176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور

به گزارش مجله نیلوفری، سازمان تنظیم مقررات در تازه ترین گزارش خود، شاخص های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را در خاتمه سه ماه نخست سال جاری اعلام نموده است.گزارش هایی که خدمات ارتباطی (تلفن ثابت و همراه)، خدمات پهن باند و خدمات پستی را آنالیز نموده و عدد و رقم جالبی را از ترافیک ورودی و خروجی مکالمات بین اپراتورها نشان می دهد.

176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، هر چند ماه یک مرتبه، گزارش های ادواری آمار و اطلاعات بخش ICT را منتشر می نماید. در تازه ترین گزارشی که از سوی این سازمان منتشر شده، خدمات ارتباطی مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است.

تعداد مشترکان تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران (آن هایی که دایر و فعال هستند) در استان های کشور به حدود 29 میلیون کاربر رسیده و به همین واسطه ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز نزدیک 35 درصد است.

بر اساس گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور منتشر نموده، تعداد روستاهای دارای ارتباط 52 هزار و 831 و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی 47 هزار و 573 است و تعداد مشترکین wll (سیستم مخابراتی است که جهت ارائه خدمت به ساکنان مناطق دور افتاده و مرزی) روستایی به بیش از یک میلیون رسیده است.

آنالیز وضعیت جاده ای در این گزارش نشان می دهد، اپراتور همراه اول با پوشش بیش از 74 هزار کیلومتر جاده و هفت هزار و 550 کیلومتر راستا ریلی، 86.81 درصد کل جاده ها و 82.64 درصد از کل راستاهای ریلی کشور را پوشش داده است.

این آمار برای ایرانسل به بیش از 57 هزار کیلومتر جاده یا 67 , 23 درصد از کل جاده های کشور می رسد. ایرانسل از نظر پوشش ریلی تنها 6 هزار و 303 کیلومتر راستا با 69 درصد کل راستاهای ریلی کشور را پوشش می دهد. این پوشش دهی برای رایتل برابر با 28 درصد از کل جاده ها و 40 درصد از کل راستاهای ریلی بوده است.

در این گزارش مکالمات ورودی و خروجی در شرکت مخابرات ایران (بر حسب دقیقه) نیز آمده است. بر این اساس ترافیک خروجی به سمت اپراتورهای سیار، یک میلیارد و 658 میلیون و 975 هزار و 912 و ترافیک ورودی از سمت اپراتورهای سیار یک میلیارد و 184 میلیون و 563 هزار و 387، ترافیک خروجی به سمت سایر اپراتورهای ثابت یک میلیارد و 940 میلیون و 759 هزار و 460 و ترافیک ورودی از سمت سیار اپراتورهای ثابت به سمت مخابرات یک میلیارد و 106 میلیون و 831 هزار و 687 اعلام شده است.

واگذاری 176 میلیون خط تلفن همراه

وضعیت توسعه تلفن همراه در کشور، بخش مهمی از این گزارش را تشکیل داده است. بر اساس آخرین اطلاعات این گزارش اپراتور همراه اول تاکنون نزدیک به 85 میلیون خط دائمی و اعتباری واگذار نموده که بیش از 60 میلیون از خط ها هم اکنون فعال هستند. جمع خطوط واگذار شده از سوی اپراتور ایرانسل نیز بیش از 81 میلیون سیم کارت است که از این میزان الان نزدیک به 50 میلیون فعال هستند.

نیمی از سیم کارت های رایتل غیرفعال هستند

اپراتور بعدی رایتل است که با واگذاری بیش از 9 میلیون و پانصد خط، بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارد، یعنی چیزی حدود نیمی از سیم کارت هایی که توسط رایتل به فروش رسیده، غیرفعال هستند.

مجموع خطوط دائمی و اعتباری واگذار شده در شبکه تلفن همراه عددی نزدیک به 176 میلیون خط با بیش از 115 میلیون کاربر فعال است که حکایت از ضریب نفوذ 139.55 تلفن همراه دارد.

در این ضریب نفوذ همراه اول با 73.17 در رتبه اول، ایرانسل با 60 درصد در رتبه دوم و رایتل با 6 درصد در رتبه سوم را از آن خود نموده اند.

سهم بازار نیز به تناسب همین ضریب نفوذ بین اپراتورها متفاوت است. همراه اول با 52 درصد، ایرانسل با 43 درصد و رایتل با 5 درصد از بازار اپراتورهای تلفن همراه سهم دارند.

جالب است بدانید همراه اول تا رسیدن به 20 میلیون کاربر سیم کارت دائمی تنها 44 هزار کاربر فاصله دارد، در حالی که تعداد کاربران ایرانسل، کمی بیشتر از سه میلیون نفر است که در مقایسه با همراه اول این عدد پایین است. این عدد در رایتل با اغماض به عدد 140 هزار کاربر می رسد.

ایرانسل پیشتاز در سیم کارت های اعتباری

وضعیت درباره سیم کارت های اعتباری اما متفاوت است. اپراتور ایرانسل با بیش از 78 میلیون سیم کارت دائمی نسبت به رقبای خود چند پله ای جلوست و همراه اول با اختلاف تقریبا 15 میلیونی در رتبه بعدی واقع شده است.

آنتن های بی تی اس BTS (پایگاه استقرار فرستنده و گیرنده) اپراتورها نیز در این گزارش آنالیز شده اند. همراه اول با 25 هزار آنتن 2G، بیست هزار آنتن 3G و 19 هزار آنتن 4G در رتبه نخست تعداد سایت های BTS در سطح کشور واقع شده است.

این آمار علاوه بر کیفیت ارائه خدمات هر کدام از اپراتورها می تواند به وضعیت پوششی آن ها نیز اشاره داشته باشد. همراه اول 1247 شهر و نزدیک 45 هزار روستا را تحت پوشش خود دارد، ایرانسل در وضعیت تعداد شهرهای تحت پوشش تفاوت زیادی با همراه اول ندارد، اما در پوشش روستاها 30 هزار روستا تا رسیدن به آمار اپراتور اول، فاصله دارد.

مکالمات میلیاردی

مکالمات ورودی و خروجی در اپراتور همراه اول به این شکل است که ترافیک خروج بین الملل در سه ماه اول سال جاری 38 میلیون دقیقه و ترافیک ورودی بین الملل 29 میلیون دقیقه بوده است. جمع کل ترافیک خروجی همراه اول به سمت سایر اپراتورهای سیار نزدیک به 4 میلیارد دقیقه و ترافیک ورودی از سمت سایر اپراتورها بیش از سه میلیون و 300 هزار دقیقه است.

ترافیک خروجی از ایرانسل به سمت سایر اپراتورها عدد سه میلیون و 300 هزار دقیقه را نشان می دهد و ترافیک ورودی آن نزدیک به چهار میلیارد دقیقه است.

وضعیت توسعه ارتباطات پهن باند ثابت به این توضیح است که تعداد مشترکین خانگی سرویس اینترنت نزدیک به هشت و نیم میلیون و تعداد مشترکین اداری و تجاری به 650 هزار مشترک می رسد.

جمع کل تعداد مشترکین پهن باند سیار به تفکیک اپراتور، فناوری و استان در همراه اول بیش از 15 میلیون، در ایرانسل بیش از شانزده و نیم میلیون و رایتل بیش از دو میلیون است.

خدمات پستی از دیگر مواردی است که در این گزارش مورد آنالیز قرار گرفته که بر اساس آن 76 میلیون مرسوله و واحد پستی در شرکت ملی واقع است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 322

به "176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید