قاجار بخشهایی از آن مورد بازسازی نهاده شد.

سهام السلطنه عامری در دوران قاجار این خانه را توسعه داد. در حال حاضر، خانه عامری ها از چند اتاق سه دری، شاه نشین هفت دری، حوضخانه و هفت حیاط اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. نکته جالبی که در خصوص خانه عامری ها وجود دارد، مربوط به قرینه بودن معماری این خانه هست. سازمان میراث فرهنگی چند سالی است که این خانه را مورد بازسازی قرار داده و آن را به یک هتل 5 ستاره تبدیل نموده است.

بیشتر بخوانیدخانه عامری ها در شهر کاشان؛ یک مجموعه تفریحی و گردشگری کامل

خانه عادل

خانه عادل در خیابان فاضل نراقی در کاشان نهاده شده است. خانه عادل را با عنوان خانه تاریخی مروارید نیز می شناسند. وجود اتاقهای سه در و بعلاوه پنجره های رنگی به مجذوب نمایندهیت این خانه اضافه کرد. قرینه بودن معماری این خانه هم یکی از ویژگی های مجذوب نماینده و شگفت انگیز آن است. در واقع، شما به هر طرف از این عمارت که نگاه کنید، در مقابلش می توانید همان چشم انداز را ببینید که واقعا حیرت انگیز است. در سال 1393، فردی به نام عادل این خانه را خریداری کرد و بخشهای مختلف آن را مورد بازسازی و بازسازی قرار داد. در حال حاضر، خانه عادل یکی از اقامتگاههای سنتی کاشان بوده که در میان مسافران و گردشگران بسیار محبوب است.

خانه بروجردی ها

برای دسترسی به خانه بروجردی ها ابتدا باید به خیابان علوی رفته و سپس باید از آنجا به سمت محله سلطان امیر احمد حرکت کنید. قدمت خانه بروجردی ها به دوران قاجار باز می گردد و به وسیله استاد علی مریم در سال 1275 احداث شد. داستان عاشقانه و جالبی در خصوص ساخت این خانه وجود دارد. پسر آقای بروجردی دلباخته دختر آقای طباطبایی می گردد. زمانی که با آقای طباطبایی در خصوص این موضوع صحبت می نمایند، ایشان شرطی را برای پسر می گذراند. آقای طباطبایی می گویند که برای ازدواج با دختر من باید خانه ای که شبیه به خانه خودمان است را برای دخترم بسازید.

طراحی خانه بروجردی ها به وسیله شخصی که طراحی خانه طباطبایی ها را بر عهده داشته، صورت گرفت. خانه بروجردی ها دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی بوده و ساخت آن چیزی نزدیک به 18 سال زمان برد. اگر بخواهیم سه نفر از افرادی را که در طراحی دکوراسیون داخلی و معماری این خانه تاثیرگذار بودند به شما معرفی کنیم، می توانیم صنیع الملک، علی مریم کاشانی و کمال الملک را نام ببریم. در این مورد از زیباترین خانه های تاریخی کاشان بر روی دیوارها و سقف نقاشی های بی نظیری مشاهده می شوند که برای رنگ آمیزی آنها از آبرنگ و رنگ روغن استفاده شد.

در تزئین خانه بروجردی ها از هنرهایی همانند تذهیب، درودگری، مقرنس و منبت کاری یاری گرفته شده است. در اتاق های این مورد از زیباترین خانه های تاریخی کاشان می توانید دیوارنگاره های زیبایی را مشاهده کنید که هر کدام داستانهای زیبایی از تاریخ و ادبیات را نشان می دهند. بر روی کاشی های حیاط نیز می توانید نقاشی های مختلفی از خوراکی ها و میوه ها را ببینید.

بیشتر بخوانیدخانه بروجردی های کاشان | خانه ای باشکوه به سبک ایرانی

خانه منوچهری

خانه منوچهری در محله محتشم نهاده شده و در دوران صفویان ساخته شده است. در سال 1778 میلادی زلزله ای رخ داد که در اثر آن بخشهای زیادی از خانه منوچهری آسیب دید و تا حدی تخریب شد. البته، این خانه در طی دوران قاجار مورد بازسازی نهاده شد و بخشهایی از آن که در اثر زلزله ویران شده، دوباره بازسازی شد. خانه منوچهری در سال 1386 به وسیله شخصی خریداری گشت و در همان سال هم در لیست آثار ملی ثبت شد. ابوالفضل شاهی از جمله افرادی است که در بازسازی این خانه تاریخی نقش موثری داشت. کارهای بازسازی و بازسازی خانه منوچهری در نهایت در سال 1389 به اتمام رسید. در حال حاضر، خانه منوچهری یک بوتیک هتل بسیار زیبا بوده که از مسافران زیادی میزبانی می نماید. در سال 2016 میلادی هم یکی از کاندیداهای جایزه معماری آقاخان بود.

بیشتر بخوانیدمعماری خانه منوچهری | اقامتگاهی سنتی در کاشان

خانه طباطبایی

قدمت خانه طباطبایی به دوره قاجار باز می گردد، از 40 اتاق تشکیل شده و مساحت آن به چیزی حدود 4700 متر مربع می رسد. خانه طباطبایی متشکل از قسمت اندرونی، سه بخش بیرونی، چهار حیاط، قسمت مخصوص خدمه، سه بادگیر، چهار سرداب و دو قنات است. ساخت این مورد از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان در زیر سطح زمین یکی از ویژگی های جالب آن هست. برای دسترسی به حیاط خانه، باید از چند پله ای که در طول این مسیر طراحی شده به سمت پایین حرکت کنید. این شیوه خانه سازی در شهرهای کویری بسیار رایج بوده و به گودال باغچه معروف است. هدف از این کار در گذشته محافظت از خانه در برابر سر و صدای زیاد، گرما و زلزله بود.

شما می توانید در این مورد از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان حوضهای آبی، گچکاری های بی نظیر و پنجره های رنگی بسیار زیبایی را مشاهده کنید. در معماری سنتی، قسمت شاه نشین خانه معمولا برای پذیرایی از میهمان ها مورد استفاده قرار میگرفت. در بخش اندرونی نیز تنها اعضای خانواده حضور داشتند و به عبارتی، یک فضای کاملا شخصی بحساب می آمد. اما کاربرد قسمت بیرونی خانه برای رفت و آمدهای روزانه و کارهای عمومی بود.

بیشتر بخوانیدخانه طباطبایی کاشان؛ شاهکار هنر معماری در ایران

خانه عباسیان

خانه عباسیان در کوی سلطان امیر احمد واقع شده و بسیاری از سریالها و فیلمها نیز در این خانه تاریخی فیلمبرداری شده اند که از جمله آنها می توانیم به ملاصدرا، خانه ای در تاریکی و مسافر ری اشاره کنیم. خانه عباسیان که در بین سالهای 1245 هجری قمری تا 1250 احداث شده، چیزی نزدیک به 7 هزار متر مساحت دارد. محمد ابراهیم تاجر کاشی این مورد از مشهورترین خانه های تاریخی کاشان را بنا نموده است. یکی از ویژگی های مهم خانه عباسیان این است که از معماری قرینه و درونگرا برخوردار هست.

دلیل نامگذاری آن به خانه عباسیان به این خاطر بوده که 100 سال پیش یک تاجر فرش به نام عباسیان یکی از حیاطهای این خانه را خریداری کرد. پس از آن، این مجموعه با نام عباسیان مشهور شد. خانه عباسیان سه بخش اصلی دارد که شامل بخش خدمه، بیرونی و اندرونی بوده و در هر کدام از این بخشها اتاقها و قسمتهای مختلفی وجود دارند. بخش اندرونی معمولا به وسیله اعضای خانواده مورد استفاده قرار میگرفت و بخش بیرونی محلی برای برگزاری جشنها و مهمانی ها بشمار می آمد. بخش خدمه نیز خود شامل قسمتهای مختلفی همانند مطبخ، اتاقهای کار و حیاط بود. در حال حاضر، خانه عباسیان زیر نظر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان فعالیت داشته و در آن چندین رستوران، کافه پارچه بافی، شربت سرا، سوغات سرا وجود دارد.

خانه راهب

قدمت خانه راهب به دوران قاجار باز می گردد و در خیابان فاضل نراقی و کوچه فرهنگ 31 نهاده شده است. در حال حاضر، خانه راهب به عنوان یک بوتیک هتل فعالیت میکند و در آن امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران و گردشگران فراهم شد.

خانه راهب چیزی نزدیک به 1500 متر مساحت دارد و بخشهای اندرونی و بیرونی آن به وسیله شاه نشین به یکدیگر متصل هستند. در خانه راهب بخشهای دیگری همانند پناه متفکران، مطبخ، محفل عشاق، هشتی ورودی، پاشیر، حجره هنرمندان، سرداب، ایوان تابستانی و زمستانی، پنج دری و بادگیر وجود دارد. در این خانه یک حیاط بزرگ دیده شده که می توانید در وسط آن یک حوض زیبا و بزرگ را مشاهده کنید. دیوارهای اطراف نیز با گچکاری های بسیار زیبایی تزیین شده و در ساخت پنجره و در اتاقها نیز از چوب استفاده شده است. بازسازی و بازسازی این مورد از مشهورترین خانه های تاریخی کاشان هم به وسیله سید اکبر حلی انجام شد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 مرداد 1402 بروزرسانی: 26 مرداد 1402 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 2148

به "معرفی تعدادی از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی تعدادی از دیدنی ترین خانه های تاریخی کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید