کتاب خدا و فیزیک مدرن منتشر شد

به گزارش مجله نیلوفری، نویسنده در کتاب خدا و فیزیک مدرن مسائل فلسفی متعددی را به چالش کشیده است و کوشیده دیدگاه های محصول فیزیک جدید (بعد از نظریه نسبیت و نظریه کوانتم) را برای درک ماهیت باورهای دیرینی که تا به امروز صرفاً دینی و فردی تلقی می شده، تشریح کند.

کتاب خدا و فیزیک مدرن منتشر شد

ویژگی آثار دیویس از جمله کتاب حاضر، ناشی از تبحر او در ساده سازی مفاهیم پیچیده علمی است که آن ها را برای جمع بسیاری از علاقمندان غیر متخصص نیز جذاب نموده است. فصولی از کتاب مزبور هم که علی اندیشه از ترجمه آلمانی اثر به فارسی برگردانده، این ویژگی را به روانی با خود دارد.

این کتاب، بی طرفانه و در نهایت صراحت و صداقت نوشته شده است. روانی مطالب و سبک نگارش نیز از امتیازات دیگر کتاب است. در ترجمه هم سعی شده است جملات و مفاهیم با همان روش به فارسی برگردانده گردد و پیچیدگی طبیعی مطالب، که خواه ناخواه در خود موضوع سنگین کتاب نهفته است، افزایش نیابد و نقض غرض نگردد.

در کتاب خدا و فیزیک مدرن درباره دین صحبت نمی گردد، بلکه درباره مسائلی که دین در گذشته با آن ها درگیر بوده است، مصاحبه به میان می آید. با این وجود این کتاب، کتاب ساده علوم طبیعی نیست، بلکه درباره علوم طبیعی و تمام مسائل پیوسته بدان است.

مخاطب این کتاب در درجه اول خواننده ای است که هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه علوم طبیعی ندارد، خواه مذهبی باشد یا نباشد. محور اصلی مطالب کتاب در چهار سوال مهم مربوط به حیات تشکیل می دهد که عبارتند از اینکه چرا قوانین طبیعی همان گونه که ما آن ها را فهمیده ایم هستند؟، چرا دنیا از همان ماده اولیه شکل دهنده اش تشکیل شده است؟، این ماده اولیه چگونه به وجود آمده است؟، نظم و نظام موجود در دنیا از کجاست و چگونه پیدا شده است؟

در سرانجام کتاب نیز، اولین پاسخ های ملموسی که متکی بر درک فیزیک دانان از طبیعت است، به سوال های فوق داده شده است.

نویسنده کتاب، پل دیویس فیزیکدان انگلیسی الاصل استاد دانشگاه دولتی آریزونای آمریکا و مدیر مرکز مفاهیم بنیادی در علم است. زمینه فعالیت های تحقیقاتی او کیهان شناسی و زیست شناسی است و کشفیاتی در فیزیک جدید دارد که جوایز علمی تمپلتون، کلوین مدال و فارادی پرایز را برای او به ارمغان آورده است. از وی تا به امروز 3 کتاب و چندین مقاله در موضوعات فنی و 23 کتاب در حوزه عمومی منتشر شده است.

این کتاب در 6 بخش علوم طبیعی و دین در دنیایی بی ثبات، پیدایش دنیا، آیا خدا کائنات را به وجود آورده است؟، چرا دنیا به وجود آمده است؟، زندگی چیست؟ و جزءنگری و کل نگری و روح و روان؛ تدوین شده است.

خدا و فیزیک مدرن در 222 صفحه و قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 31 خرداد 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 855

به "کتاب خدا و فیزیک مدرن منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب خدا و فیزیک مدرن منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید