موفقیت ماموریت ناسا فراتر از انتظارها؛ سیارک دیمورفوس از مسیر خود منحرف شد

به گزارش مجله نیلوفری، ناسا روز سه شنبه 11 اکتبر از موفقیت آمیز بودن تصادف عمدی و برنامه ریزی شده یک سفینه این سازمان فضایی با یک سیارک که چندی پیش انجام شد، اطلاع داد.

موفقیت ماموریت ناسا فراتر از انتظارها؛ سیارک دیمورفوس از مسیر خود منحرف شد

هدف دانشمندان ناسا از انجام این آزمایش این بود که آن ها می خواستند دریابند اگر زمین در خطر برخورد اجرام آسمانی باشد آیا می توان مسیر آن را تغییر داد یا خیر.

آن ها پس از چند هفته از انجام عملیات تمرینی برخورد کاوشگر دارت با سیارک دیمورفوس به این نتیجه رسیدند که این برخورد باعث تغییر مسیر سیارک شده است.

بنا به گزارش ناسا، این آزمایش با موفقیت فراتر از انتظار همراه بوده و مدار سیارک دیمورفوس به شکل قابل توجهی تغییر نموده است.

فضاپیمای دارت 26 سپتامبر با سرعت 22 هزار و 500 کیلومتر بر ساعت به سیارک دیمورفوس با فاصله 11.3 میلیون کیلومتری از زمین اصابت کرد.

برخورد کاوشگر دارت با سیارک دیمورفوس باعث ایجاد یک حفره در این سیارک شد و سنگ و خاک را به فضا پراکنده کرد. رصد این عملیات در شب های متوالی تعیین می نماید که این برخورد چقدر مسیر سیارک 160 متری را تغییر داده است.

بیل نلسون، مدیر ناسا در یک نشست در مقر این سازمان فضایی در واشنگتن از این مأموریت به عنوان کوشش ناسا برای جلوگیری از برخورد اجرام آسمانی طبیعی با زمین یاد کرد.

سیارک دیمورفوس پیش از برخورد، 11 ساعت و 55 دقیقه طول می کشید تا حول سیارک دیدیموس بچرخد.

سیارک دیمورفوس، قمر سیارکی با میزان 5 برابر بزرگ تر به نام دیدیموس است که مواد تشکیل دهنده دیمورفوس را در فضا پراکنده می نماید.

دانشمندان پیش بینی نموده بودند که برخورد کاوشگر فضایی دارت با سیارک دیمورفوس، 10 دقیقه از طول این مدار خواهد کاست اما نلسون این رقم را 32 دقیقه بیان کرد.

لوری گلیز مدیر علوم سیارات در ناسا پس از این عملیات تمرینی گفت: بیایید همه کمی وقت بگذاریم ... بشریت برای نخستین بار مدار یک جرم آسمانی را تغییر داده است.

دانشمندان از آنجا که دو سیارک دیمورفوس و دیدیموس سال ها بدون آنکه خطری برای زمین داشته باشند به دور خورشید می چرخند، آن ها را به عنوان گزینه ای ایده آل برای آزمایش نجات زمین انتخاب کردند.

متخصصان دفاع سیاره ای ترجیح می دهند در مواجهه با سیارک ها یا شهاب سنگ هایی که زمین را تهدید می نمایند، به جای منفجر کردن آن ها، این اجرام آسمانی را از مسیر منحرف نمایند، زیرا منفجر کردنشان می تواند آن ها را به تکه های کوچکتر بدل کند که ممکن است روی زمین بریزند.

البته نانسی چابات، مدیر این عملیات 325 میلیون دلاری بر توجه به عنصر زمان برای شناسایی به موقع تهدیدهای سیارکی تأکید دارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 2046

به "موفقیت ماموریت ناسا فراتر از انتظارها؛ سیارک دیمورفوس از مسیر خود منحرف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت ماموریت ناسا فراتر از انتظارها؛ سیارک دیمورفوس از مسیر خود منحرف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید