علت درد بازو پس از تزریق واکسن چیست؟

به گزارش مجله نیلوفری، همه ما ممکن است پس از تزریق واکسن احساس کوفتگی، درد و زخم در بازو را تجربه نموده باشیم. این درد از کجا می آید و چقدر می تواند خطرناک باشد.

علت درد بازو پس از تزریق واکسن چیست؟

به گزارش خبرنگاران، درد و زخم پاسخی طبیعی بدن به ورود مواد خارجی است. اما میزان این درد به عوامل زیادی بستگی دارد.

بیشتر کسانی که واکسن کووید 19 دریافت می نمایند احساس سوزش در محل تزریق دارند که ساعاتی بعد از تزریق آغاز می گردد.

شیوع گستردۀ درد بازو در بین دریافت نمایندگان واکسن نگرانی و سؤالاتی را ایجاد نموده است که چرا بعضی از افراد چنین درد و سوزشی را حس نمی نمایند و بعضی دیگر دچار درد شدید می شوند. در این گزارش علت بروز درد بازو پس از تزریق واکسن را آنالیز می کنیم.

چرا پس از تزریق واکسن بازو درد می گیریم؟

بیشتر واکسن ها زخم هایی در اطراف محل تزریق ایجاد می نمایند و این امری شایع است. سلول های آنتی ژن در عضلات، پوست و سایر بافت ها وجود دارند.

وقتی این سلول ها یک مهاجم خارجی را تشخیص دهند به صورت زنجیره ای واکنش نشان می دهند تا پادتن و محافظت در برابر عوامل بیماری زا ایجاد نمایند.

این فرایند که نوعی پاسخ ایمنی سازگار است و بین یک تا دو هفته طول می کشد تا به صورتی پایدار دربیاید. در این فاصله درد و سوزش ممکن است وجود داشته باشد.

در هنگام تزریق، سلول های آنتی ژن که در معرض مستقیم تزریق هستند آغاز به فرستادن پیغام به سلول ها می نمایند که یک خطر خارجی را گزارش می دهد.

این واکنش سریع نوعی واکنش ایمنی ذاتی است که طی آن تعداد زیادی سلول ایمنی به نام های، سیتوکین ها، کموکین ها و پروستاگلاندین ها را به محل تزریق فرا می خواند. سیتوکین ها رگ های خونی را گشاد نموده و جریان خون را افزایش می دهند و باعث تورم و قرمزی می شوند.

آنها همچنین می توانند اعصاب را تحریک نموده و باعث درد شوند. سیتوکین ها و کموکین ها التهاب ایجاد می نمایند، که دردناک نیز است.

پروستاگلاندین ها مستقیماً با گیرنده های درد موضعی ارتباط برقرار می نمایند. پاسخ ایمنی ذاتی در بازو متوقف نمی گردد و به سرتاسر بدن کشانده می گردد و در بعضی از افراد، همین فرایند التهابی می تواند باعث تب، درد در بدن، درد مفاصل، جوش یا سردرد گردد.

دلیل اینکه بعضی از واکسن ها بیش از سایر واکسن ها علائم ایجاد می نمایند به دلیل استراتژی ها و مواد تشکیل دهنده آن ها است.

به عنوان مثال، واکسن سرخک، اوریون و سرخجه از اشکال زنده و ضعیف شده ویروس ها ساخته می شوند که به عمد باعث ایجاد نوع خفیف عفونت می شوند.

این واکسن ها پاسخ ایمنی ذاتی بدن را تحریک می نمایند و منجر به بروز علائم خفیف بیماری در بازوها می شوند. بعضی از واکسن ها مانند آنفولانزا هم از ویروس های غیرفعال استفاده می نمایند. واکسن هپاتیت ب بخش هایی از ویروس را همراه با مواد شیمیایی خاصی به کار می گیرد.

کدام واکسن ها باعث بازو درد می شوند؟

هر سه واکسن کووید 19 مورد تأیید سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا به وسیله آمپول به بازو تزریق می شوند و همه آنها همان درد ناشی از فشار ضربه سریع را دارند. اما میزان احساس درد متفاوت است. بعد از دریافت اولین دوز 87 درصد از افراد زیر 65 سال و 74 درصد از افراد 65 سال و بالاتر درد موضعی را گزارش کردند، همان تحقیقات نشان می دهد که واکنش ایمنی با افزایش سن کاهش می یابد. پس از تزریق دوم، این گزارش ها به 90 درصد گروه سنی جوان تر و 83 درصد افراد مسن رسید.

اولین تزریق فایزر، در آزمایش ها باعث درد زیادی شد: 83 درصد افراد تا 55 سال و 71 درصد افراد مسن درد را گزارش کردند. واکسن یک دوزی جانسون و جانسون باعث درد بازوی کمتری شد. 59 درصد افراد زیر 60 سال و 33 درصد افراد مسن درد را گزارش کردند.

افزایش میزان درد در بازو با واکسن های فایزر و مدرنا می تواند با فناوری مورد استفاده آن ها مرتبط باشد. بر خلاف واکسن جانسون و جانسون، که از ویروس اصلاح شده برای انتقال ژنی استفاده می نماید واکسن فایزر و مدرنا دستورالعمل های ساخت پروتئین به وسیله فناوری mRNA را ارائه می دهند. مدت ها است که محققان می دانند RNA ، که بعضی ویروس ها برای حمل مواد ژنتیکی خود استفاده می نمایند، یک محرک قوی برای سیستم ایمنی ذاتی است.

زخم در بازو چقدر جدی است؟

بلافاصله پس از تأیید واکسن مدرنا در دسامبر، متخصصان آلرژی کار خود را آغاز کردند. واکنش های آلرژی همچون کهیر، جوش و مواردی شبیه به این در اطراف محل تزریق دیده شدند البته این واکنش ها چندان جدی نیستند و برخلاف حساسیت های نادر و خطرناک که می تواند بلافاصله پس از تزریق رخ دهد، کهیر و جوش که بعد از چند ساعت در محل تزریق ظاهر می شوند معمولاً نیازی به درمان ندارند.

در آزمایش های بالینی واکسن مدرنا، 0.8 درصد از دریافت نمایندگان واکسن چهار روز یا بیشتر پس از اولین تزریق و 0.2 درصد از افراد پس از دوز دوم وجود جوش و کهیر را گزارش کردند. علائم حساسیت به طور متوسط هفت یا هشت روز پس از تزریق ظاهر می شوند.

چه کسانی درد را احساس می نمایند؟

متخصصان می گویند، به احتمال زیاد عوامل ژنتیکی و جنسیت در احساس میزان درد اثرگذار باشد. زنان در پاسخ به واکسن کووید 19 عوارض جانبی بیشتری نسبت به مردان دارند، اگرچه مردان بیشتر به این ویروس مبتلا می شوند.

ترس و اضطراب می تواند احساس درد را تشدید کند. مطالعات نشان می دهد که ترس از آمپول برای تعداد قابل توجهی از افراد مانع مهمی برای دریافت واکسیناسیون است.

در یک تحقیق یک چهارم بزرگسالان گزارش دادند که از آمپول می ترسند. طبق یک تحلیل جدید 16 درصد از بزرگسالان و 27 درصد از کارکنان بیمارستان به دلیل ترس از آمپول واکسن آنفولانزا دریافت نکردند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1448

به "علت درد بازو پس از تزریق واکسن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت درد بازو پس از تزریق واکسن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید