انتقاد ستاره 83 ساله از نادیده دریافت زنان در اسکار

به گزارش مجله نیلوفری، جین فوندا با اشاره به اینکه نامزدی اسکار می تواند درها را به روی بازیگران بگشاید، از تعداد کم نامزدهای زن در بخش های غیر از بازیگری انتقاد کرد.

انتقاد ستاره 83 ساله از نادیده دریافت زنان در اسکار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ددلاین، مرکز رسانه ای زنان که سال 2005 به همت جین فوندا، رابین مورگان و گلوریا استینم شروع به کار نموده، در تازه ترین گزارش خود آماری تازه از وضعیت نامزدهای زن در نود و یکمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار ارائه داده است. بر این اساس، جز بخش های بازیگری فقط 25 درصد از دیگر نامزدها زن هستند و این یعنی در بهترین حالت از هر چهار برنده اسکار یک نفر می تواند زن باشد.

بازیگر 81 ساله آمریکایی که هفت نامزدی و دو جایزه اسکار در کارنامه دارد، در واکنش به این آمار گفت: هر نامزدی اسکار می تواند درها را بگشاید و از آنجا که از هر چهار نامزدی در بخش های غیربازیگری سه نامزدی به مردان رسیده است، زنان باز هم نمی توانند مهر تایید دریافت نمایند. در بخش های کارگردانی، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی متن و جلوه های ویژه حتی نام یک نامزد زن هم به چشم نمی خورد.

با اینکه اوضاع برای نامزدهای بخش های پشت دوربین نسبت به 23 درصد سال گذشته اندکی بهتر شده اما در میان هشت نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم حتی یک فیلم با کارگردان زن وجود ندارد. این آمار نومیدنماینده با توجه به راه افتادن جنبش های احقاق حقوق زنان در هالیوود معنادارتر هم به نظر می رسد. ضمن اینکه انتظار می رفت در بخش بهترین دست کم نام یک نامزد زن وجود داشته باشد.

سال گذشته ریچل موریسن با نامزدی در بخش بهترین فیلمبرداری تاریخ ساز شد و نخستین نامزد زن این رشته لقب گرفت. او سال جاری مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی پلنگ سیاه بود که در هشت رشته نامزد اسکار شده و البته نام موریسن در این میان جا افتاده است. از سوی دیگر، دامی شی با Bao نامزد دریافت اسکار بهترین انیمیشن کوتاه شده تا نخستین زن باشد که در این بخش بخت بردن اسکار دارد.

مرکز رسانه ای زنان از سال 2006 کار آمارگیری از زنان نامزد اسکار را در رشته های غیربازیگری شروع کرد که میانگین این آمار در بیش از یک دهه اخیر از 18 درصد به 25 درصد افزایش یافته است. اگر اوضاع به همین ترتیب پیش برود، حدود 50 سال طول می کشد تا تعداد زنان و مردان در نامزدی اسکار به هم برسد و برابر گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 63

به "انتقاد ستاره 83 ساله از نادیده دریافت زنان در اسکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد ستاره 83 ساله از نادیده دریافت زنان در اسکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید