خط و نشان وزیر دفاع آمریکا برای چین، رهبر اقیانوس آرام آمریکا است!

به گزارش مجله نیلوفری، وزیر دفاع آمریکا مدعی رهبری این کشور در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک شد و گفت حتی یک اینچ از آن را به چین واگذار نمی کنیم.

خط و نشان وزیر دفاع آمریکا برای چین، رهبر اقیانوس آرام آمریکا است!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، به نقل از رویترز، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که واشنگتن حتی یک اینچ از اقیانوس آرام را به دیگر کشورهایی که فکر می نمایند نظام سیاسی بهتری دارند؛ واگذار نمی کند.

البته لازم به گفتن نیست که روی سخن اسپر به طور ویژه، خطاب به چین بود. حال آنکه وی اظهار امیدواری کرد پکن به رغم کوشش تهاجمی برای نوسازی ارتش، نهایتاً به نظم بین المللی تن دهد!

اسپر همچنین گفت که چین به دنبال بسط قدرت در سطح جهانی است و می خواهد تا نیمه قرن به رجحان نظامی دست پیدا کند.

وزیر دفاع آمریکا از ایندوپاسیفیک (دو اقیانوس هند و آرام) به عنوان مرکز منازعه قدرت با چین نام برد و گفت که در کنار روسیه، حضور چین هم رنگ و بوی جهانی به خود گرفته و واشنگتن باید توانایی رویارویی با آنها را در سطح جهانی داشته باشد.

اسپر در ادامه ادعاهای خود اضافه نمود: مسؤلیت رهبری (این منطقه) با آمریکا است چراکه سال ها است که یکی از کشورهای ایندوپاسیفیک محسوب می شویم.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی بیان شد که روز گذشته، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور از تحریم افرادی اطلاع داد که در ساخت جزایر مصنوعی چین واقع در دریای چین جنوبی دخیل بودند.

همزمان، دولت پکن برای اثبات حق مالکیت خود بر این پهنه آبی، دو فروند موشک میان برد آزمایش کرد که یکی از آنها می تواند ناوهای هواپیمابر را هدف بگیرد.

این آزمایش ها، یک روز بعد از آن انجام شد که هواپیمای جاسوسی آمریکا مادامیکه چین در حال اجرا رزمایش دریایی بود؛ منطقه پرواز ممنوع این کشور بر فراز دریای بوهای را نقض کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1050

به "خط و نشان وزیر دفاع آمریکا برای چین، رهبر اقیانوس آرام آمریکا است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط و نشان وزیر دفاع آمریکا برای چین، رهبر اقیانوس آرام آمریکا است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید