بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!

به گزارش مجله نیلوفری، بزرگترین رد پای دایناسور | Worlds Biggest Dinosaur Footprints

ساکنان اولیه زمین، دایناسورها، یکی از مرموزترین و هیجان انگیزترین کشف های انسان در طول تاریخ بوده اند. این موجودات که از گوشتخوار تا گیاهخوار متغیر بودند برای سالیان سال روز زمین زندگی می کردند، اما سرنوشت آن ها را به کام مرگ و در نهایت انقراض کشاند. از زمانی که فسیل اولین دایناسور کشف شد و دانشمندان آغاز به تحقیق روی این موجودات کردند، فسیل و رد پاهای گوناگونی در دنیا از آن ها کشف شد. اما بزرگترین رد پای دایناسور جایی در استرالیای غربی کشف شد که تعجب همه را برانگیخت. خبرنگاران در ادامه این متن می خواهد در خصوص بزرگترین رد پای دایناسور صحبت کند؛ با ما همراه باشید.

بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!

رد پای دایناسور

دانشمندان جزییات بزرگترین رد پای دایناسور را منتشر کردند. این رد پا در منطقه ای در استرالیای غربی کشف شد که طول آن چیزی حدود 1.7 متر است. توضیح علمی رد پای 1.7 متری به وسیله استیو سلیسبوری دیرینه شناسی از دانشگاه کوئینزلند داده شد که برای 2 تا 3 سال روی آن تحقیق نموده و به مطالعه این رد پا پرداخته بود. رد پا در سواحل شمال غربی استرالیای غربی، جایی که پروژه تحقیق دکتر سلیسبوری، سفرهای دایناسورها را در ساحل نشان داده است. دکتر سلیسبوری اینگونه گفته است: ما در این منطقه چندین رد دیدیم که حدود 1.7 متر طول دارند. پس انسان ها به راحتی می توانند درون این رد پاها جای بگیرند. رد پاها نشان می دهند که این دایناسورها در ناحیه استخوان لگن حدودا 5.3 تا 5.5 متر هستند که خب بسیار بزرگ در نظر گرفته می گردد.

دایناسورهایی که این ردپاها را که در حال حاضر زمین های ماسه سنگی است، بزرگترین گونه خزنده سرانجام (sauropods) بودند که در میان آن ها، دایناسورهای معروفی مانند برانتوسور (brontosaurus) وجود دارد. دکتر سلیسبوری اضافه نمود: در ابتدا سوالی برایمان پیش آمد که آیا بزرگترین رد پای دایناسور با جثه ای به این بزرگی از نظر علمی امکان پذیر است؟ در نهایت نتیجه آن بود که این حیوانات واقعا وجود داشته اند. آن ها اینجا بوده اند و با داشتن شواهدی از آن ها در کیمبرلی به نظر می رسد که حدودا 130 میلیون سال پیش در این منطقه زندگی می کردند.

رد پاهای بزرگ و بسیاری از آن ها!

ردپاهای 1.7 متری این دایناساروها را به راحتی می توان بزرگترین نوعی دانست که تا به امروز کشف شده و سایز بزرگ آن ها بوده که در ابتدا نادیده گرفته شده و کسی به آن ها، چه دانشمندان و چه مردم محلی، توجهی نمی کرد. بزرگترین رد پای دایناسور که در اینجا دیده و دانشمندان متوجه آن شدند، باعث شد که جستجو و تحقیق روی آن ها بیشتر گردد. بعضی از آن ها آنقدر بزرگ بودند که کسی متوجه آن ها نشده بود؛ آن هم به این خاطر بود که رد پاهایی که از قبل پیدا شده بودند، هرگز به این بزرگی نبودند و شاید کسی حتی به ذهنش نمی رسید که همچین حفره ای می تواند در حقیقت رد پای یک دایناسور باشد.

چیزی که برای دانشمندان جالب می باشد، این موضوع است که بزرگترین رد پای دایناسور تنها یکی از 21 گونه ای است که در این منطقه تا به حال کشف شده است. این 21 گونه مختلف رد پایی که در اینجا پیدا شده نشان می دهد که اینجا منطقه ای است که بیشترین گونه دایناسوری را در سراسر دنیا داشته که به نوبه خود جالب توجه است. این را هم اضافه می کنیم که در اینجا حدودا 130 میلیون سال پیش، رودخانه بزرگی جریان داشته که دایناسورها در زمین های شنی مرطوب از آن می گذشتند و یا در منطقه ها جنگلی اطراف بودند.

چالشی که حالا در میان باستان شناسان و محققان مطرح است، این تنوع زیاد دایناسورهاست که در این منطقه پراکنده اند. چه چیزی باعث شده که این منطقه تا این حد گونه های فراوان داشته است. دکتر سلیسبوری می گوید: منطقه ها زیادی در اطراف این خط ساحلی وجود دارد که می توانید رد پای دایناسورهای مختلفی را ببینید. این ردها فقط می تواند به وسیله دایناسورها درست شده باشد؛ این شاید شبیه رد پای دام هایی نظیر گاو و گوسفند باشند که از جای گل مانند عبور نموده و جای پایشان معین است.

احداث کارخانه گاز که به تحقیق منجر شد

دکتر سالیسبوری آغاز به مطالعه رد پای دایناسورهای سواحل شمال بروم کرد و در همین زمان در منطقه جیمز پرایس پوینت که در میان مالکان محلی به والمادان شاخته می گردد، به عنوان محلی برای احداث مرکزی برای پردازش گاز در نظر گرفته شد. آثار دایناسورها در این منطقه برای سال ها شناخته شده بودند و آن ها شبیه بخشی از یک چرخه در نظر گرفته می شدند.

زمانی که این منطقه به عنوان جایی برای فراوری گاز مایع در نظر گرفته شد، اینطور به نظر آمد که کسی نمی تواند در اینجا گاز پیدا کند. به این خاطر بود که با دکتر سالیسبوری تماس گرفته شد تا تحقیقاتی روی این منطقه انجام دهد. آن موقع بود که بعد از مطالعه دقیق تر، متوجه شدند که رد پای زیادی از گونه های مختلف در اینجا وجود دارند که بیشتر آن ها در معرض خطر هستند.

پروژه احداث کارخانه گاز به علت اینکه از لحاظ مالی به صرفه نبود، ادامه پیدا نکرد و بعلاوه این منطقه به عنوان یک میراث ملی در استرالیا ثبت شد. دکتر سلیسبوری گفت: در آینده احتمالا برترین راه مردم برای تماشا بزرگترین ردپای دایناسور این است که آن را به حالت یک جهت در بیاوریم، آن ها می توانند در آن موقع در کنار ردپاها راه بروند، داستان ها را شنیده و چیزهایی ببیند که در طول عمرشان می توان گفت که هرگز ندیده اند.

به این ترتیب می توان گفت که بسیاری از محققان از جمله دکتر سالسبوری و تیم او، از اینکه احتمال داشت که در این منطقه یک فیلد گاز تهیه گردد شادمان شدند. آن ها آغاز به تحقیق کردند و در نهایت چیزهایی کشف کردند که بزرگترین رد پای دایناسور اصلی ترین آن ها بود. خوشبختانه پروژه ادامه پیدا نکرد و اکنون این سایت یکی از مهمترین سایت های باستان شناسی دنیا است.

منبع: au.lalalay

منبع: الی گشت
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1901

به "بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید