آغاز اجرای آثار رادیوتئاتر و برپایی اولین نشست پژوهشی تئاتر فجر

به گزارش مجله نیلوفری، اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر فجر از امروز 15 بهمن ماه آغاز و اولین نشست پژوهشی این رویداد نیز روز گذشته برگزار شد.

آغاز اجرای آثار رادیوتئاتر و برپایی اولین نشست پژوهشی تئاتر فجر

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جشنواره، از امروز چهارشنبه 15 بهمن، 10 نمایش راه یافته به بخش رادیو تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در 2 نوبت اجرا های خود را در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد روی صحنه می برند.

اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر فجر از امروز با نمایش رادیو تئاتر مجلس سیاه و دختر سلطان آغاز می شود. این نمایش ها که تا یکشنبه 19 بهمن در 2 سانس 16 و 18 اجرا می شود، شامل 10 نمایش رادیویی راه یافته به بخش مسابقه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر می شود.

امروز علاوه بر نمایش مجلس سیاه و دختر سلطان به کارگردانی عبدالرضا یعقوبی، نمایش فیش آباد به کارگردانی سیروس همتی نیز اجرا خواهد شد. در روز پنجشنبه 16 بهمن نیز 2 نمایش سوزنبان به کارگردانی محمد رادمهر و اتاق 24 به کارگردانی داریوش شهبازی اجرای خود را در تماشاخانه جوانمرد به صحنه خواهند برد.

جمعه 17 بهمن نیز نمایش رادیویی بوسه بر ماه به کارگردانی الهه جباری و قهرمان من تویی به کارگردانی مبین بوی افراز اجرا خواهند داشت. همچنین شنبه 18 بهمن نمایش سین جیم به کارگردانی علی بهرامی و نمایش جزیره 130 به کارگردانی علی حسین قلی زاده اجرا دارند. پایان در روز پایانی بخش رادیو تئاتر سی و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر یکشنبه 19 بهمن نمایش چریکه به کارگردانی مصطفی کولیوندی و نمایش پست بام به کارگردانی طیبه صیدمحمدی اجرای خود را برای عموم علاقه مندان به صحنه می برند.

اولین نشست پژوهشی تئاتر فجر برگزار شد

در اولین نشست پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر عنوان شد که نباید در زمان چالش در های تغییر و تحول را به روی تئاتر ببندیم.

اولین نشست پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با موضوع گشایش فضای عمل جدید تئاتری: بررسی امکانات، تمهیدات و زیبایی شناسی تئاتر در فضای مجازی سه شنبه 14 بهمن با حضور بهزاد آقاجمالی مجری کارشناس، کیومرث مرادی مدرس دانشگاه و کارگردان تئاتر و یوسف باپیری کارشناس و کارگردان تئاتر در عمارت نوفل لوشاتو تهران برگزار شد.

در این نشست که به موضوع کنش ارتباطی جدید تئاتر در فضای مجازی می پرداخت، کیومرث مرادی با بیان اینکه تئاتر در شرایط کرونایی می تواند شرایطی را فراهم آورد که در برخی ساختار ها بازنگری داشته باشیم، گفت: این موضوع که کرونا شرایط بحرانی را برای تئاتر ایجاد کرده است قابل انکار نیست، اما مهم ظرفیت هایی است که از آن چشم پوشی شده است.

وی شرح داد: در زمانی که تماشاخانه ها در شرایط نرمال هم داشتند به کالا تبدیل می شدند و خبری از کرونا هم نبود، باید به سمت ایده برای گذر از این فضا می رفتیم و به سمت اشغال فضایی جدید حرکت می کردیم. ما باید به سمت معماری های گذشته در تئاتر برویم و فضای دیگری را خارج از شکل مرسوم امروزی اشغال کنیم.

این کارگردان تئاتر همچنین اضافه نمود: ما در گذشته نمایش هایی با فضای متفاوت از امروز را نیز داشته ایم. شاید در مجموعه دیگرگونه های اجرایی می توان آن ها را قرار داد. مکان هایی برای اجرا که خارج از فضای مرسوم امروز است مانند سوله های متروکه، کارخانه های تعطیل و فضا های خارج از معماری سنتی و مرسوم تئاتر که می توان در آن ها اجرا داشت.

وی با اشاره به ظرفیت های فضای مجازی برای استفاده در تئاتر اظهار داشت: فضای مجازی هم یکی از این موقعیت ها است و همه چیز به فضای فیزیکی محدود نمی شود. شرایط و تحول جهان پیرامون ما در عصر حاضر به نحوی پیش می رود که تئاتر مجبور است فضا های دیگر را تجربه کند و این موضوع روابط فیزیکی مازادی را می سازد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی هتل ها که سالن یا فضایی برای اجرا دارند با استفاده از همین ظرفیت می توانند صنعت گردشگری را چه در حوزه داخلی و چه در حوزه بین الملل رونق دهند.

باپیری نیز در این نشست با بیان اینکه ما در هر کنشی باید پنجره های ذهنی خود را نبندیم، اظهار کرد: در تمام طول این مدت که ما در حال دست و پنجه نرم کردن با اپیدمی کرونا بودیم نظرات درباره نمایش آنلاین و استفاده از فضای مجازی در تئاتر به 2 دسته موافق و مخالف تقسیم شده و شکل جالبی به خود گرفته بود.

وی ادامه داد: قبل از آمدن کرونا تئاتر دیجیتال داشتیم که جهت خودش را می رفت و خیلی پیروز هم ظاهر شده بود. من فکر می کنم نباید فرقه ای با مسائل برخورد کرد و راه را برای گفتگو باز گذاشت.

این هنرمند با بیان اینکه ساده ترین راه در زمان اپیدمی کرونا بستن تئاتر به طور کامل و تعطیل کردن آن بود، اظهار داشت: من خودم یک کارگاه آنلاین کارگردانی داشتم و متوجه شدم که چه جامعه آماری بزرگی در کشور وجود دارد که می توانیم با هم در تعامل و تبادل باشیم.

نشست های حضوری و مجازی پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر همزمان با سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از سه شنبه چهاردهم بهمن تا شنبه هجدهم بهمن از ساعت 14 تا 16 در عمارت نوفل لوشاتو تهران برگزار می شود.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه تا 20 بهمن در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1366

به "آغاز اجرای آثار رادیوتئاتر و برپایی اولین نشست پژوهشی تئاتر فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز اجرای آثار رادیوتئاتر و برپایی اولین نشست پژوهشی تئاتر فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید