سرفصل دروس کارشناسی زبان فرانسه تصویب شد

به گزارش مجله نیلوفری، کلیات سرفصل دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و جزئیات این برنامه به تصویب شورای تحول و ارتقای علوم انسانی رسید.

سرفصل دروس کارشناسی زبان فرانسه تصویب شد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش مجله نیلوفری؛ دکتر غلامعلی حداد عادل در جلسه 185 شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستور کار آنالیز سرفصل آموزشی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه برگزار گردید، تاکید نمود: مطالعه بعضی سفرنامه های قدیمی نشان می دهد که زبان فرانسه از زمان های قدیم در کشور ما رواج داشته و متأسفانه در حال حاضر شرایط مطلوبی ندارد و اسقبال داوطلبین کنکور از این رشته بسیار پایین است و این امر برای فرهنگ ما ضرر بزرگی است.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با ضروری دانستن تسلط دانشجویان زبان های خارجه به زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: اگر دانشجویی به زبان مادری خود تسلط نداشته باشد در یادگیری زبان های دیگر بخصوص در بحث ترجمه نمی تواند پیروز باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: مترجمین و ادبای نامدار کشورمان که توانستند از ادبیات سایر ملل استفاده نمایند و مترجمان بسیار ماهر و حاذقی باشند در درجه اول به زبان فارسی تسلط کامل داشتند.

دکتر حداد عادل افزود: دانشجویان تمامی رشته های زبان های خارجه با توجه به اینکه کارشان زبان و ترجمه است لازم است تعداد واحدهای ادبیات فارسی برای این دانشجویان نسبت به رشته های دیگر بیشتر باشد، لذا باید بخش زبان و ادبیات فارسی را در این رشته ها غنی تر کرد.

وی با بیان اینکه شرط ترجمه خوب تسلط به زبان مبدأ و مقصد است خاطر نشان کرد: در رابطه با زبان فارسی به مقطع دبیرستان و دو واحد فارسی عمومی دانشگاه، نباید اکتفا کرد و باید کوشید این دانشجویان با نظم و نثر و ادبیات معاصر فارسی آشنایی دقیق و کامل پیدا نمایند.

در ادامه با رای مثبت اعضاء مقرر شد دو واحد درس زبان و ادبیات فارسی به دروس تخصصی زبان فرانسه اضافه شود در همین رابطه رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تأکید کرد: در تنظیم محتوای این دو واحد تخصصی زبان فارسی، می توان از ظرفیت اساتید فرهنگستان زبان و ادب فارسی از جمله دکتر احمد سمیعی و دکتر محمدعلی موحد که از اساتید برجسته در این حوه هستند، یاری گرفت.

همچنین دکتر علوی معاون ارتباط با اساتید و دانشجویان شورای تحول با بیان اینکه کاربردی بودن دروس در این رشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اضافه نمود: تا جاییکه ماهیت رشته زبان و ادبیات فرانسه اجازه می دهد، شاخص های اسلامی سازی، بومی سازی، روزآمدی و کارآمدی در این برنامه لحاظ شده است.

وی افزود: درحال حاضر در دانشگاه های کشور، کارشناسی زبان فرانسه با دو گرایش، یعنی زبان و ادبیات فرانسه و مترجمی زبان فرانسه در حال اجراست و بیش از 50 واحد پایه در این دو گرایش مشترک است و همپوشانی دارد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علوی ادامه داد: براساس مصوبه کارگروه و تصویب وزارت عتف مقرر شده تا تمامی گرایش های رشته های زبان ها و ادبیات خارجی به غیر از زبان انگلیسی، در مقطع کارشناسی در یکدیگر ادغام شود.

وی توضیح داد: سرفصل های حاضر از چهل سال پیش بازنگری کلی نشده اند، البته در طول زمان در هر دانشگاه بازنگری هایی انجام شده که این امر ناهماهنگی هایی را هم به وجود آورده است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: این برنامه با در نظر دریافت تمام شاخص ها و معیارهای مورد نظر شورای تحول طراحی شده است و کوشش بر این بوده که نارسائی در برنامه وجود نداشته باشد، البته در اینجا سه برنامه گرایش ادبی، مترجمی و آموزش ادغام شده که باید حداقل چند دور اجرا شود تا در عمل امکان آنالیز بازخورد آن میسر شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضا، کلیات سرفصل دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و جزئیات این برنامه به تصویب رسید.

در خاتمه جلسه دکتر حداد عادل همچنین گفت کتاب های نگارش و ویرایش متون سیاسی، تحولات سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران، انسان شناسی، سیاست گذاری مقابله با جرم و فساد، روانشناسی و آموزش بچه ها با نیازهای ویژه، اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی همراه با ملاحظات اسلامی، مدیریت بحران های بین المللی، بازشناسی نظام سلطه، پوشاک زنان در خاور نزدیک و خاورمیانه و رفتار سازمانی و روابط انسانی در سازمان های آموزشی و هنر طراحی ایرانی اسلامی توسط شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1045

به "سرفصل دروس کارشناسی زبان فرانسه تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرفصل دروس کارشناسی زبان فرانسه تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید