ساخت ربات های توانبخشی برای درمان آسیب های ناحیه دست

به گزارش مجله نیلوفری، محققان کشور ربات توانبخشی دست را برای افراد ناتوان حرکتی در مچ، آرنج و شانه عرضه کردند که با تحریک اعصاب، از تحلیل عضلات جلوگیری می نماید.

ساخت ربات های توانبخشی برای درمان آسیب های ناحیه دست

به گزارش، با توجه به نیازهای افراد سالخورده، از کار افتاده و دارای ناتوانی فیزیکی به خدمات توانبخشی، ربات ها به یاری افرادی که با کاهش و یا عدم عملکرد در شانه، آرنج و یا مچ که به دلایل مختلف مانند جراحی و یا آسیب های ورزشی و یا سکته آمده است.

در این راستا محققان کشور ربات هایی را طراحی و عرضه کردند. این ربات به بیماران با آسیب عملکردی در اندام فوقانی جانبازان و یا افرادی که دست آنها به دلایل مختلف در حرکت مفاصل شانه، آرنج و مچ ناتوان شده و یا بازه حرکتی آن محدود شده است، یاری خواهد نمود.

بیمار با پوشیدن ربات و حرکت دست، دستگاه راستا حرکت را تشخیص و ادامه حرکت را انجام خواهد داد. این عمل باعث تحریک اعصاب و جلوگیری از تنبل شدن عضلات درگیر می گردد و به مرور زمان باعث افزایش بازه حرکتی شانه، آرنج و مچ فرد خواهد شد.

این ربات دارای مدهای بازگرداندن قدرت عضله، بازیابی دامنه حرکتی و باز آموزی حرکتی طراحی شده است.

در مد بازگرداندن قدرت عضله، ربات با حرکت دست فرد مقابله می نماید به طوری که هر چه فرد دست خود را بیشتر حرکت دهد، قدرت مخالفت ربات بیشتر شده و فرد با رها کردن دست خود، ربات دست آن را به نقطه ابتدایی بازه آورده و مجددا منتظر حرکت دست فرد می گردد.

در مد بازیابی دامنه حرکتی نیز با درجه کمی از حرکت دست در راستای مفصل آرنج و مچ، ربات راستا حرکت را تشخیص داده و ادامه حرکت را انجام می دهد و با کمی مقاومت در برابر حرکت، ربات باز می ایستد.

از آنجایی که حرکات مداوم مفصل موجب کاهش خشکی و بهبود خون رسانی و ترمیم غضروف می گردد این عمل به مرور باعث افزایش بازه حرکتی آرنج و مچ دست بیمار می گردد.

در مد باز آموزی حرکتی، با توجه به طراحی نوین سیستم کنترل با ترکیبی از سنسورهای موقعیت، گشتاور و سیگنال عضلانی، این ربات با دریافت حرکت بیمار، عضله های مورد نظر را منقبض نموده و از این طریق موجب می گردد که فرد حرکت را صحیح انجام دهد.

این مد علاوه بر باز آموزی عضلانی می تواند در تقویت عضلانی با دقت بیشتر و در پی آن بهبود دامنه حرکتی نیز موثر باشد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 405

به "ساخت ربات های توانبخشی برای درمان آسیب های ناحیه دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ربات های توانبخشی برای درمان آسیب های ناحیه دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید