ایمن ترین شاسی بلندهای سال 2019

به گزارش مجله نیلوفری، خبرنگاران: جدیدترین نتایج بررسی های مجله Consumer Reports نشان می دهد که ایمنی همچنان یکی از اصلی ترین نگرانی های خریداران وسایل نقلیه جدید بوده و نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

ایمن ترین شاسی بلندهای سال 2019

اگر چه اکثر اتومبیل های جدید و به ویژه آن هایی که به سیستم کمک راننده مجهز هستند، از ایمنی قابل توجهی بهره مند شده و از سرنشینان خود محافظت می کنند؛ اما 36750 نفر از شهروندان آمریکایی در سال 2018 و بر اثر تصادف با وسایل نقلیه موتوری جان خود را از دست داده اند.

این روز ها شاسی بلند ها و کراس اوور ها در حال تبدیل شدن به اتومبیل هایی فراگیردر بین تمام خانواده ها بوده و میزان استفاده از آن ها در حال افزایش است. ایمنی اتومبیل انتخابی خریداران مختلف، جزء مهم ترین فاکتور های خریدِ آن ها محسوب می شود. به همین دلیل ما لیستی از 9 شاسی بلند لوکس و ایمن سال 2019 را براساس داده های موسسه بیمه و امنیت بزرگراه های ایالات متحده آمریکا (IIHS) تهیه کرده ایم.

تمام اتومبیل های موجود در لیست ما امتیاز Top Safety Pick+ را از موسسه IIHS دریافت کرده اند. برای اطلاع کسانی که نمی دانند امتیاز مزبور چیست؛ باید گفت که این امتیاز نشان می دهد که اتومبیل های یادشده در تست های تصادف موسسه IIHS شرکت کرده و امتیازی فراتر از نمره Good را به خود اختصاص داده اند.

ارزیابی موسسه IIHS شامل سنجش استقامت قسمت جلو، ایمنی مرتبط به راننده، ایمنی مرتبط به سرنشین جلو، استقامت بدنه و ایمنی سرنشینان جلو و عقبِ اتومبیل در هنگام برخورد از کناره ها و همچنین مقاوت سقف در برابر ضربات و حفاظت از سرِ سرنشینان را شامل می شود.

پس از تصادف آزمایشی و با توجه به خسارت وارده به بدنه اتومبیل، آن را مورد ارزیابی قرار داده و پس از آن آسیب های احتمالی سرنشینان را با استفاده از آدمک های مخصوص و مجهز به سنسور های مختلف و با توجه به ضربات وارده به آن ها مورد بررسی قرار می دهند. براساس اعلام IIHS رانندگان اتومبیل هایی که در تست ایمنی آن ها امتیاز خوبی دریافت کرده باشند؛ در صورت تصادف تا 46 درصد کمتر از سایر رانندگان با خطر کشته شدن روبرو می گردند.

همچنین موسسه IIHS سیستم ترمز اتوماتیک اتومبیل های جدید را در سرعت های 12 و 25 مایل در ساعت مورد ارزیابی قرار داده و احتمال جلوگیری از تصادف را با استفاده از سیستم یادشده مورد آزمایش قرار می دهد. مهندسان برای آزمایش سیستم ترمز اتوماتیک و اضطراری اتومبیل های مختلف از یک هدفِ بادی استفاده می کنند.

هدف بادی مزبور شبیه به عقب اتومبیل های گوناگون طراحی شده و اگر واکنش سیستم ترمز اتوماتیک نسبت به مانع مزبور مثبت باشد؛ امتیاز Superior را به آن اختصاص خواهند داد. این یعنی اتومبیل می تواند از تصادفات جلوگیری کرده و یا سرعت خود را پیش از برخورد با موانع به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

کسب نمره برتر در تمام تست های مزبور باعث اختصاص یافتن امتیاز Top Safety Pick به اتومبیل های گوناگون شده و نیازی به دریافت امتیاز Plus نیست. اما اگر به دنبال امتیاز Top Safety Pick+ هستید؛ باید اتومبیلی خریدی کنید که دارای چراغ های مخصوص و هوشمند است.

برای پیروزیت در آزمایشات موسسه IIHS وجود چراغ های مزبور بسیار پر اهمیت است؛ اما اغلب آن ها را نادیده می گیرند. تقریباً نیمی از تمام تصادفاتِ منجرب به فوت در ایالات متحده در تاریکی اتفاق افتاده و بیش از یک چهارم تصادفات یادشده در جاده های غیر مجاز اتفاق افتاده اند. موسسه IIHS به این موضوع پی برده است که علی رغم پیشرفت و فن آوری های مختلف در زمینه روشنایی، چراغ های اتومبیل های گوناگون عملکرد مطلوبی ندارند.

9 شاسی بلند لوکسِ موجود در لیست ما کیفیت بالایی داشته و شامل مدل های کوچک و بزرگِ کمپانی های گوناگون و حتی یک اتومبیل کاملاً برقی به نام آئودی e-tron است.

متاسفانه همه شاسی بلند های لوکس در لیست ما حضور ندارد؛ زیرا تمرکز IIHS برروی اتومبیل هایی است که فروش بالایی داشته و میزان تولید آن ها نسبت به سایر اتومبیل های هم رده بیشتر است؛ بنابراین مرسدس بنز جی کلاس (G-Class) و یا مازراتی لوانته (Maserati Levante) در لیست ما حضور ندارند؛ چرا که تعداد کمی از انواع مختلف آن ها تولید و فروخته شده است.

همچنین باید توجه داشت که بسکمک از مدل های جدید، مورد ارزیابی موسسه IIHS قرار نگرفته و آزمایش آن ها کمی زمان بر خواهد بود.

نکته دیگر این است که در تست تصادف Frontal فقط اتومبیل هایی با اندازه و وزن تقریباً یکسان قابل مقایسه هستند. این کار باعث می شود که آزمایشات موسسه IIHS در شرایط یکسانی انجام گیرد. با این وجود باید توجه داشت که یک اتومبیل بزرگتر و سنگین تر در برخورد با موانع، بسیار بهتر از اتومبیلی کوچک و سبک تر است.

با این حال تست برخورد از کناره ها را می توان با شرایطی برابر و در بین تمام مدل ها و بدون توجه به اندازه و وزن اتومبیل ها مورد آزمایش قرار داد؛ زیرا همه وسایل نقلیه با استفاده از مانع و نیرویی یکسان آزمایش می شوند.

آکورا آر دی ایکس (Acura RDX)

آکورا آردی ایکس کراس اووری سایز متوسط؛ ولی در عین حال بزرگ و مناسب است. این اتومبیل امتیاز Good را در شش آزمایش گوناگونِ موسسه ایمنی و امنیت بزرگراه های آمریکا دریافت کرده و سیستم ترمز اضطراری و اتوماتیک آن عملکرد فوق العاده ای دارد. این سیستم در سرعت های 12 و 25 مایل در ساعت آزمایش شده و امتیاز بالایی دریافت کرده است.

همین آزمایش خیال شما را از بابت ایمنی آردی ایکس راحت کرده و شما مطمئن می شوید که یک اتومبیل ایمن را خریداری کرده اید. اما برای کسب امتیاز Top Safety Pick+ یا بالاترین جایگاه از نظر موسسه IIHS باید وسیله نقلیه شما به چراغ های LED هوشمند و انطباقی مجهز باشد.

چراغ های مذکور دارای سطحی استاندارد و متشکل از تکنولوژی های پیشرفته و نسخه A-Spec آکورا آردی ایکس هستند. این سیستم در نسخه Advance اتومبیل یادشده فقط پیروز به دریافت امتیاز قابل قبول شده است.

آئودی ئی-ترون (Audi E-Tron)

تنها دو وسیله نقلیه کاملاً الکتریکی پیروز به دریافت امتیاز Top Safety Pick+ از موسسه IIHS شده اند. یکی از آن ها سدان تسلا مدل 3 بوده و دیگری کراس اووری به نام آئودی ئی-ترون است. نسخه 2019 ئی-ترون به طور متوسط و با یکبار شارژ مسافتی معادل با 204 مایل را طی خواهد کرد.

این اتومبیل از پیشرانه های الکتریکی قدرتمندی استفاده کرده و 402 اسب بخار قدرت دارد. ئی-ترون بهترین امتیازات را از موسسه IIHS دریافت کرده و با توجه به استفاده از چراغ ها هوشمند و انطباقی LED با کیفیت و ایده آل؛ به راحتی امتیاز Top Safety Pick+ را دریافت می کند.

همچنین سیستم ترمز اضطراری و خوکار آئودی به نام Pre Sense عملکرد خوبی داشته و برای پیشگیری از برخورد های احتمالی بسیار مناسب است.

آئودی کیو 3 (Audi Q3)

آئودی کیو 3 کراس اووری کوچک و جمع وجور است. این اتومبیل جذاب علی رغم ابعادِ کوچک خود کابینی بزرگ و مجلل داشته و بسیار پر انرژی است. آئودی کیو 3 زمانی که از چراغ های LED هوشمند (انطباقی) و با کیفیت خود استفاده کند؛ به راحتی امتیاز Top Safety Pick+ را از آن خود خواهد کرد.

چراغ های مزبور در نسخه Premium Plus و Prestige آئودی کیو 3 به عنوان آپشن هایی انتخابی عرضه می شوند. سیستم ترمز اضطراری و اتوماتیک Pre Sense آئودی نیز به شکل استاندارد برروی کیو 3 موجود است.

بی ام و ایکس 3 (BMW X3)

بی ام و ایکس 3 برادر خلف سدان جذاب و پرهیجانِ سری 3 بوده و از نظر ایمنی بهترین امتیازات موسسه (IIHS) را کسب کرده است. اگر چه ایکس 3 توانسته است که در تمام شش آزمایش تصادف موسسه (IIHS) سربلند باشد؛ اما تنها در صورتی بهترین امتیاز موسسه یادشده را می گیرد که علاوه بر سیستم ترمز اتوماتیک، مجهز به سیستم جلوگیری از برخورد با روبرو هم باشد.

سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک و سیستم جلوگیری از برخورد با روبرو و کاهش اتوماتیک سرعت را می توان در بسته Driving Assistance Plus بی ام و در اختیار داشت. برای کسب امتیاز Top Safety Pick+ هر یک از سیستم های بالا، به علاوه چراغ های تطبیقی نسخه xDrive 30i و مجهز به آپشن های اختکمک کفایت می کند. چراغ های جلو انطباقی LED در بسته سفارشی Convenience هم در دسترس هستند.

بی ام و ایکس 5 (BMW X5)

بی ام و ایکس 5 یک اتومبیل ایده آل برای علاقه مندان به رانندگی بوده و گاهی اوقات می توان در صورت نیاز و با خیالی آسوده بچه ها را با ایکس 5 جابجا کرد.

ایکس 5 نمره خوبی در تست های تصادف گوناگون گرفته و سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک، هشدار برخورد با روبرو و دستیار کمکی و فعال راننده آن عملکرد بسیار خوبی داشته و می توان با سفارش بسته کمک راننده حرفه ای و یا دستیار رانندگی فعال +ACC ایکس 5 خیال خود را راحت کرد.

چراغ های LED هوشمند و انطباقی را می توان در نسخه های xDrive40i، xDrive50i و... در اختیار داشت و امتیاز Top Safety Pick+ را از موسسه (IIHS) گرفت. در مجموعه باید گفت که نمونه استادارد ایکس 5 اتومبیلی ناتوان بوده و امتیاز کاملی از موسسه (IIHS) نمی گیرد.

لکسوس اِن ایکس (Lexus NX)

کراس اوور سایز متوسط لکسوس اِن ایکس را باید مسلماً یکی از منحصر به فردترین شاسی بلند های لوکسِ موجود در لیست موسسه (IIHS) دانست که دارای جلو پنجره ای جذاب و خطوطی چشمگیر و زیبا است. با این حال تنها مدل هایی از اِن ایکس امتیاز Top Safety Pick+ را دریافت می کنند که پس از ژانویه سال 2019 به تولید رسیده اند.

چراغ های LED استاندارد لکسوس اِن ایکس امتیاز خوبی از موسسه (IIHS) دریافت کرده و چراغ های LED سه گانه و تطبیقی را می توان در بسته AFS در اختیار داشت. علاوه براین سیستم استانداردِ جلوگیری از برخورد با عابرپیاده در لکسوس اِن ایکس نیز امتیاز بالایی دریافت کرده است.

مرسدس بنز جی ال سی (Mercedes-Benz GLC)

محیط داخلی مرسدس بنز جی ال سی فضایی مجهز بوده و لیستی طولانی از آپشن های ایمنی و... را در اختیار سرنشینان خود قرار می دهد. این اتومبیل به خوبی از پس آزمایشات موسسه (IIHS) برآمده و سیستم ترمز اتوماتیک و جلوگیری از برخورد با روبروی آن عملکردِ مطلوبی داشته است.

همچنین سیستم Pre-Safe و قابلیت تشخیص عابرپیاده مرسدس بنز امتیازات بالایی از موسسه (IIHS) دریافت کرده و می توان امکانات یادشده را در نسخه Premium 3 مرسدس بنز جی ال سی در اختیار داشت.

در این حالت شما امتیاز Top Safety Pick+ را دریافت کرده و از چراغ های LED انطباقی و روشنایی بالای آن ها بهره مند خواهید شد. چراغ های مذکور در نسخه استاندارد جی ال سی عملکرد ضعیفی داشته و نمره کمتری نسبت به سایر نسخه های سفارشی جی ال سی دریافت کرده اند.

مرسدس بنز جی ال ئی (Mercedes-Benz GLE)

مرسدس بنز جی ال ئی را باید خواهر و یا برادر بزرگتر جی ال سی دانست. این اتومبیل اگرچه در تست های تصادف عملکرد خوبی داشته و از سرنشینان خود به بهترین شکل ممکن حفاظت می کند؛ ولی برای به دست آوردن امتیاز Top Safety Pick + موسسه (IIHS) به چراغ های انطباقی و ترمز اضطراری و اتوماتیک نیاز دارد.

چراغ های LED انطباقی و قدرتمند مرسدس بنز در نسخه های Premium 3 و Premium 2 جی ال ئی وجود دارند. چراغ های استاندارد جی ال ئی عملکرد ضعیفی داشته و امتیاز مطلوبی نمی گیرند. همچنین امتیاز برترِ سیستم ترمز و دستیار ترافیکی را فقط می توان با سفارش بسته Premium 3 در اختیار داشت.

ولوو ایکس سی 40 (Volvo XC40)

ولوو ایکس سی 40 کراس اووری جذاب و پرهیجان بوده و یکی از بهترین اتومبیل های ایمنِ جهان برای حفاظت از سرنشینان خود است. همچنین سیستم ترمز اضطراری و اتوماتیک ایکس سی 40 کیفیت مطلوب و عملکردی بی نقص دارد.

با این حال برای به دست آوردن امتیاز Top Safety Pick + شما به چراغ های LED انطباقی و درجه یکِ کمپانی ولوو نیاز دارید؛ بنابراین باید به دنبال نسخه های R-Design، Momentum و Inscription ولوو ایکس سی 40 باشید؛ زیرا چراغ های جلوی نمونه استاندارد ولوو ایکس سی 40 کیفیت مطلوبی نداشته و عملکرد ضعیفی دارند.

منبع: motor1

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 506

به "ایمن ترین شاسی بلندهای سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمن ترین شاسی بلندهای سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید